Badanie EKG- Charakterystyka, wskazania, przebieg badania, wady
Serce to oprócz mózgu główny organ podtrzymujący życie każdej istoty. Niewątpliwie jego choroby napawają obawami wiele osób, zwłaszcza w podeszłym wieku. Oczywiście z problemami związanymi z chorobą serca mogą zmagać się również młode osoby, które dopiero wkraczając w dorosłość. EKG to badanie, które umożliwia obserwację pracy serca. Co warto wiedzieć o EKG? Kiedy jest szczególnie zalecane? Czy badanie jest wiarygodne?
Czym jest badanie EKG?
EKG to badanie, które umożliwia wykrywanie chorób serca. To proste i szybkie badanie pozwala zaobserwować częstotliwość i siłę skurczów mięśni, dlatego warto wykonywać je w przypadku jakichkolwiek objawów omdleń, zasłabnięć oraz bólu serca. Badanie EKG można wykonywać w szpitalach oraz specjalistycznych ośrodkach zdrowia, które mają sprzęt do robienia tego typu badań.
Badanie EKG- Charakterystyka
EKG to inaczej elektrokardiografia, czyli bezinwazyjne badanie kardiologiczne. Podczas badania rejestrowana jest elektryczność pracy mięśnia serca. Warto wiedzieć, że aparat do robienia EKG może utrwalać impulsy powstające w sercu danej osoby. To one świadczą o jego ciągłej pracy. Do klatki piersiowej przytwierdzone są specjalistyczne elektrody, które przesyłają sygnał. Wszystkie obserwacje utrwalane są na papierze, na którym widać wykresy pracy serca. Nazywaną są one krzywą EKG. Dzięki temu badaniu istnieje możliwość określenia częstości i rytmu serca. Zaobserwować można również wielkość komór oraz stwierdzić możliwe uszkodzenia serca. W wielu przypadkach diagnoza opiera się również na określaniu ukrwienia poszczególnych przedsionków.
Jak przygotować się do badania EKG?
Do tego badania niepotrzebne są szczególne przygotowania. Warto się jednak wyciszyć i zrelaksować, aby wyniki nie były zafałszowane zmęczeniem, czy stresem. Każdy pacjent zobowiązań jest jednak do uprzedzenia lekarza o stosowanych lekach. Przed wykonaniem badania należy się wyciszyć, uspokoić i wyrównać oddech, który może być przyspieszony z powodu zmęczenia. Jeżeli badanie będzie wykonywane w stresie i w biegu, wyniki mogą być niemiarodajne. Na badanie EKG warto przynieść również inne wyniki badań, w tym wyniki badań krwi, ponieważ mogą one wyjaśniać różnego rodzaju choroby. Lekarz w sposób kompleksowy będzie mógł dokonać diagnozy.
Jak przebiega badanie EKG?
Badanie jest niezwykle krótkie, gdyż trwa nie więcej niż 10 minut. Jest niezwykle proste i bezbolesne. Nie wymaga od pacjenta żadnej aktywności, oprócz leżenia na kozetce. Przed wykonaniem badania konieczne jest ściągnięcie biżuterii oraz metalowych elementów. Pacjent proszony jest następnie o odsunięcie klatki piersiowej, na której umieszczone zostaną specjalistyczne elektrody. Umieszczane są one również na kostkach i na nadgarstkach. Każda z elektrod przed wykonaniem badania jest odkażana preparatem dezynfekującym. Po procesie dezynfekcji smarowane są żelem. Wszystkie mocowane są do nóg i do rąk pozostałych 6 za pomocą przyssawek przyczepia się do klatki piersiowej. Żel umieszczony na powierzchni każdej z nich sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia skóry spowodowanej zbyt mocnym przyssaniem się elektrody. W niektórych przypadkach pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu.
Czym jest badanie EKG spoczynkowe?
Badanie to trwa zaledwie kilka minut, a po upłynięciu określonego czasu elektrody są delikatnie odłączane od skóry, która również zostaje po badaniu oczyszczona z resztek żelu. Wynik badania należy zachować i ukazać lekarzowi kardiologowi, który na podstawie wykresów określi ewentualne nierówności w pracy serca i jego choroby.
Badanie EKG- Wskazania
Najczęściej EKG wykonuje się w przypadku możliwości chorób układu krążenia. Do niepokojących objawów, które wskazują na konieczność wykonania badania EKG, zaliczyć można:
- Duszności,
- kołatanie serca,
- ból w klatce piersiowej,
- zawroty głowy,
- utrata przytomności,
- arytmię serca,
- problemy z ciśnieniem krwi.
Jeżeli pacjent odczuwa jakiejkolwiek z tych objawów, powinien niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na EKG lub zrobić je z własnej kieszeni. Najczęściej jednak warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który również przepisze ewentualne środki na wzmocnienie organizmu i na poprawę samopoczucia. Wskazaniem do wykonania badania jest również fakt ukończenia 45. roku życia. To badanie wykonywane jest również wśród osób przed operacją poszczególnych narządów. Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku 45 lat i nie skarżą się na żadne przykre dolegliwości, nie muszą wykonywać tego badania. Kolejnym wskazaniem jest również przebyty zawał serca oraz nadciśnienie tętnicze. Badanie to pozwala na wykrycie zapalenia osierdzia lu mięśnia sercowego.
Dlaczego badanie EKG jest tak ważne?
Dzięki niemu można w szybki, prosty i stosunkowo niedrogi sposób określić pracę i jakość funkcjonowania serca. Wczesne wykrycie wszelkich wad zwiększa szansę pacjenta na odzyskanie zdrowia lub nawet na przeżycie, jeżeli groźna choroba zostanie wykryta szybko. Osoby zmagające się z chorobami tarczycy i układu krążenia, zobowiązane są do wykonywania tego typu badania okresowo. EKG jest również bardzo cennym badaniem w określaniu aktualnie trwającego zawału serca. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że przeżywa ten stan. Często jest tak delikatny, że objawem jest jedynie niewielki ból mięśnia sercowego i odczuwanie nieznacznej ciepłoty w jego okolicy.
Czy prawidłowy wynik oznacza zdrowie?
Niestety w wielu przypadkach prawidłowy wynik może być niemiarodajny. Może wynikać z błędów urządzenia. Po każdym badaniu EKG warto wykonać również echo serca i angiografię. Komplet badań pozwoli lekarzowi na określenie nawet najdrobniejszych zmian w obrębie serca. Wiele osób po otrzymaniu dobrych wyników EKG zaprzestaje dalszej diagnostyki, co jest sporym błędem. W niektórych przypadkach kardiolodzy zalecają obserwację mięśnia sercowego nawet przez całą dobę z użyciem holtera EKG. Część pacjentów, zobowiązana jest również do wykonania wysiłku przed i podczas badania EKG. Nazywa się to badaniem EKG wysiłkowym. Test może być wykonywany stacjonarnie lub na specjalistycznej bieżni.
EKG- Wady badania
EKG nie jest badaniem idealnym i bezbłędnym. Ma ono swoje wady, o których należy wiedzieć. Zaliczyć można do nich fakt niewykazania żadnej zmiany w okolicach serca. To badanie ukazuje często jedynie bardzo duże zmiany, które stanowią już poważną chorobę. Dlatego też zaleca również inne badania serca, takie jak np. echo serca. Wynik może być również nieadekwatny do stanu pacjenta w przypadku niedowagi lub nadwagi. Warto być szczerym wobec lekarza, ponieważ nawet jeden, niewielki objaw może zwiastować choroby serca. Nie warto posługiwać się jedynie badaniem EKG. Oczywiście badanie to jest ważne i potrzebne, jednak serce często nie funkcjonuje w taki sam sposób przez całą dobę. Kryzys może pojawić się nagle, kiedy pacjent nie będzie pod obserwacją monitora. W takich przypadkach bardzo pomocnym rozwiązaniem jest stosowanie wspomnianych wcześniej holterów, które monitorują pracę serca całą dobę bez przerwy.