Badanie krwi CRP – zbyt wysokie i zbyt niskie, przyczyny, objawy, leczenie
Badanie CRP należy do grupy badań wykonywanych z krwi. Głównym celem tego badania jest zbadanie poziomu stężenia tak zwanego białka C-reaktywnego. W skrócie podwyższone CRP może świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie są normy CRP? O czym świadczą zbyt wysokie i zbyt niskie wyniki?
Czym jest CRP?
Na początku warto zacząć od początku, czyli od wyjaśnienia, czym CRP w ogóle jest. Jest to białko, które zalicza się do grona białek ostrej fazy. Stan CRP zmienia się wraz z pojawieniem się stanu zapalnego. CRP produkowane jest przez wątrobę i komórki tłuszczowe, dzięki którym przedostaje się do krwi. CRP można zaliczyć do białek, których celem jest zwalczanie wszelkich infekcji, jakie toczą się w organizmie. Dodatkowo w znacznym stopniu ułatwia fagocytozę, czyli przyłączanie się monocytów do patogenów, które atakują układ odpornościowy. Dzięki nim istnieje możliwość usunięcia niechcianych substancji z organizmu.
Kiedy należy wykonać badanie CRP?
Większość badań warto powtarzać raz do roku. Podstawowe badania krwi i moczu są wręcz absolutnym minimum, jeżeli chodzi o sprawdzenie funkcjonowania organizmu. Zazwyczaj jednak lekarze zalecają tego typu badanie osobom, u których podejrzewają stan zapalny. Co więcej, lekarze zalecają badanie CRP również wtedy, kiedy chcą dowiedzieć się o rodzaju toczącej się w organizmie infekcji. Podejrzane stany zapalne to infekcje bakteryjne, grzybicze i mieszane. Bardzo często określanie poziomu CRP konieczne jest również do stwierdzania skuteczności leczenia wielu chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych. W skrócie, badanie CRP wykonywane jest w przypadku:
- Konieczności określenia stanu zapalnego w organizmie,
- określania rodzaju przebywanej infekcji,
- określaniu skuteczności przeprowadzanego leczenia,
- doboru leków do zwalczenia infekcji.
CRP a konkretne choroby
Lekarze bardzo chętnie zlecają swoim pacjentom wykonywanie tego typu badania, gdyż jest ono szybkie, tanie i daje wiele informacji, dzięki którym rozpoznany zostaje stan zapalny i zdrożone może zostać prawidłowe leczenie. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań, jakie uniemożliwiałyby wykonanie badania, wiec można je wykonywać zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. To bardzo wygodne. Wśród chorób, w przypadku których warto wykonań CRP, wyróżnić można:
- Białaczkę,
- ostre zapalenie wątroby,
- zapalenie trzustki,
- odrzucenie przeszczepu,
- toczeń rumieniowaty,
- zawał serca.
Jaki jest koszt badania CRP?
Koszt takiego badania nie powinien wynosić więcej niż 20 zł. Badanie wykonywane jest w laboratorium.
Badanie CRP – normy
Prawidłowa wartość białka, czyli tak zwana norma powinna wynosić 0,08- 3,1 mg/l, jednak należy pamiętać, że u osób palących oraz u osób zmagających się z otyłością lub nadciśnieniem tętniczym, może wynosić więcej niż 10 mg/l.
- CRP w przedziale 3,1 do 10 mg/l może świadczyć o toczącym się niegroźnym stanie zapalnym w organizmie,
- CRP 40 mg/l- może oznaczać łagodne zapalenia, infekcje lub ciążę,
- CRP 200 mg/l- może oznaczać stan bakteryjny w organizmie,
- CRP 500 mg/l- może oznaczać bardzo ciężkie zakażenia lub oparzenia.
Badanie CRP a choroby układy sercowo-naczyniowego
Oznaczenie poziomy CRP jest szczególnie ważne i przydatne w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Podwyższony wynik może świadczyć o możliwym stanie zapalnym toczącym się w organizmie. Badanie to zlecane jest również po zawale serca i udarze mózgu. Oznaczanie CRP warto wykonywać również profilaktycznie wtedy, kiedy w rodzinie diagnozowane były choroby układu sercowo-naczyniowego. Jakie są normy w tym przypadku?
- CRP< 1mg/l – małe ryzyko zachorowania na jakąkolwiek chorobę układu sercowo-naczyniowego,
- CRP 1-3 mg/l- oznacza umiarkowane ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo naczyniowego,
- CRP>3 mg/l- wskazuje na dużo ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo naczyniowego.
Badanie CRP- testy paskowe
Warto wiedzieć, że w oznaczeniu poziomu CRP mogą pomóc nam wygodne paski, które mogą zostać użyte bez wychodzenia z domu. Dzięki nim można szybko dowiedzieć się o możliwej infekcji toczącej się w w organizmie. Niestety większość lekarzy nie uznaje wyników owych testów, dlatego warto jednak powtórzyć oznaczenie poziomu, tym razem z krwi. Tylko takie badania dają pewność co do możliwej infekcji. Na podstawie wyników badań z krwi lekarz może dobrać odpowiednie do rodzaju infekcji leki.
Badanie krwi CRP – zbyt wysokie i zbyt niskie
Zawsze, kiedy otrzymujemy wyniki badań, pragniemy dowiedzieć, się czy mamy powody do zmartwień, czy też niekoniecznie. Co można powiedzieć o badaniu CRP? Badanie krwi CRP – zbyt wysokie i zbyt niskie nie zawsze są dla pacjenta złym sygnałem. Co należy wiedzieć? Jak interpretować wyniki?
CRP zbyt wysokie
CRP nie powinno przekraczać 5 mg/l, jednak najczęściej lekarze interweniują w chwili, kiedy jego poziom jest większy, niż 10 mg/l. Najwyższe stężenia CRP obserwowane są u pacjentów onkologicznych, którzy zarażeni są bakteriami gram-ujemnymi. Wysoki poziom obserowowany jest również u osób, które przeszły operację oraz u osób ze zmianami reumatycznymi. Wysoki poziom CRP może być spowodowany:
- Zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym,
- wystąpieniem stanu zapalnego,
- przebytymi zabiegami (zwłaszcza chirurgicznymi),
- poparzeniem ciała,
- przebytym zawałem serca lub inną chorobą sercowo-naczyniową,
- nowotworem.
CRP niskie
Niskie CRP świadczy o tym, że w organizmie nie ma żadnego stanu zapalnego lub o tym, iż wdrożone leczenie farmakologiczne przyniosło pożądane skutki. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które obawiały się o stan swojego zdrowia. Wielu lekarzy mówi jednak, że niski wynik CRP może również świadczyć o chorobie wątroby lub o jej początkach. Warto więc wykonać dodatkowe badania pod tym kątem.
Czy badanie CRP jest bolesne?
CRP badane jest z krwi. Rano należy udać się do laboratorium w celu pobrania krwi. Zabieg jest dosyć nieprzyjemny, gdyż moment wkłucia igły może sprawiać dyskomfort. Na szczęście badanie trwa kilka sekund, a wyniki można otrzymać już następnego dnia. W przypadku dzieci warto poprosić lekarza o przepisanie plastra znieczulającego, gdyż łagodzi ono nieprzyjemne uczucie pobierania krwi i momentu wkłucia. Plaster kosztuje niewiele, a może sprawić, że dziecko nie będzie się bało pobierania krwi w przyszłości.
CRP a alergia
Długotrwałe alergie mogą stać się przyczyną stanów zapalnych w organizmie. Mogą być to stany zapalne zatok, nosa lub uszu. Z czasem stan zapalny może przenieść się również na skórę. Alergicy powinni więc wyniki badań zawsze konsultować z lekarzem, gdyż wysoki wynik może świadczyć o wpływie alergii na organizm.
CRP a dziecko
Wielu rodziców podchodzi z rezerwą do wykonywania badań u dziecka. Zazwyczaj tłumaczą tą fanaberią lekarza i marnowaniem czasu. Zazwyczaj taka postawa jest wynikiem strachu. Co prawda dzieci narażane są na dodatkowy stres, jednak bez wyników lekarz nie będzie miał podstaw do stwierdzenia, jaki charakter ma owa infekcja. Białko C-reaktywne, którego poziom oznaczany jest podczas badania, może zdiagnozować poważne infekcje, które w przyszłości mogą rozwinąć się w poważną chorobę zagrażającą życiu dziecka. Warto być więc czujnym i stosować się do zaleceń lekarza.