Angina: przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

0 222
5/5 - (5 votes)

Angina to z pozoru niegroźna choroba, jednak pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć, ponieważ leczona w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do pojawienia się bardzo niebezpiecznych powikłań. Początki choroby bardzo często przypominają zwykłe przeziębienie, ponieważ pojawiają się takie objawy jak podwyższona temperatura, ból gardła oraz katar. Jakie jednak objawy daje angina, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób należy ją leczyć?

Czym tak naprawdę jest angina?

Angina to choroba, która bardzo często określana jest mianem ostrego zapalenia migdałków. Niektóre osoby dosyć często (nawet kilka razy w roku) chorują na anginę, co bywa bardzo uciążliwe i jest niebezpieczne dla zdrowia. Czy można coś na to poradzić? W takich przypadkach lekarze zalecają najczęściej usunięcie migdałków, dzięki czemu nawroty choroby są spotykane dosyć rzadko.

Jakie są przyczyny anginy?

Główną przyczyną odpowiedzialną za rozwój anginy są oczywiście bakterie przenoszone drogą kropelkową, wśród których można wymienić w szczególności paciorkowce, a także pałeczkę grypy, dwoinki zapalenia płuc oraz gronkowce. Warto jednak wiedzieć o tym, iż angina może również wynikać z ataku niektórych wirusów oraz grzybów, jednak są to sporadyczne przypadki, które zdarzają się dosyć rzadko.

Do zakażenia anginą może dojść w bardzo łatwy sposób, ponieważ angina jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić od drugiej osoby np. wtedy, gdy zaczyna kichać. Dosyć istotne jest również to, iż rozwojowi choroby sprzyja przemęczenie (zarówno to fizyczne, jak i psychiczne), które wpływa na znaczne osłabienie organizmu. Może wydawać się to dosyć dziwne, jednak na anginę można zachorować w szczególności latem podczas różnicy temperatur (np. w trakcie spożycia zimnego napoju lub lodów), ponieważ wówczas śluzówka gardła na skutek niedokrwienia nie potrafi w odpowiedni sposób walczyć z bakteriami, doprowadzając tym samym do rozwoju choroby. Z tego też względu latem lepiej nie sięgać po zimne napoje, co wydaje się absurdem, jednak w trosce o własne zdrowie kwestię tę warto bardzo dobrze sobie przemyśleć.

Objawy anginy

Angina w początkowym stadium bardzo często mylona jest z przeziębieniem, dlatego też niezwykle ważne jest bardzo dokładne obserwowanie swojego organizmu. Jeśli chodzi natomiast o typowe objawy anginy migdałków podniebnych, to można wśród nich wymienić w szczególności:

  • wysoką gorączkę wraz z dreszczami,
  • powiększone węzły chłonne,
  • osłabienie organizmu,
  • ból głowy,
  • silny ból gardła, który utrudnia połykanie pokarmów i śliny,
  • nieżyt nosa,
  • drgawki oraz utratę łaknienia u niemowląt

Oprócz anginy migdałków podniebnych możemy również mieć do czynienia z anginą migdałka językowego oraz anginą wrzodziejąco-błoniastą. Pierwszy rodzaj anginy charakteryzuje się takimi objawami jak zaburzenia mowy, promieniującym do uszu bólem gardła, a także szczękościskiem. Jeśli chodzi natomiast o drugi rodzaj anginy to bardzo często towarzyszy mu charakterystyczny nalot na migdałku podniebnym, a także dosyć nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.

Biały nalot na migdałkach, czy zawsze jest obecny?

Wiele osób kojarzy anginę z charakterystycznym białawym nalotem na migdałkach, które jednak nie pojawia się przy pierwszych objawach choroby. Osoby, które podejrzewając rozwój anginy, wybierają się do lekarza, mają zazwyczaj obrzęknięte orazprzekrwione migdałki, jednak w tym czasie nalot nie jest jeszcze widoczny przez specjalistę.

Pojawia się on znacznie później i w skuteczny sposób utrudnia przełykanie, jednak dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia można się go dosyć szybko pozbyć.

Rozpoznanie choroby

Z uwagi na fakt, iż w początkowej fazie trwania choroby angina przypomina przeziębienie, to niedoświadczona osoba może mieć spory problem z postawieniem diagnozy. W takim przypadku należy wybrać się do lekarza, który przeprowadzając krótki wywiad oraz badanie może w szybki sposób określić, czy ma się do czynienia z przeziębienie, czy z anginą.

W większości przypadków prawidłowe rozpoznanie anginy nie jest wcale takie trudne, jednak w sytuacji, gdy migdałki nie są powiększone i nie jest na nich widoczny charakterystyczny nalot, to konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych badań. Lekarze najczęściej przeprowadzają specjalny test na obecność paciorkowców, który daje jednoznaczną odpowiedź. W niektórych przypadkach specjaliści pobierają dodatkowo wymaz, który w każdym przypadku daje 100% pewności o rodzaju zakażenia.

Leczenie anginy

Za rozwój anginy najczęściej odpowiedzialne są bakterie, z którymi nie da się niestety w skuteczny sposób walczyć domowymi sposobami oraz przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi medykamentami. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranego antybiotyku (głównie penicyliny), który jako jedyny wykazuje skuteczność leczenia. Antybiotyk musi oczywiście zostać przepisany przez lekarza, a jeśli chodzi o jego przyjmowanie, to w tej kwestii należy polegać na fachowej wiedzy specjalisty.

Wiele osób przerywa leczenie antybiotykiem, gdy nieprzyjemne objawy anginy zaczynają znikać, jednak nie należy w taki sposób postępować, ponieważ w mgnieniu oka choroba może powrócić. Oprócz antybiotyków należy stosować specjalne płyny do płukania gardła lub tabletki do ssania, a także należy pamiętać o tym, aby włączyć do menu płynną dietę.

Powikłania po anginie

Zbagatelizowanie pierwszych objawów anginy, a także nieodpowiednie leczenie choroby może niestety doprowadzić do pojawienie się bardzo niebezpiecznych powikłań, z którymi walka może zająć sporo czasu i nie zawsze kończy się całkowitym sukcesem.

Jakich jednak powikłań można się spodziewać? Wśród tych pojawiających się najczęściej można wymienić stan zapalny zatok, zapalenie nerek, ucha środkowego lub węzłów chłonnych, ropień okołomigdałkowy, a także w najgorszym przypadku zapalenie struktur wewnątrzczaszkowych.

Czy przed anginą można ustrzec się, stosując szczepionki?

Producenci szczepionek zachęcają do profilaktycznego szczepienia się przeciwko rozwojowi anginy, jednak czy takie środki dają 100% pewności, że w przyszłości nie zachoruje się na anginę?

Niestety rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo, jak opisują to producenci szczepionek, ponieważ liczba szczepów wywołujących anginę paciorkowców jest bardzo duża, a substancje znajdujące się w szczepionce mogą niestety zadziałać tylko na jeden lub kilka z nich, przez co nie wykazują się zbyt dużą skutecznością.

Jak można zapobiec ryzyku zachorowania na anginę?

Ryzyko zachorowania na anginę można w bardzo skuteczny sposób zminimalizować, stosując się do kilku bardzo ważnych zasad. Po pierwsze należy dbać o swoją odporność, jedząc jak największe ilości świeżych warzyw, owoców, przetworów mlecznych oraz pełnoziarnistych produktów spożywczych, a także uprawiając aktywność fizyczną.

Po drugie nie należy podczas upalnych dni spożywać zimnych lodów oraz wypijać napojów pochodzących wprost z lodówki, unikając tym samym niekorzystnego szoku termicznego. Po trzecie należy unikać kontaktu z osobami zmagającymi się z chorobą, pamiętając również o tym, aby po wizycie w budynkach publicznych umyć dokładnie ręce.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.