Ból korzonków – przyczyny, objawy, leczenie

0 1 799
4.5/5 - (8 votes)

Ból korzonków: przyczyny

Korzonki potocznie nazywamy korzenie nerwowe, czyli włókna nerwowe, które mają swoje ujście od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami w kręgosłupie, najczęściej zlokalizowane w jego dolnym odcinku. Te bardzo delikatne i wrażliwe nerwy zaopatrują nasz organizm i przekazują bodźce elektryczne, dzięki którym nie tylko przekazujemy informacje docierając do nas z zewnątrz, czyli z otoczenia, ale także z wewnątrz oraz możemy dzięki nim w ogóle wykonywać zamierzone ruchy. Dlaczego tak jest? Poprzez neuron przekazywany jest impuls elektryczny, który pobudza wydzielanie przekaźników w synapsach, aż dopóki sygnał nie dotrze do konkretnego mięśnia lub ich grup, które mają zostać pobudzone. Nerwy mają jeszcze jedne, bardzo ważne zadanie: odpowiadają za nasze czucie.

Ostrym stanem bólowym korzonków nazywamy zapalenie, które rozwija się najczęściej z powodu uszkodzenia, przeciążenia lub przeziębienia. Dlatego tak ważnym jest, aby nie wystawiać dolne partie pleców na zbytnią ekspozycję, gdyż to najprostsza droga do nabawienia się przykrego bólu. Warto zakładać spodnie z wysokim stanem, a także ubrania zakrywające plecy, jak długie bluzki czy tuniki. W ten sposób również zadbamy o nasze nerki, piekąc dwie pieczenie na jednym ogniu. Zespół korzeniowy, spotkany również pod nazwą zapalenia korzeni nerwowych a przez pacjentów potocznie nazywany bólem korzonków lub samą nazwą korzonki, wywołany jest uciskiem na przebieg nerwu, który może dawać różne dolegliwości, łącznie z przerwaniem przewodnictwa mięśniowo-nerwowego. Nie należy lekceważyć żadnych symptomów, gdyż nieleczone bóle korzonków mogą prowadzić do:

  • zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych, takich jak choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która zaliczana jest do degeneracyjnych schorzeń kręgosłupa. Poprzez przedwczesne zużycie się tkanek, z których zbudowane są stawy między kolejnymi kręgami, a także dysków i innych składowych części, szybko tracimy sprawność i zdolność lokomocji. Innymi chorobami z tego zakresu są spondyloartroza, inaczej zwyrodnienie kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów oraz osteoporoza, czyli inaczej zrzeszotowienie kości. W przebiegu tej choroby kości ulegają demineralizacji, stają się kruche, łamliwe, o ażurowej, nie wytrzymałej budowie. Stąd podwyższone ryzyko złapani przy stosunkowo niegroźnych upadkach czy kontuzjach.
  • przemieszczenia lub uszkodzenia krążka międzykręgowego, co określa się mianem dyskopatii
  • skolioz kręgosłupa
  • Niektórych nowotworów

Co jeszcze może powodować ból korzonków?

Najczęściej uskarżają się na tę dolegliwość ludzie ciężko pracujący fizycznie. Podczas pracy nie przestrzegali zasad BHP, lub niewłaściwie przenosili ciężary. Bardzo często powodem może być nawet złą pozycja przybierana podczas snu, co przeważnie jest ignorowane. Istotnym aspektem jest również nadmierne zginanie ciała do przodu, co może prowokować pojawienie się dolegliwości bólowych. Bóle korzonków pojawiają się przede wszystkim wtedy, kiedy mięśnie dolnej partii pleców są osłabione, nadwyrężone albo naciągnięte. Bardzo prostą metodą, aby poprawić swój stan zdrowia są regularne ćwiczenia fizyczne. Wówczas nie tylko wyeliminujemy źródło bólu, ale też będziemy zapobiegać jego nawrotom.
Czasami ból może się pojawić na skutek nagłego, gwałtownego ruchu lub podniesienia ciężkiego przedmiotu. Ból na ogół jest opisywany jako ostry, szybki i przeszywający. Z bardziej niestandardowych powodów wyróżnia się urazy kręgosłupa, infekcję wirusową lub bakteryjną, choroby zapalne stawów lub kości, ogólne osłabienie organizmu, a także nadmierny stres.

Ból korzonków: objawy

Wśród najczęściej wymienianych objawów przez pacjentów najczęściej przewija się paraliżujący ból pleców, który ma charakter paraliżujący, najczęściej sięgający nóg lub palców. Do innych objawów charakterystycznych dla bóli korzonkowych można zaliczyć:

  • osłabienie siły mięśni rąk lub nóg,
  • zaburzenia czucia,
  • wzmożenie dolegliwości przy kichaniu, kaszlu, śmiechu czy parciu,
  • skrzywienie kręgosłupa wskutek bólu,
  • przykurcze mięśni przykręgosłupowych,
  • zmniejszenie krzywizn kręgosłupa,
  • problemy z oddawaniem moczu lub stolca,
  • objawy infekcji

Typowe objawy bólu korzonków

Najczęściej bólom korzonkowym towarzyszy rwa kulszowa, która jest efektem przepukliny krążka międzykręgowego. Powstaje ona w wyniku nagłej aktywności fizycznej, takiego jak uniesienie ciężkiego przedmiotu czy nawet bardzo powolnego obciążania dolnej partii pleców. Powodem może być nawet niewygodna pozycja, jaką aktualnie przyjęła osoba cierpiąca na bóle korzonkowe. Nie wszystkie objawy występują od razu, niekiedy mija sporo czasu, aż do kilku miesięcy, zanim uzyska się pełen obraz dolegliwości towarzyszących schorzeniu. Bóle mają charakter promieniujący, chory odczuwa je na całej długości od dolnej partii pleców, ciągnący się aż do nóg, stóp, a nawet palców. Czasami są tak silne, że uniemożliwiają normalne poruszanie się.

Bóle korzonkowe: leczenie

Leczenie dolegliwości korzonkowych najlepiej rozpocząć natychmiast po poprawnej diagnozie, gdyż pozostawione same sobie będą jedynie pogarszać się stopniowo. Kiedy bóle są zaostrzone zaleca się dużo odpoczynku i przebywanie w pozycjach, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wszelakiego rodzaju ciepłe okłady, ze względu na swoje właściwości rozluźniające nadmiernie napięte mięśnie, co przynosi znaczącą poprawę stanu chorego i ulgę w cierpieniu. Bardzo często kuracja jest wspomagana poprzez podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także rozluźniających nadmiernie napięte mięśnie. Najczęściej są to leki przyjmowane doustnie, jednak w użyciu są różnego rodzaju maści o działaniu rozgrzewającym, działające miejscowo. Gdy chodzi o skuteczność i czas działania, pacjenci często decydują się na zastrzyki domięśniowe, przynoszącą prawie natychmiastową ulgę i pozwalające na aplikację leku bezpośrednio w miejscu bólu i w dużej ilości.
Dużą popularnością cieszy się terapia manualna, podczas której wykwalifikowany terapeuta pracuje bezpośrednio z chorymi tkankami pacjenta, mając na celu ich rozluźnienie i odbarczenie, głównie przez wykonywane trakcje. Masaże również przynoszą dużą ulgę, ale muszą być one regularnie powtarzane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.