Beta alanina: działanie, zastosowanie w kulturystyce i wpływ na erekcję

0 1 849
5/5 - (6 votes)

Beta alanina to obecnie bez wątpienia jeden z największych hitów jeżeli chodzi o suplementy kulturystyczne oraz ogólnie rozumianą suplementację sportową. Jest to związek odkryty przez naukowców stosunkowo niedawno. Tak samo niedawne są badania kliniczne, w wyniku których odkryto cały szereg niezwykle interesujących właściwości, jakimi odznacza się beta alanina.

Wspomaganie w treningu

Obecnie beta-alanina stanowi właściwie standardowy element odżywek przedtreningowych. Oprócz tego często stosuje się ją również w połączeniu z kreatyną: zarówno w postaci dodatku do stacków kreatynowych, czyli mieszanek wielu różnych form kreatyny, jak i dodatku do odżywek kreatynowych zawierających tylko podstawowe formy tej substancji, a więc monohydratu kreatyny oraz jabłczanu kreatyny.

To jednak jeszcze nie wszystko. Ze względu na niektóre ze swoich właściwości, beta alanina coraz częściej wchodzi również w skład różnego rodzaju preparatów mających wspierać szeroko rozumianą sprawność seksualną. Chodzi tutaj przede wszystkim o suplementy mające na celu doraźną poprawę w zakresie osiągnięcia erekcji, czasu trwania wzwodu oraz jego „jakości”. Rzadziej stosuje się beta alaninę w przypadku preparatów przeznaczonych do codziennego spożywania w celu poprawy ogólnej kondycji seksualnej, chociaż oczywiście tego rodzaju suplementy zawierające w swoim składzie między innymi taki składnik, jak omawiana beta alanina, również są dostępne na rynku i to w dość pokaźnej ilości.

Beta alanina a leki

Istnieją jednak również różne opracowania naukowe, które dowodzą, że beta alanina może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, przez co nie wszyscy powinni korzystać z tej substancji. Oprócz tego, tak samo jak w przypadku wszystkich innych suplementów diety, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji przy użyciu beta alaniny, obojętnie czy chodzi o suplementację sportową lub kulturystyczną czy też poprawę sprawności seksualnej, warto nieco bliżej zapoznać się nie tylko z ogólną charakterystką beta alaniny, ale również z kilkoma najważniejszymi faktami dotyczącymi mechanizmu działania tej substancji oraz jej wpływu na ludzki organizm.

Co więc warto wiedzieć o beta alaninie? Jakie są możliwe zastosowania tej substancji w kulturystyce, sporcie oraz innych wymiarach? I wreszcie jakie mogą być negatywne skutki przyjmowania różnego rodzaju preparatów zawierających w sobie taki składnik, jak beta alanina? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania oraz rozwiać niektóre wątpliwości związane ze stosowaniem beta alaniny w formie suplementów diety.

Beta alanina: czym jest ta substancja?

Według definicji encyklopedycznej beta alanina to „organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów”. Mówiąc nieco bardziej precyzyjnie i rozwijając tę skróconą definicję, beta alanina, czyli według naukowej terminologii kwas 3-aminopropionowy, jest związkiem chemicznym należącym do kategorii tak zwanych prostych aminokwasów białkowych.

Beta alanina to także chemiczny prekursor niezwykle ważnej z punktu widzenia kulturystycznego substancji, a mianowicie karnozyny, Karnozyna to związek odpowiadający między innymi za przebieg procesów, od których zależy zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej wewnątrz komórek mięśniowych. Oznacza to, że karnozyna jest odpowiedzialna między innymi za przeciwdziałanie powstawaniu wewnątrz komórek mięśniowych kwasu mlekowego, który znacząco ogranicza efekty treningu kulturystycznego.

Beta alanina: zastosowanie i działanie w kulturystyce

Jak już wspominano, beta alanina jest substancją, która znajduje swoje szerokie zastosowanie przede wszystkim w zakresie suplementacji kulturystycznej. Można powiedzieć, że zastosowanie beta alaniny w kulturystyce wynika z faktu, iż subtancja odpowiada za następujące efekty:

  • 1. Poprawa efektywności transportu substancji odżywczych do wnętrza komórek mięśniowych
  • 2. Wspieranie procesów regeneracji mięśni
  • 3. Zwiększenie wytrzymałości mięśniowej
  • 4. Zwiększenie ogólnej wytrzymałości organizmu

Podstawowe działanie, jakie wywiera na komórki mięśniowe kwas 3-aminopropionowy, czyli po prostu beta alanina, to przede wszystkim znacząca poprawa procesów transportu substancji odżywczych do wnętrza komórek mięśniowych. Mówiąc w sposób nieco mniej skomplikowany, beta alanina sprawia, że mięśnie są po prostu lepiej odżywione. Ta funkcja beta alaniny jest związana z tym, że, jak wspominano powyżej, substancja ta jest chemicznym prekursorem karnozyny.

Beta alanina – wpływ na mięśnie

Liczne badania wskazują, że beta alanina znacząco zwiększa efektywność przyswajania przez komórki mięśniowe określonych substancji odżywczych, w tym w szczególności protein oraz kreatyny. Z tego powodu generalnie uznaje się, że beta alanina najlepiej spełnia funkcję anaboliczną w połączeniu z innymi substancjami, w tym zwłaszcza z różnymi formami kreatyny. To właśnie dlatego dobrej jakości stacki kreatynowe a bardzo często również proste formy kreatyny zawierają dodatek w postaci beta alaniny.

Beta alanina to związek odpowiedzialny również za poprawę kurczliwości mięśni. Oznacza to, że pod wpływem działania beta alaniny mięśnie są nie tylko lepiej odżywione, ale również po prostu pracują w sposób bardziej efektywny, co z jednej strony zwiększa efekty o charakterze anabolicznym, zaś z drugiej strony wywołuje efekty antykataboliczne, czyli zapobiegające procesom rozpadu lub degeneracji włókien mięśniowych. Beta alanina jest więc substancją, którą warto stosować po treningu, w celu poprawienia procesu regeneracji tkanki mięśniowej.

Odżywki przedtreningowe

Oprócz tego trzeba wspomnieć również o tym, że beta alanina to praktycznie standardowy składnik odżywek przedtreningowych. Preparaty tego typu mają za zadanie zwiększyć zasoby energii, poprawić wytrzymałość oraz dać ćwiczącemu efekt tak zwanej pompy treningowej. W tym zestawieniu beta alanina odpowiada przede wszystkim za znaczące zwiększenie wytrzymałości mięśni, co oznacza po prostu możliwość dłuższych i bardziej intensywnych sesji treningowych bez ryzyka wystąpienia efektu zmęczenia mięśni lub przetrenowania organizmu.

Beta alanina: wpływ na erekcję

Jak już wspominano, beta alanina w ogromnej mierze odpowiada za efektywność procesów transportu substancji odżywczych do wnętrza komórek mięśniowych. Oprócz tego substancja ma również wpływ na poprawę bilansu azotowego w mięśniach, czyli po prostu lepsze ich dotlenienie.

To właśnie z tego powodu beta alanina jest bardzo częstym składniem suplementów wspierających erekcję. Warto pamiętać, że przecież penis również jest mięśniem. Beta alanina wpływa na erekcję poprzez poprawę transportu tlenu do komórek mięśniowych członka. Jak wspominano, substancja ta pozytywnie wpływa również na kurczliwość mięśni, czyli ogólną efektywność ich pracy, co jest istotne również z punktu widzenia sprawności seksualnej.

Beta-alanina
Kliknij i sprawdź ceny!

Beta alanina: przeciwwskazanie i efekty niepożądane

Beta alanina jest substancją, która może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Z tego powodu osoby zażywające regularnie jakiekolwiek medykamenty przed rozpoczęciem suplementacji beta alaniną powinny skonsultować się z lekarzem, nawet jeżeli suplementacja ma charakter doraźny (stosowanie beta alaniny jedynie przed treningiem lub przed stosunkiem seksualnym).

Jeżeli chodzi o efekty uboczne stosowania beta alaniny to należy wymienić przede wszystkim parestezję, czyli uczucie mrowienie określonych części ciała. Nie jest to efekt niebezpieczny dla zdrowia, jednak może byc nieprzyjemny. Jak na razie nie przeprowadzono badań naukowych na temat możliwych niepożądanych skutków długotrwałego przyjmowania beta alaniny, uznaje się jednak, że jest to substancja względnie bezpieczna dla ludzkiego organizmu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.