Ananas – właściwości, opis owocu, zastosowanie, przepisy, przeciwwskazania, skład

0 1 490
5/5 - (6 votes)

Czym jest ananas?

Ananas jest rośliną zielną rodziny bromeliowatych. Środowisko naturalne jego występowania to Ameryka Południowa. Największymi światowymi dostawcami owoców ananasa są Brazylia, Chiny, Malezja, Meksyk, Hawaje i Filipiny.

Duże i soczyste owocostany wyrastają na wierzchołku krótkiej, grubej łodygi, która z kolei wystaje z rozety kolczastych liści. Łodyga może osiągnąć wysokość 120 cm. Liście są sztywne i kłujące, natomiast kwiaty występują w kolorze fioletowym. Owoc ananasa składa się z około 100 sześciennych fragmentów. Dojrzały jest koloru żółtego, niedojrzały natomiast – zielono-brunatny. Średnia waga owocu to 1-2 kg, jednak sporadycznie można spotkać giganta osiągającego nawet 5 kg. Nad owocem wyrasta pióropusz liści, potocznie nazywany koroną.

Pierwsze owoce ananasa wyrastają 2 lata po zasadzeniu rośliny. Po jego zerwaniu roślina niestety nie nadaje się do użytku, ponieważ owocuje tylko raz w życiu.

Właściwości zdrowotne ananasa

Jest to owoc znany z licznych właściwości i stosowany w wielu dziedzinach życia. Zdrowe są jedynie świeże ananasy, ponieważ te z puszki tracą większość właściwości odżywczych. W miąższu znajdują się cukry, spora ilość błonnika, żelazo, cynk, magnez, miedź, mangan, wapń, potas i fosfor. Jest też bogatym źródłem witamin: A, B1, B2, B6, PP, C oraz kwasu fosforowego i bromelainy.

Bromelaina jest szczególnie docenianą substancją. Stanowi enzym ananasa. Działa przeciwzapalnie, pomaga w problemach trawiennych oraz jest środkiem pomocniczym przy alergiach i chorobach dróg oddechowych, a także w chorobach wieńcowych (ze względu na swoje przeciwzakrzepowe właściwości). Bromelaina wspomaga gojenie się oparzeń, ran, siniaków, ukąszeń czy opuchnięć. Ma bowiem działanie odkażające, może też zwalczać gorączkę. Dodatkowo może wspomagać leczenie osteoporozy, dny moczanowej oraz nowotworów.

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym działaniem bromelainy jest działanie odchudzające. Dzięki temu często wykorzystuje się ten owoc do produkcji suplementów diety. Błonnik zawarty w ananasie oraz jego niska kaloryczność (54 kcal na 100 g) wspomagają procesy odchudzania poprzez zmniejszenie apetytu, poprawę pracy jelit i zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Bromelaina ułatwia trawienie tłuszczów i skrobi oraz przyswajanie białek, przez co przyspiesza wzrost masy mięśniowej.

Właściwości kosmetyczne ananasa

Zastosowanie w tej dziedzinie jest bardzo popularne. Dzięki zawartości witaminy C rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia. Wzmacnia również naczynia krwionośne. Właśnie ze względu na to działanie jest wykorzystywany jako substancja w kremach przeciwtrądzikowych. Bromelaina i kwasy organiczne zawarte w ananasie wykorzystywane są do produkcji peelingów, ponieważ delikatnie złuszczają martwy i uszkodzony naskórek, jednocześnie pielęgnując skórę. Liczne minerały ją odżywiają, a działanie przeciwobrzękowe ma zastosowanie w żelach i maściach. Ananas działa również antycellulitowo oraz leczy pękające skórki wokół paznokci.

Grupą docelową kremów z ananasem są osoby borykające się z trądzikiem, cerą naczynkową i przebarwieniami, jednak może je stosować praktycznie każda osoba.

Jego obecność można znaleźć praktycznie w każdym kosmetyku, ze względu na charakterystyczny, bardzo przyjemny zapach. Popularne są maseczki do włosów, szampony i odżywki, maski i peelingi do ciała, mgiełki zapachowe, perfumy, kremy do stóp i rąk, a nawet pasty do zębów i antyperspiranty.

Kosmetyki z ananasa

Przy odrobinie czasu i chęci można z łatwością stworzyć domowe kosmetyki z udziałem tego owocu. Będą one wówczas w 100% naturalne i wykonane z najwyższą dbałością. Oto kilka prostych recept na domowe środki:

  1. Tonik – jest to prawdopodobnie najprostszy przepis. Wystarczy bowiem nasączyć czysty wacik świeżym sokiem i przetrzeć nim twarz
  2. Maseczka – świeży miąższ należy rozgnieść, dodać do niego jogurt naturalny, a następnie nałożyć mieszankę na twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach spłukać. Dodatkową korzyścią tej maseczki będzie ujędrnienie skóry
  3. Pomysł na likwidację przebarwień twarzy – gazę należy nasączyć świeżym, ananasowym sokiem, a następnie umieścić ją w miejscu docelowym na 20 minut. Po upływie tego czasu przemywamy twarz najpierw ciepłą, a później zimną wodą
  4. Kąpiel – wyciskamy sok z połowy ananasa, następnie mieszamy go z 2 szklankami gazowanej wody. Tak powstałą mieszankę wlewamy do wanny
  5. Pomysł na zmiękczenie naskórka – do naczynia wlewamy 2 łyżki świeżego soku oraz łyżkę oliwy z oliwek. Mieszamy i maczamy w tym końcówki palców przez 20 minut. Na końcu dobrze spłukujemy
  6. Peeling do rąk – pół świeżego ananasa wystarczy zmiksować z 2 łyżkami płatków owsianych. Tak powstałą pastę wcieramy w skórę rąk –  po uprzednim teście alergicznym – na 10 minut, po czym spłukujemy
    Produkty z ananasem
    Kliknij i sprawdź ceny!

Zastosowanie w kuchni

Ananas w kuchni może mieć wiele zastosowań. Przyrządza się z niego soki, koktajle, desery oraz napoje alkoholowe. Jest częstym składnikiem popularnej pizzy hawajskiej oraz niezastąpionym owocem kuchni azjatyckiej. Stanowi również podstawę jednego z najbardziej rozpoznawanych drinków na świecie – pina colady. Świetnie smakuje w połączeniu z mięsem (drób, wołowina) oraz spożywany solo.

Bardzo popularny, zwłaszcza wśród osób przebywających na diecie, jest odchudzający koktajl. Aby go wykonać, należy połowę dojrzałego, soczystego owocu ananasa obrać i pokroić. Dodajemy do niego banana, sok z 2 pomarańczy, sok z połówki cytryny oraz 4 łyżki jogurtu naturalnego. Umieszczamy wszystko w blenderze i miksujemy. Cytrusy w połączeniu z ananasem wzmagają przemianę materii oraz oczyszczają organizm.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.