Ból w klatce piersiowej – czym jest, przyczyny i leczenie
Ból w klatce piersiowej jest częstym objawem niepokoju i ataków paniki. Wiele osób twierdzi, że jest to konsekwencja stylu i jakości życia oraz reakcja na stresogenny czas. Co roku, kilkanaście tysięcy osób umiera z powodu zawałów serca, a około 15% populacji odczuwa jakikolwiek ból w klatce piersiowej.
Jednak nie wszystkie przypadki bólu w klatce piersiowej są oznakami ataku serca. Czasami te niewygodne, bolesne i przerażające objawy są objawami podświadomego lęku i strachu.
W rzeczywistości badania sugerują, że jedna na cztery osoby, które szukają leczenia bólu w klatce piersiowej, faktycznie cierpi na zespół lęku napadowego.
Czym jest ból w klatce piersiowej?
Ból w klatce piersiowej jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie odwiedzają szpitalne oddziały ratunkowe. Każdy ból w klatce piersiowej jest inny, jego nasilenie zależy od danego pacjenta. Różni się również pod kątem:
- jakości,
- lokalizacji,
- trwania,
- intensywności.
Ból w klatce piersiowej może wydawać się ostry, przeszywający tępy. Może to być oznaką poważnego problemu związanego z sercem, ale może również wystąpić z powodu wielu typowych przyczyn, które nie zagrażają życiu.
Ból w klatce piersiowej wywołany poczuciem lęku jest często opisywany jako ostre, kłujące uczucie, które zaczyna się nagle, nawet jeśli dana osoba jest w stanie spoczynku. Jednak osoba może czuć się zestresowana lub niespokojna już przed rozpoczęciem bólu w klatce piersiowej.
Ból w klatce piersiowej spowodowany lękiem lub atakiem paniki trwa zwykle około 10 minut, ale inne objawy mogą trwać nawet godzinę.
Typowe objawy lęku i ataki paniki obejmują:
- zawroty głowy,
- poczucie słabości,
- duszność,
- drżenie rąk i części ciała,
- zmiany temperatury ciała,
- poczucie braku kontroli nad sytuacją,
- drętwienie i pocenie się stóp i dłoni,
- ból w klatce piersiowej,
- palpitacje serca.
Ból w klatce piersiowej wywołany lękiem jest typowym w atakach paniki, które pojawiają się z zaskoczenie.
Ból w klatce piersiowej a zawał
Chociaż istnieją podobieństwa między zwykłym bólem w klatce piersiowej a bólem z powodu chorób serca, istnieją pewne znaczące różnice.
- Ból w klatce piersiowej najczęściej pojawia się, gdy osoba znajduje się w spoczynku, podczas gdy ból serca najczęściej pojawia się, gdy osoba jest aktywna.
- Ból z powodu zawału często przemieszcza się z klatki piersiowej do innych części ciała, takich jak szczęka, ramiona i brzuch, ale ból klatki piersiowej spowodowany lękiem pozostaje w klatce piersiowej.
- Ból w klatce piersiowej ma tendencję do szybkiego rozwoju, a następnie gwałtownie gaśnie. Ból związany z sercem zaczyna się powoli i stopniowo zaczyna narastać.
- Ból w klatce piersiowej może również wydawać się ostrzejszy niż ból spowodowany atakiem serca, który ludzie często opisują jako silny nacisk na klatkę piersiową.
Podczas gdy zaburzenia paniki wywołujące ból w klatce piersiowej są częstsze u kobiet, ataki serca dotykają częściej mężczyzn.
Przyczyny bólu lękowego
Ból w klatce piersiowej wywołany lękiem może być spowodowany przez mechanizmy, które nie są związane z układem sercowym.
Mechanizmy, które nie pracują bezpośrednio z układem sercowym, ale mogą powodować bóle w klatce piersiowej obejmują:
- Hiperwentylacja – szybkie oddychanie może prowadzić do niskiego poziomu dwutlenku węgla we krwi, powodując zawroty głowy i mrowienie kończyn.
- Niewydolność przełyku – stan ten rozwija się, gdy skurcze w przełyku stają się nieregularne.
Ataki paniki mogą również powodować reakcje fizyczne w układzie sercowym, które powodują ból w klatce piersiowej. Obejmują one:
- skurcze tętnic wieńcowych,
- zwiększone zapotrzebowanie na tlen w sercu,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- zwiększona odporność małych naczyń krwionośnych w sercu,
- przyspieszone tętno.
Ludzie, którzy doświadczają lęku mogą również mieć poważniejsze problemy z sercem.
Sercowe przyczyny bólu w klatce piersiowej
- atak serca, który jest blokadą przepływu krwi do serca,
- dławica piersiowa, która jest bólem w klatce piersiowej spowodowanym przez blokady w naczyniach krwionośnych,
- zapalenie osierdzia, które jest zapaleniem worka wokół serca,
- zapalenie mięśnia sercowego, które jest zapaleniem mięśnia sercowego,
- kardiomiopatia, która jest chorobą mięśnia sercowego,
- rozwarstwienie aorty, które jest rzadkim stanem związanym ze zerwaniem aorty.
Żołądkowo-jelitowe przyczyny bólu w klatce piersiowej
- refluks kwasu żołądkowego lub zgaga,
- kamienie żółciowe,
- zaburzenia połykania,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego lub trzustki.
Przyczyny bólu w klatce piersiowej związane z płucami
- zapalenie płuc,
- wirusowe zapalenie oskrzeli,
- odma opłucnowa, która jest wyciekiem powietrza z płuc do klatki piersiowej,
- zakrzep krwi lub zator tętnicy płucnej,
- skurcz oskrzeli lub zwężenie dróg oddechowych.
Przyczyny bólu w klatce piersiowej związane z mięśniami lub kośćmi
- posiniaczone lub połamane żebra,
- ból mięśni od wysiłku lub przewlekłe zespoły bólowe,
- złamania kompresyjne powodujące ucisk na nerw.
Leczenie
Profesjonalna pomoc może ogromnie zmienić życie osób, które doświadczają ataków paniki i niepokoju wywołujące dodatkowo ból w klatce piersiowej. Nieleczony ból może poważnie ograniczyć jakość życia człowieka. Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń lękowych dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z leków oraz terapii poznawczo behawioralnej.
Terapia poznawczo-behawioralna uczy człowieka w jaki sposób kierować i kontrolować swoje myśli, by lepiej nimi zarządzać i unikać konfliktowych sytuacji negatywnie wpływających na samopoczucie i odczuwanie lęku. Ten rodzaj terapii może pomóc osobom zmniejszyć objawy lęku napadowego i nimi zarządzać bez stosowania leków. Podczas odczuwania bólu ważny jest regularny oddech, dlatego też osobom cierpiącym na takie schorzenia zaleca się ćwiczenia z oddychania.
Leczenie przyczyn bólu w klatce piersiowej związanych z sercem jest stricte nakierowane na terapię lekową. Obejmuje ona podawanie następujących preparatów:
- nitrogliceryny i inne leki, które otwierają częściowo zamknięte tętnice, leki powodujące rozrzedzenie krwi lub leki przeciwzakrzepowe,
- zastosowanie stentów lub baloników w celu otwarcia zablokowanych tętnic,
- chirurgiczna naprawa tętnic, która jest również znana jako pomostowanie tętnic wieńcowych lub operacja obejścia.