Bóle kolan – przyczyny: złamania, zwichnięcia, choroby zwyrodnieniowe
Wiele osób uważa, że bóle kolan to schorzenie, które dotyka tylko osób w podeszłym wieku. To zdecydowanie absurdalne podejście, ponieważ bóle kolan mogą zaatakować osoby w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest artretyzm, czy obrażenia, ważne jest, aby wiedzieć, co spowodowało ból kolana. Wtedy też, można szybciej postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.
Ciężkie bóle kolan mogą doprowadzić do poważnych stanów zapalnych i trudności z poruszaniem się. Każdy, kto cierpi na bóle kolan, powinien znaleźć dokładną przyczynę takiego stanu w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Aby zrozumieć najczęstsze przyczyny bóli kolan warto zaznajomić się z system działania kolana.
Kolano jest stawem między kośćmi nogi a kościami podudzia. Pozwala nodze zginać się i zapewnić stabilność – utrzymać ciężar ciała. Kolano wspiera ruchy, takie jak chodzenie, bieganie, skulenie, skakanie i skręcanie. Kolana nie funkcjonują samodzielnie, kooperują one z innymi częściami ciała tj.
- Kościami,
- Chrząstkami,
- Mięśniami,
- Ścięgnami.
Każda z tych części jest podatna na choroby i obrażenia, które mogą prowadzić do silnego bólu kolana.
Przyczyny
Powszechne przyczyny bólu kolana można podzielić na pięć kategorii: uraz, infekcje, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia zwyrodnieniowe i zaburzenia tkanki łącznej.
Uraz
Według lekarzy i analityków medycznych kolano jest jednym ze stawów, które można zaliczyć do najbardziej podatnych na uszkodzenie. Ogólna struktura kolana i jego elementy narażają go na pewne rodzaje urazów, które mogą powodować ból i uniemożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie.
Częste urazy kolana spowodowane są zerwaniem w jednym z trzech głównych więzadeł kolana. Więzadła są tkankami, które utrzymują strukturę kolana. Do najważniejszych zalicza się: więzadło krzyżowe przednie, przyśrodkowe więzadło poboczne i więzadło krzyżowe tylne. Tego typu urazy występują często u sportowców.
Nagły ruch skręcający lub zmiana kierunku może doprowadzić do uszkodzenia więzadła krzyżowego. Przyśrodkowe więzadło poboczne jest generalnie kontuzjowane z powodu bezpośrednich uderzeń, takich jak wypadek samochodowy lub uszkodzony podczas gry w piłkę nożną. Natomiast bezpośrednie uderzenie w kolano może doprowadzić do uszkodzenia więzadła krzyżowego tylniego. Tego typu urazy często wymagają operacji.
Uszkodzenia ścięgna mogą wystąpić, gdy jest ono nadmiernie użytkowane lub nadmiernie rozciągnięte. Związku z czym zapalenie ścięgna lub jego pęknięcia mogą powodować ból kolana. Zaangażowanie się w czynności wymagające użycia ścięgien, takich jak bieganie, skakanie i podnoszenie ciężkich przedmiotów, może powodować urazy ścięgien, a to pośrednio przyczynia się do rozwoju bólu w kolanie.
Patinarne zapalenie ścięgien jest terminem używanym do opisywania podrażnienia i zapalenia ścięgna rzepki w kolanie. W taki sposób pęknięte ścięgno może wymagać chirurgicznej ingerencji. Mniej poważne przypadki można leczyć za pomocą wprowadzenie sztywnej szyny. Pomaga to utrzymać kolano w stałej pozycji. Tego typu zapalenie występuję najczęściej u skoczków.
Zapalenie kaletki kolana
Zapalenie kaletki kolana jest wywołane urazem, który bezpośrednio uruchamia proces zapalny. Powstają takie małe worki wypełnione płynem, które amortyzują zewnętrzną stronę stawu kolanowego i umożliwiają swobodne przesuwanie się ścięgien i więzadeł nad stawami.
Taki stan może ulec zranieniu przez nagły cios w przednią część kolana lub jeśli ludzie spędzają dużo czasu w pozycji na kolanach bez ich zabezpieczenia. Jeśli kaletki są uszkodzone, dana osoba może odczuwać obrzęk, ciepło, ból i sztywność w okolicy kolana.
W leczeniu tego problemu często stosuje się terapię i leki doustne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Terapia może obejmować odpoczynek, przykładanie lodu oraz usztywnienie. Poważne przypadki mogą wymagać zastrzyków steroidowych. Jednak, dzięki odpowiedniemu leczeniu pacjenci zazwyczaj wracają pełni do zdrowia.
Złamania
Urazy spowodowane upadkiem lub przewróceniem się, mogą powodować złamania kości w kolanie. Ludzkie kolano zawiera kilka kości, które można złamać, w tym najważniejszą rzepkę.
Osoby, które cierpią na osteoporozę lub inne choroby zwyrodnieniowe, mogą bardzo łatwo złamać kolano np. poprzez niewłaściwe zejście z podestu. Zwykle, poważne złamania wymagają przeprowadzenia operacji, natomiast po ich wykonaniu zalecana jest długa fizykoterapia lub rehabilitacja.
Zwichnięcie rzepki
Niektóre obrażenia mogą spowodować przemieszczenie się rzepki poza jej naturalne miejsce. Często to lekarz nastawia kolano z powrotem na swoje miejsce. Nie raz, pacjent wymaga usztywnienia takiego kolana, w celu umożliwienia mu prawidłowego gojenia się tkanki miękkiej wokół rzepki. Poza tym, taka procedura powoduje, że pacjent szybciej dochodzi do siebie.
Zwichnięte kolano jest rzadkim, ale niebezpiecznym urazem. Potrzeba bardzo silnego ciosu, aby spowodować tego rodzaju obrażenia. Chociaż można w szybki sposób nastawić kolano, ból, któremu temu towarzyszy jest nie do opisania.
Choroby zwyrodnieniowe tkanek
Choroby zwyrodnieniowe tkanek cechują się bardzo często stanem zwyrodnieniowym w obrębie kolana. Choroba zwyrodnieniowa powoduje uszkodzenie chrząstki i otaczających tkanek kolana. Może powodować ból, sztywność i zapobiegać poprawnej pracy stawu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów postępuję wraz z wiekiem. Pojawia się w okresie starości. Chociaż nie ma lekarstwa na tę chorobę zwyrodnieniową, można ją leczyć za pomocą ćwiczeń i leków, które zmniejszają ból i poprawiają funkcjonowanie kolana. Co w konsekwencji wpływa na chodzenie pacjenta.
Poważne uszkodzenie może wymagać wymiany stawu lub innych form operacji. Początkowo lekarz zleci prześwietlenie, aby zobaczyć stopień uszkodzenia i zadecydować o najlepszym sposobie leczenia.
Zaburzenia tkanki łącznej
Reumatoidalne zapalenie stawów jest zapalną chorobą autoimmunologiczną, która atakuje stawy w ciele człowieka. Powoduje ona, że układ odpornościowy atakuje własne, zdrowe tkanki znajdujące się w ciele.
W przeciwieństwie do zaburzeń zwyrodnieniowych tkanek, reumatoidalne zapalenie stawów i inne zaburzenia tkanki łącznej wpływają na wyściółkę stawów. Rezultatem jest bolesny obrzęk stawów kolanowych. Nieleczone zapalenie może prowadzić do erozji kości, a nawet do deformacji stawów.
Nawet jeśli ból może występować tylko w okolicy kolana, reumatoidalne zapalenie stawów może także uszkadzać inne części ciała. Ważne jest, aby zaalarmować w odpowiednim czasie i dobrać odpowiednie leczenie. Mimo że nie ma środka, który by doszczętnie wyleczył tego typu schorzenie, istnieją inne metody, które uśmierzają ból i obrzęk.
Problemy metaboliczne
Bóle kolan wiążą się bezpośrednio z chorobami metabolicznymi organizmu, do których można zaliczyć na przykład dnę moczanową.
Dna moczanowa jest chorobą spowodowaną przez nagromadzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach. Ponadto, jest to forma bardzo bolesna. Powoduje, że kolano staje się obrzęknięte i zaognione, a nawet może wpływać na zakres ruchów kolana. Podczas leczenie dny moczanowej, lekarze specjaliści zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych, które pomagają w rozpadzie substancji chemicznych. W takich okolicznościach, z dną moczanową często mylona jest jej rzekoma wersja. Wtedy też, kryształy zawierające wapń rozwijają się w płynie stawu. Zdiagnozowanie tej choroby jest trudniejsze, ale leczenie bardzo podobne do leczenia dny moczanowej.