Astygmatyzm – przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia i diagnozy

0 1 167
5/5 - (3 votes)

3 fakty związane z astygmatyzmem

  • To rodzaj błędu refrakcji.
  • To schorzenie spowodowane nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki.
  • Laseroterapia może często pomóc w korekcji astygmatyzmu.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest powszechnym problemem widzenia spowodowanym błędem w kształcie rogówki . Z astygmatyzmem soczewka oka lub rogówka, która jest przednią powierzchnią oka, ma nieregularny łuk. Może to zmienić sposób, w jaki światło przechodzi lub załamuje się na siatkówce oka. Powoduje to rozmyte, niewyraźne lub zniekształcone widzenie. Dalekowzroczność i krótkowzroczność to dwa inne rodzaje problemów związanych ze sposobem, w jaki światło przechodzi do siatkówki oka. Dalekowzroczność nazywana jest nadwzrocznością. Krótkowzroczność nazywana jest bliskowzrocznością.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Dwa główne rodzaje astygmatyzmu to ten, który dotyczy rogówki oraz soczewki. Astygmatyzm rogówki występuje, gdy rogówka jest zniekształcona. Astygmatyzm soczewkowy występuje, gdy soczewka powoli zniekształca się.

 Astygmatyzm soczewkowy

To astygmatyzm podobny do astygmatyzmu rogówki, ale dotyczy raczej soczewki niż rogówki. Zamiast doskonałej krzywizny obiektyw ma wariacje, które powodują, że obrazy nie docierają do tylnej części oka lub siatkówki. Większość pacjentów z astygmatyzmem soczewkowym ma rogówkę o normalnym kształcie.

Inne typy

  • Krótkowzroczny astygmatyzm występuje wtedy, gdy astygmatyzm łączy się z niedowidzeniem, a dwie krzywe koncentrują się przed siatkówką.
  • Astygmatyzm hiperopicyczny występuje wtedy, gdy dalekowzroczność łączy się z astygmatyzmem, a dwie krzywe koncentrują się za siatkówką.
  • Astygmatyzm mieszany występuje wtedy, gdy jedna krzywa jest dalekowzroczna, a druga jest krótkowzroczna.

Co wywołuje astygmatyzm?

Do dziś nie wiadomo, co dokładnie powoduje astygmatyzm, ale według niektórych badań czynniki genetyczne są tu zasadniczym źródłem problemu. Często astygmatyzm pojawia się w chwili urodzenia, ale równocześnie może rozwinąć się w późniejszym okresie życia. Może również wystąpić w wyniku urazu oka lub po operacji okulistycznej. Astygmatyzm często występuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Kto jest zagrożony astygmatyzmem?

Astygmatyzm może wystąpić zarówno u dzieci jak i  dorosłych. Ryzyko rozwoju astygmatyzmu może być większe, jeżeli pacjenta dotykają jedne z poniższych okoliczności:

  • rodzinna historia astygmatyzmu lub innych zaburzeń oka, takich jak zwyrodnienie rogówki,
  • bliznowacenie lub ścieńczenie rogówki,
  • nadmierna krótkowzroczność, która tworzy niewyraźne widzenie na odległość,
  • nadmierna dalekowzroczność, która tworzy niewyraźną wizję zbliżenia,
  • historia niektórych rodzajów operacji okulistycznych, takich jak chirurgia zaćmy.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Objawy astygmatyzmu mogą być różne u każdej osoby. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów, inni natomiast wręcz odwrotnie. Podstawowe symptomy obejmują:

  • Rozmyte lub zniekształcone widzenie na wszystkich dystansach (z bliska i z daleka),
  • trudność widzenia w nocy,
  • zmęczenie oczu,
  • niekontrolowane mruganie,
  • podrażnienie oka,
  • bóle głowy.

W jaki sposób diagnozuje się astygmatyzm?

Okulista jest jedynym specjalistą, który może zdiagnozować astygmatyzm poprzez kompleksowe badanie wzroku. Natomiast optometrysta jest lekarzem, który diagnozuje problemy ze wzrokiem i choroby oczu. Lekarz okulista jest lekarzem, który zapewnia medyczne i chirurgiczne leczenie problemów ze wzrokiem i chorób oczu. Istnieje kilka testów, które okuliści mogą stosować podczas badania wzroku w celu zdiagnozowania astygmatyzmu.

Test oceny ostrości wzroku

Podczas testu oceny ostrości wzroku lekarz prosi pacjenta o przeczytanie listy liter z wykresu w określonej odległości, w taki sposób, by z całą pewnością określić poziom wady.

Test refrakcji

Badanie refrakcji wykorzystuje maszynę nazywaną refraktorem optycznym. Maszyna ma wiele szkieł korekcyjnych o różnych mocach.  Lekarz prosi pacjenta  o przeczytanie wykresu podczas patrzenia przez soczewki o różnych mocach na refraktorze optycznym. W końcu odnajdą się takie soczewki, które odpowiednio korygują daną wadę wzroku.

Keratometria

Keratometria pozwala lekarzowi mierzyć krzywiznę rogówki. Badania dokonuje się poprzez patrzenie w oko za pomocą keratometra.

Jakie są metody leczenia astygmatyzmu?

Łagodne przypadki astygmatyzmu mogą nie wymagać leczenia. To, czy zostanie włączone jakiekolwiek leczenie, zależy od lekarza prowadzącego. Może on rozpocząć leczenie źródła problemu lub tylko jego objawy.

Szkła korekcyjne

Korygujące okulary i soczewki kontaktowe przepisane przez lekarza są najczęstszymi i najmniej inwazyjnymi metodami leczenia astygmatyzmu. Ich plusem jest komfort noszenia.

Ortokorekcja

Ortokorekcja to zabieg wykorzystujący sztywne soczewki kontaktowe do tymczasowej korekcji nieregularnej krzywizny rogówki. Pacjentowi zapisuje się noszenie sztywnych soczewek przez określony czas. Może je nosić podczas snu, a następnie usunąć w ciągu dnia. Stosowanie tej metody pozwala na wyraźne widzenie podczas dnia, bez noszenia dodatkowych soczewek korekcyjnych. Jednak należy pamiętać, że ortokorekcja działa tylko podczas jej stosowania. Po jej zaprzestaniu, stan wzroku powraca do pierwotnego.

Chirurgia

Lekarz okulista może zalecić chirurgię refrakcyjną, jeżeli przypadek danego pacjenta jest poważny. Ten rodzaj zabiegu polega na użyciu lasera lub małych noży do zmiany kształtu rogówki. To zabieg, który na stałe poprawia wzrok i redukuje postać astygmatyzmu.

Okulary korekcyjne
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Kto powinien unikać zabiegów laserowych?

Laserowa chirurgia oka może nie być odpowiednia, jeśli:

  • pacjent jest w wieku poniżej 18 lat.
  • Wzrok pacjenta ciągle się zmienia, na przykład u osób starszych. Wada powinna być stabilna przez co najmniej rok przed operacją laserową.
  • Pacjent choruje na cukrzycę. Zabieg okazuje się ryzykowny, ponieważ jego przeprowadzenie może zwiększyć wadę wzroku.
  • Kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, ponieważ zmienne hormony mogą powodować niedokładność wyniku i brak rezultatów zabiegu.
  • Osoba o niskim poziomie odporności, taki jak reumatoidalne zapalenie stawów , toczeń lub HIV.
  • Osoba ma dodatkowe inne istniejące schorzenie oka, takie jak zaćma i jaskra. Tego typu stany wymagają pierwszorzędnego leczenia.

Ryzyka operacji

Ryzyko przeprowadzonej operacji chirurgicznej może obejmować:

  • Błędy refrakcji: chirurg usuwa niewłaściwą ilość tkanki, a wzrok pacjenta znacząco pogarsza się.
  • Regresja: Wady wzroku powracają po operacji.
  • Utrata obrazu: widzenie niektórych osób może się pogorszyć po operacji.

Jakie są powikłania związane z astygmatyzmem?

 Nieleczony astygmatyzm może nieść za sobą tzw. stan leniwego oka, czyli sytuacji, gdy na jedno oko po prostu się niedowidzi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.