Bób: wartości odżywcze, właściwości lecznicze, gotowanie, przepisy

0 180
5/5 - (5 votes)

Bób to warzywo zaliczane do rodziny roślin strączkowych, które wprawdzie nie cieszy się tak dużą popularnością, jak fasola czy soczewica, jednak z uwagi na cenne dla naszego zdrowia wartości odżywcze, warto na stałe wprowadzić je do codziennego menu. Bób, podobnie zresztą, jak i soja, to świetne źródło pełnowartościowego białka, dlatego też warzywo to stanowi bardzo dobrą alternatywę dla mięsa zwierzęcego. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż po bób sięgają obecnie nie tylko weganie i wegetarianie, ale również rasowi mięsożercy, którzy w trosce o swoje zdrowie zmieniają swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. W jaki jednak sposób spożycie bobu wpływa na nasz organizm i jakie ciekawe potrawy można wyczarować przy jego udziale?

Wartości odżywcze bobu

Ugotowany bób nie należy wprawdzie do niskokalorycznych produktów, ponieważ w 100 g można znaleźć aż 110 kcal, jednak z uwagi na dosyć niską zawartość tłuszczu oraz spore ilości błonnika warzywo to może być bez obaw spożywane przez osoby, które zmagają się z nadmiarem kilogramów. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe składniki odżywcze znajdujące się w bobie, to można wśród nich wskazać na witaminy A, C, K, B6, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, kwas foliowy oraz kwas pantotenowy, a także na cynk, fosfor, potas, wapń, sód, żelazo oraz magnez.

Bób w diecie ograniczającej spożycie mięsa

Bób z uwagi na dosyć dużą zawartość pełnowartościowego białka to bardzo dobra alternatywa dla mięsa zwierzęcego (wieprzowiny, wołowiny, drobiu, cielęciny oraz jagnięciny), które nie może być spożywane nie tylko przez osoby będące na diecie wegańskiej czy też wegetariańskiej, ale również przez osoby zmagające się z chorobami układu krążenia. Z tego też względu osoby, które muszą z powyższych powodów zrezygnować ze spożycia mięsa, powinny jak najczęściej sięgać po bób, aby organizm każdego dnia otrzymywał odpowiednią ilość cennego dla zdrowia białka. Poprzez zwiększenie spożycia bobu można ponadto zredukować zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi miażdżycy.

Bób na zakwaszenie organizmu

W naszej codziennie diecie dominują produkty spożywcze, które w bardzo szybkim czasie mogą doprowadzić do dosyć nieprzyjemnego zakwaszenia organizmu, dlatego też, aby tego uniknąć, warto sięgnąć po bób. Dlaczego akurat po to warzywo? Dzięki licznym składnikom mineralnym wykazuje ono działanie zasadotwórcze, zapobiegając tym samym pojawieniu się zakwaszenia.

Cenne źródło kwasu foliowego dla kobiet w ciąży

Bób powinien stanowić nieodłączny element codziennej diety wszystkich kobiet będących w okresie ciąży, ponieważ warzywo to zawiera bardzo duże ilości kwasu foliowego odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój płodu. Dzięki temu składnikowi odżywczemu można zapobiec ryzyku wystąpienia bardzo poważnych wad rozwojowych u dzieci, dlatego też spożywając około 100 g ziarenek bobu, można zapewnić sobie dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Warto przy tym podkreślić fakt, iż ciężarne kobiety, które zmagają się z cukrzycą ciążową, nie powinny sięgać po bób (jako źródło kwasu foliowego), ponieważ warzywo to po ugotowaniu ma dosyć wysoki indeks glikemiczny.

Bób w walce z anemią

Zarówno kwas foliowy, jak i obecne w bobie żelazo, to dwa bardzo ważne dla naszego organizmu związki, które są niezbędne podczas procesu produkcji czerwonych krwinek. W przypadku wystąpienia niedokrwistości, czyli anemii dochodzi do zaburzenia procesu transportu tlenu do wszystkich komórek ciała, dlatego też, aby tego uniknąć, warto sięgać po ugotowany bób tak często, jak to tylko możliwe.

Czy wszyscy mogą spożywać bób?

Regularne spożycie bobu wykazuje wprawdzie wiele cennych dla zdrowia właściwości, jednak warzywo to nie może być niestety spożywane przez każdą osobę. Po wspomniane warzywo nie powinny sięgać w szczególności osoby zmagające się z dną moczanową, ponieważ spożycie przez nich bobu może np. doprowadzić do rozwoju kamicy nerkowej. Bób nie powinien również stanowić elementu codziennej diety osób mających poważne problemy z układem pokarmowym, gdyż warzywo to z uwagi na zawartość oligosacharydów powoduje bardzo nieprzyjemne objawy takie jak gazy oraz wzdęcia.

Gotowanie bobu

Przed rozpoczęciem procesu gotowania bób należy bardzo dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Następnie należy wrzucić go do gotującej się i posolonej wody, pozostawiając na ogniu przez około 15 minut. Aby bób zachował jak największe ilości cennych dla zdrowia wartości odżywczych (w szczególności rozpuszczalnych w wodzie witamin), nie należy gotować go zbyt długo, dlatego też 15 minut na wysokim ogniu to jak najbardziej optymalny czas. Świetnym sposobem na to, aby bób zachował wszystkie swoje witaminy i minerały jest gotowanie na parze, jednak w tym przypadku należy liczyć się z tym, że czas gotowania może być nieco dłuższy.

Przepis na zupę krem z bobu

Składniki:

  • 0,5 kg ugotowanego bobu,
  • 20 g masła,
  • 1 mała cebula,
  • 2 małe pory,
  • 250 g ziemniaków,
  • 1 l bulionu mięsnego,
  • 1/2 szklanki mleka,
  • 1 łyżka oliwy,
  • po 1 łyżce posiekanego szczypiorku i natki pietruszki

Sposób przygotowania:
Ugotowany wcześniej bób należy obrać, a pora dokładnie oczyścić pozostawiając tylko jego białą część. W następnym kroku należy pokroić go w plasterki dokładnie płukając pod bieżącą wodą z pozostałości piasku i ziemi. W średniej wielkości garnku roztopić masło, dodając następnie pokrojoną w drobną kostkę cebulę. W momencie, gdy cebula się zeszkli, do garnka należy wrzucić pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pory. Całość należy smażyć przez ok. 3 minuty, mieszając zawartość garnka od czasu do czasu. Gdy warzywa już zmiękną, do garnka należy wlać bulion, zwiększając ogień i zagotowując całość. Zupę należy doprawić przyprawami, gotując jeszcze przez około 15 minut. Na kilka minut przed zdjęciem z palnika do garnka należy przełożyć ugotowany wcześniej bób. Do tak przygotowanej zupy należy na koniec dodać oliwę i mleko, miksując całość na gładki krem.

Pierogi z bobem i szpinakiem

Składniki:

Ciasto:

  • 1 szklanka mąki,
  • 1/3 szklanki wody,
  • szczypta soli

Farsz:

  • 2,5 szklanki ugotowanego i rozgniecionego bobu,
  • 1 szklanka odparowanego na patelni szpinaku,
  • 3/4 szklanki ricotty,
  • 1/2 ząbka czosnku,
  • 2 łyżki posiekanej świeżej bazylii,
  • odrobina śmietany, natki pietruszki oraz oliwy

Sposób przygotowania:
Mąkę przesiać, formując na kształt kopca i przyprawiając solą. W kopcu wydrążyć niewielkie wgłębienie, do którego następnie należy wlewać powoli wodę. Ciasto należy następnie wyrabiać przez około 10 minut, a najlepiej do momentu aż będzie elastyczne. Ciasto należy na chwilę odstawić, przygotowując farsz. Bób, szpinak, ser, bazylię i czosnek należy połączyć ze sobą, doprawiając odrobiną soli i pieprzu. Ciasto należy rozwałkować, wycinając przy pomocy szklanki kółka. Farsz należy układać na wyciętych kółkach, zalepiając brzegi i gotując następnie pierogi w osolonej wodzie przez około 5 minut.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.