Ból żołądka- Charakterystyka, objawy, przyczyny, rodzaje bólu, leczenie
Ból brzucha w górnych partiach niejednokrotnie oznacza ból żołądka. Może być ostry, tępy lub kujący. Wiele osób ma duże problemy z określeniem rodzaju bólu, z jakimi ma do czynienia. To bardzo ważne, aby być czujnym i w porę reagować na pierwsze sygnały bólu. Z czym wiążę się ból żołądka? Czy zawsze oznacza groźne choroby? Jakie są sposoby diagnozy i leczenie objawów tego typu?
Czym charakteryzuje się ból żołądka?
Ból żołądka może mieć tak naprawdę różne objawy i przebiegać w sposób zarówno przewlekły, jak i okresowy. Objawom bólu żołądka towarzyszą również zgaga, wymioty i nudności. Diagnoza bólu żołądka niejednokrotnie wymaga długotrwałej diagnozy oraz ogromnej czujności lekarza. Nawet niewielkie objawy mogą wskazywać na poważne choroby układu pokarmowego.
Objawy bólu żołądka
Do najczęstszych objawów bólu żołądka można zaliczyć:
- Zgagę,
- nudności,
- wymioty,
- biegunki/zaparcia,
- kwaśny zapach z ust,
- chrypkę,
- odbijanie,
- uczucie sytości,
- wilczy głód,
- duszności.
Rodzaje bólu żołądka
Warto zaznaczyć, że ból żołądka może być ostry, tępy lub kujący. Ból może pojawiać się na czczo oraz po spożyciu posiłku. Należy dokonywać obserwacji i zaznaczać wszystkie obserwacje, aby lekarz mógł szybciej dokonać diagnozy i wdrożyć plan leczenia pacjenta. Oprócz schorzeń układu pokarmowego zauważalne mogą być również dolegliwości kardiologiczne, takie jak kołatanie serca, zawroty i ból głowy. Wczesna diagnoza pozwala w większości przypadków na pełne wyzdrowienie, jednak wiele osób ignoruje ból, sądząc, że jest on spowodowany przejedzeniem lub niedojedzeniem.
Przyczyny bólu żołądka
Zatrucie pokarmowe
Jedna z najczęstszych przyczyn bólu żołądka to zatrucie pokarmowe. Do zatrucia dochodzi najczęściej po spożyciu mleka, jaj oraz nieugotowanego mięsa. Produkty te są bowiem wręcz źródłem bakterii mogących powodować groźne zatrucie pokarmowe, które sprawia dużo bólu i dużo nieprzyjemnych konsekwencji, jak na przykład wymioty, biegunki i nudności. Objawy te mogą być zaobserwowane już kilka minut po spożyciu danego posiłku. W niektórych przypadkach dają o sobie znać kilka dni później, jednak są to stosunkowo rzadkie przypadki. W tym przypadku konieczne jest odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Częste picie wody szybko wypłucze zalegające resztki z jedzenia i wydali je na zewnątrz. Warto w tym czasie podawać choremu również elektrolity, które dostępne są w wielu aptekach. Ich koszt nie jest drogi, a chory może odczuć dużą ulgę i się nie udowodnić.
Choroba wrzodowa
Ta choroba cechuje się cyklicznymi bólami po spożyciu posiłku. Bóle mogą pojawiać się regularnie co 2 godziny w ciągu dnia. Takim bólom nieodłącznie towarzyszy zgaga, duże nudności oraz wymioty i zaparcia. Do przykrych objawów tej choroby dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowego wydzielania się soku żołądkowego. Do przyczyn zalicza się tutaj prowadzenie stresującego trybu życia, nieodpowiednią dietę oraz nadużywanie alkoholu. Jeżeli ostremu bólowi towarzyszy również stwierdzone przez lekarza zapalenie otrzewnej spowodowanej wlaniem się treści żołądkowej, należy wówczas szybko działać, gdyż świadczy to o poważnym stopniu zaawansowania choroby żołądkowej.
Zapalenie trzustki
Promieniujący do kręgosłupa, przeszywający ból może oznaczać zapalenie trzustki. Ból może mieć różne nasilenie i częstotliwość, jednak odczuwalny jest najczęściej po spożyciu posiłku. Wszelkie objawy mogą być zauważalne kilka lat przed rozpoznaniem przez lekarza choroby. Niektóre osoby odczuwają ból w sposób przewlekły. Stolec ma barwę tłuszczową, dlatego może być to pierwszy sygnał tej choroby.
Zapalenie żołądka
Osoby zmagające się z zapaleniem żołądka, bardzo często odczuwają ból w tzw. dołku podsercowym. Zapaleniu żołądka towarzyszy bardzo często biegunka oraz uporczywe wymioty. Podczas krwotocznego zapalenia żołądka dodatkowo zaobserwować można również smoliste stolce oraz krew w kale lub w wymiotach.
Refluks żołądka
Coraz częściej stwierdzana choroba nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również wśród dzieci. Zazwyczaj tej chorobie towarzyszy ból i pieczenie przełyku oraz cofanie się treści pokarmowej. Oprócz tego odczuwana jest również zgaga i ból za mostkiem. Cofanie się treści następuje zazwyczaj w pozycji leżącej lub pochyłej.
Stres
Stres to cichy zabójca człowieka. Jego częste odczuwanie może przyczynić się do zwiększonego wydzielania soków trawiennych. Bardzo często w przypadku bólu żołądka spowodowanego stresem od osoby chorej czuć z ust dosyć kwaśny i nieprzyjemny zapach. To świadczy o nadmiarze soków trawiennych. Stres powoduje nie tylko choroby układu krwionośnego, ale również właśnie przewodu pokarmowego. Aby skutecznie radzić sobie ze stresem, należy udać się do psychoterapeuty, który nauczy pacjenta przydatnych technik relaksacyjnych i strategicznych.
Nowotwór żołądka
Niestety ból może oznaczać również raka żołądka. Choroba ta dotyka najczęściej ludność krajów wysokorozwiniętych. Wśród osób zagrożonych znajdują się osoby powyżej 40. roku życia. O rozwoju tej choroby decyduje tryb życia oraz genetyka. Jeżeli najbliższa rodzina zmagała się w życiu z tą chorobą, może oznaczać, że również jest się w grupie wysokiego ryzyka. Konieczne są częste obserwacje i wykonywanie okresowych gastroskopii. Oprócz objawów, takich jak zgaga, czy wymioty, pacjenta powinien zaalarmować również fakt braku apetytu, utraty wagi oraz uczucia sytości przez cały czas.
Ból żołądka czynnościowy
Jest to nagły, a wręcz napadowy ból. Często jest on konsekwencją nerwicy narządowej, czyli, innymi słowy, zaburzeniami czynnościowymi narządu, które imitują choroby danego narządu. Bardzo rzadko związany jest z dietą. Wiąże się raczej ze stresem.
Jak złagodzić ból żołądka?
Oczywiście po dostrzeżeniu, chociażby dwóch objawów chorób związanych z układem pokarmowym, należy natychmiast udać się do lekarza gastrologa, aby stwierdził chorobę i wdrożył plan leczenia. Zanim jednak odbędzie się wizyta, należy czekać najczęściej kilka dni. W tym czasie trzeba sobie pomóc. Dużą ulgą może okazać się herbata z rumianku oraz stosowanie mleka na zgagę dostępnego w aptece za kilka złotych. Ma miętowy smak i daje dużą ulgę w przypadku odczuwania zgagi. Warto sięgnąć również po napar z aloesu oraz mięty. Napary te cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, dlatego regularne stosowanie może wspomóc pracę układu pokarmowego, aby w przyszłości nie wystąpiły żadne choroby z nim związane. Oczywiście konieczna jest również niskotłuszczowa dieta, aby żołądek nie miał problemów z jej trawieniem. Należy również odstawić alkohol, używki oraz napoje gazowane, które podrażniają ścianki żołądka. Konieczne jest też ograniczenie spożywania kawy i herbaty. Wieczorem po pracy wskazane jest oddanie się chwili relaksu, aby wyciszyć organizm i zmniejszyć wydzielanie się soku żołądkowego spowodowanego stresem.
Leczenie bólu żołądka
Leczenie w zależności od stwierdzonej przypadłości najczęściej skupia się na stosowaniu farmakologii oraz na zmianie trybu życia i diety. Jeżeli schorzenia wskazują na częste odczuwanie stresu, konieczna jest również psychoterapia.