Badania CRP a OB – czym się od siebie różnią?
Badanie OB nosi także inną nazwę, mianowicie jest to Odczyn Biernackiego. Nazwę tę zasługuje ono polskiemu patologowi – Edmundowi Biernackiemu, który to pod koniec XIX wieku opublikował wyniki badań, które dotyczyły prędkości z jaką krwinki zaczynają opadać z wyszczególnieniem zależności od typu choroby. Badanie OB bywa także nazywane badaniem C59 i jest ono bardzo intratnym wskaźnikiem dla opadających czerwonych krwinek w organizmie. Kontrola nad poziomem swoich erytrocytów odgrywa prawdziwie istotna rolę w ludzkim życiu, ponieważ umożliwia podjęcie wielu istotnych działań pod kątem dbania o swoje zdrowie.
W prawidłowej konfiguracji, krwinki, które zostały pobrane do przebadania opadają o wiele wolniej od tych, które zostały pobrane z organizmu, w którym zachodzą zmiany chorobowe w osoczu, a także, w którym występuje na przykład zlepienie się erytrocytów. Można zatem wysnuć wniosek o tym, że badanie OB nie ma na celu sprawdzenia obecności konkretnej substancji chemicznej we krwi, a jedynie procesów czysto fizycznych, które stanowią element rozmaitych stanów chorobowych, zapalnych czy infekcji. W niektórych przypadkach, podwyższone OB może być wynikiem prozaicznych kwestii jak choćby zatrucie pokarmowe czy miesiączka. Z podwyższonym OB mamy także do czynienia przez kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Jeśli w organizmie doszło do zaobserwowania podwyższonej jednostki OB, lekarz powinien wówczas zlecić przeprowadzenie kolejnych, dodatkowych badań. Najczęściej jest w tym przypadku mowa o morfologii krwi oraz badaniu CRP. Na czym polegają główne różnice pomiędzy badaniem OB, a CRP? Tego dowiecie się Państwo z prezentowanego przez nas artykułu.
Jakie są powszechnie przyjęte normy co do badania OB?
Normy z zakresu badania OB są oparte o wiek oraz płeć pacjenta. Ogólnie można przyjąć, że OB w normie to takie które:
- u kobiet do pięćdziesiątego roku życia zawiera się w widełkach: od 3 do 10mm/1h , po 50 r.ż. = do 30mm/1h;
- u mężczyzn do pięćdziesiątego roku życia zawiera się w widełkach: od 3 do 8mm/1h, po 50 r.ż. = do 20mm/1h.
Jeśli po przeprowadzeniu badania OB wydaje się przekraczać granice normy, konieczne jest poddanie się kolejnej serii badań. W tym przypadku, badanie CRP może okazać się niezbędne. Czym jednak dokładnie są badania OB i CRP oraz jakie różnice pomiędzy nimi zachodzą? Zapraszamy do lektury.
Badania CRP a OB – czym się od siebie różnią?
Oba typu wyżej wymienionych badań stanowią wskaźnik dla określenia stanu zapalnego w organizmie. Zarówno OB, jak i CRP należą do tak zwanych, badań niespecyficznych. Oznacza to, że ich zadaniem jest jedynie podanie informacji o rozmiarze stanu zapalnego, do którego doszło w organizmie człowieka. Nie informują one jednak o tym, jakiego rodzaju jest to stan zapalny, ani też o tym, gdzie dokładnie znajduje się jego lokalizacja. Bez względu na to, z jaką chorobą mamy do czynienia, badanie CRP jest znacznie bardziej dokładne niż badanie na określenie podwyższonego OB. W trakcie trwania rekonwalescencji poziom, na którym znajduje się CRP ulega obniżeniu jeszcze zanim OB powróci do swojej prawidłowej wartości.
Badania OB oraz CRP nie służą do wykrywania jakichkolwiek chorób, stanowią natomiast doskonałą bazę do kontrolowania postępów choroby i umożliwiają dobranie odpowiedniej metody leczenia. Odpowiednio leczona infekcja pozwoli na wyeliminowanie czynnika, którym powodowane jest podwyższone CRP lub OB. Każde z opisywanych badań powinno być wykonywane co najmniej raz w trakcie trwania roku jako element profilaktyki chorób. Podobnie z resztą ma się zagadnienie dotyczące wykonywania morfologii krwi. To bardzo istotne elementy życia dla osób, którym zależy na utrzymaniu swojego organizmu w odpowiedniej kondycji.
Na czym dokładnie polega badanie CRP?
W przypadku istniejącego stanu zapalnego w organizmie, produkowane w nim jest tak zwane białko C-reaktywne, czyli białko ostrej fazy. Jego produkcja zachodzi w wątrobie, a w przypadku zapalenia jego wartość może podwyższyć się w osoczu nawet tysiąc razy wyżej niż przewiduje to norma. Co gorsza, do opisanego skoku może dojść na przestrzeni zaledwie jednego dnia. Taka sytuacja w jednoznaczny sposób świadczy o tym, że mamy do czynienia z prawdziwie ostrym zapaleniem lub nawet zakażeniem. Taki stopień obecności bakterii i wirusów w osoczu może być na przykład konsekwencją niezwykle poważnych urazów. Poziom CRP wzrasta bardzo szybko, ale na szczęście równie szybko spada. W przypadku poziomu OB, sytuacja wygląda wręcz przeciwnie. CRP jest podwyższone w naturalny sposób w jedynie kilku przypadkach. Mowa tutaj o przechodzeniu zdrowej ciąży, podczas bardzo aktywnego, górskiego trekkingu, a także w pierwszych dniach życia nowo narodzonego dziecka.
Stężenie CRP w organizmie nie powinno być większe niż 5 mg/L. W przypadku jeśli przekracza ono z kolei 10 mg/L można uznać, że mamy do czynienia z prawdziwie patologiczną sytuacją i konieczna jest interwencja lekarska. CRP powinno zostać wykonane u osób, u których podejrzewa się infekcję grzybiczą, wirusową lub bakteryjną. Jeśli zdecydujemy się na to, aby określić poziom białka C-reaktywnego, możliwym stanie się trzymanie pieczy nad monitorowaniem stanu chorobowego w organizmie. Najbardziej potrzebne wydaje się ono być u pacjentów ze stwierdzoną białaczką oraz innymi zmianami nowotworowymi, ale także przy zapaleniu trzustki, chorobach serca czy chorobach autoimmunologicznych.
Badanie OB, czyli o tym co warto o nim wiedzieć
Poziom OB, który ulega podwyższeniu o około dziesięć, dwadzieścia procent to najczęściej wynik aktywnych infekcji w organizmie lub wystąpienia przewlekłych stanów zapalnych w jego obrębie. Często jest to także konsekwencja reumatyzmu. Najbardziej narażoną grupą na podwyższone OB są osoby, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub sztywniejącymi stawami kręgosłupa.
Jeśli OB organizmu przekracza wynik 100 mm to oznacza to, że mamy do czynienia z bardzo poważną infekcją organizmu. Często jest to wynik przechodzenia zapalenia nerek. zapalenia stawów bądź kości, trudnego w leczeniu zapalenia płuc, a także zmian nowotworowych. W przypadku tych ostatnich, najczęściej mowa jest o przechodzeniu białaczki lub chłoniaka. Podwyższone OB może jednak być także efektem tak prozaicznych kwestii jak infekcje skórne czy zapalenie mięśni.
OB w organizmie może być także obniżone. Nie zdarza się to zbyt często, ale jak najbardziej jest to w pełni możliwe. Obniżone OB może stanowić wynik czerwienicy, czyli choroby, która objawia się poprzez podwyższeniu się czerwonych krwinek, zwiększeniu ciałek białych oraz wzroście ilości płytek krwi. Obniżone OB może być także konsekwencją choroby związanej z brakiem wydolności krążeniowej, alergii czy też zaburzenia zwanego hipofibrynogemią.
Jak już zostało wspomniane w powyższych akapitach – każde z tych badań powinno być wykonane co najmniej raz w roku w ramach profilaktyki zdrowia. Apel ten dotyczy każdego i nie powinien być bagatelizowany. W końcu zdrowie jest najważniejsze w ludzkim życiu.