Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je zrobić?
Wahania w poziomie hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego są w pełni naturalne. Jednocześnie spadki i skoki hormonów płciowych potrafią być tak duże, że powodują liczne dolegliwości oraz obniżenie nastroju. Mogą także wpływać na płodność, masę ciała oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Niestety objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w układzie hormonalnym są często ignorowane, co powoduje jedynie pogłębienie problemów.
Hormony a samopoczucie
Jednym z sygnałów alarmowych świadczących o tym, że potrzebne jest wykonanie badań hormonalnych powinno być obniżone samopoczucie. Często jest ono połączone z przewlekłym zmęczeniem, podatnością na stres, lękiem, problemami z zaśnięciem lub przeciwnie – z nieustanną sennością. Czasem zrzucamy je na przepracowanie i brak czasu dla siebie, a bardzo często są one skorelowane z zaburzoną równowagą hormonalną.
Spadki wagi lub nagły wzrost masy ciała
Jeśli nie wprowadzamy znaczących zmian w sposobie odżywiania ani poziomie aktywności, masa ciała powinna utrzymywać się na mniej więcej stabilnym poziomie. Nagłe tycie bądź chudnięcie może być związane ze zmianami hormonalnymi, zwłaszcza dotyczącymi hormonów tarczycy. Zdecydowanie warto zbadać poziom TSH i FSH i skonsultować wyniki z endokrynologiem. Inne zmiany w wyglądzie, które mogą świadczyć o problemach hormonalnych to m.in. trądzik oraz nadmierne owłosienie.
Badania hormonalne a płodność
Trudności z zajściem w ciążę są często pierwszym symptomem, który skłania kobiety do badań hormonalnych. Warto wówczas zbadań poziom gonadotropin (FSH, LH) oraz steroidów płciowych (estradiolu, progesteronu, testosteronu). Badania hormonalne warto wykonać również w sytuacji niskiego libido, ponieważ może ono wynikać z nieprawidłowych poziomów estrogenów, prolaktyny, hormonów tarczycy czy też testosteronu.
Zaburzenia miesiączkowania a hormony
Zarówno nieregularne miesiączki, jak i zanik miesiączkowania, czy bolesne lub bardzo obfite miesiączki powinny nas skłonić do wykonania hormonalnych badań krwi. Za zaburzenia miesiączkowania najczęściej odpowiedzialne są estrogeny oraz progesteron. Ważne jest, aby wykonać badania w odpowiednim momencie cyklu, dlatego czas badań należy skonsultować z lekarzem.
Gdzie wykonać badania laboratoryjne?
Aby ułatwić sobie diagnostykę hormonalną, możemy zdecydować się na gotowy pakiet badań hormonalnych dla kobiet, np. w warszawskiej przychodni Babka Medica, specjalizującej się w zdrowiu kobiet. Zawiera on wszystkie podstawowe hormony, mogące wpływać na samopoczucie, płodność, cykl miesiączkowy, czy wahania wagi. Badania laboratoryjne można tam wykonać również w weekendy.