7 domowych sposobów na opryszczkę – wylecz ją sam

0 521
5/5 - (6 votes)

Spadek odporności organizmu spowodowany stresem, zmęczeniem, ciążą czy zachwianiem równowagi hormonalnej może spowodować, że nasz organizm zostanie zaatakowany przez wirusy wywołujące różne choroby, między innymi opryszczkę. To bardzo zakaźna infekcja wirusowa, którą można zarazić się poprzez kontakt bezpośredni, drogę kropelkową. Sprzyjać zakażeniu może między innymi używanie wspólnych sztućców i naczyń czy całowanie, a w przypadku opryszczki narządów płciowych – także kontakty intymne. Wirus opryszczki wargowej charakteryzuje się mianami skórnymi w postaci zaczerwienienia, swędzenia a następnie drobnych pęcherzyków pojawiających się w okolicy ust i nosa.

Domowe sposoby na opryszczkę – możliwe?

Jak skutecznie pozbyć się opryszczki? Zanim pobiegniesz do lekarza, wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby na opryszczkę. Dzięki nim złagodzisz nieprzyjemne uczucie pieczenia i przyspieszysz proces regeneracji skóry. Sprawdź, jak szybko i skutecznie podjąć walkę z wirusem i wyleczyć opryszczkę domowymi sposobami.

1. Cebula i czosnek

Czosnek i cebula to naturalne produkty o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Określane mianem naturalnych antybiotyków, sprawdzają się również w zwalczaniu bolesnych pęcherzyków opryszczki. Kiedy tylko poczujesz mrowienie, pieczenie i swędzenie w okolicy ust, sięgnij po ząbek czosnku. Przekrój go na pół i przyłóż bezpośrednio w zainfekowane miejsce. Możesz też lekko nacierać pęcherzyk ząbkiem czosnku. Gdy jednak poczujesz, że jego działanie jest zbyt silne sięgnij po cebulę. Pokrój ją na plastry i podobnie jak w przypadku czosnku przyłóż na kilka minut w miejsce opryszczki. Pamiętaj by plastry zmieniać często, albowiem to właśnie świeży sok z cebuli działa najskuteczniej.

2. Aspiryna i polopiryna

Działanie aspiryny i polopiryny oparte jest o zawartą w nich substancję czynną: kwas acetylosalicylowy. Oba leki działają:

  • przeciwbólowo,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwgorączkowo,
  • przeciwzakrzepowo.

Są środkami powszechnie używanymi i goszczą w większości domowych apteczek. Aspiryna i polopiryna to doskonałe leki nie tylko w czasie choroby, sprawdzą się także w walce z trądzikiem, opryszczką czy zajadami. Sięgnij więc po aspirynę czy polopirynę, gdy zaatakuje Cię wirus opryszczki. W celu wykorzystania ich w walce z wirusem, rozgnieć jedną tabletkę łyżeczką i rozmieszaj z kilkoma kroplami ciepłej, najlepiej przegotowanej wody. Powstałą po zmieszaniu papkę nałóż bezpośrednio na miejsce bólu. Złagodzi to stan zapalny i przyniesie ulgę, a także – co dowiedli badacze z Uniwersytetu Medycznego Semmelweis na Węgrzech – skróci czas infekcji wywołanej przez wirus opryszczki.

3. Pasta do zębów

Stosowanym i często polecanym domowym sposobem na opryszczkę jest również mentolowa pasta do zębów. Co prawda mentol nie ma właściwości przeciwwirusowych, ale ma działanie odkażające i łagodzące, a także lekko znieczulające. Dlatego też pasta do zębów może być stosowana pomocniczo w przypadku wirusa opryszczki. Nałóż niewielką ilość pasty na opryszczkę a poczujesz przyjemne chodzenie, które spowoduje, że ból spowodowany przez tworzące się pęcherzyki stanie się lżejszy. Zaschnięta pasta stworzy natomiast barierę ochronną, przez którą wirus nie rozprzestrzeni się na kolejne obszary twarzy.

4. Kostki lodu

Wydaje się niemożliwe, a jednak działa. Gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy opryszczki i poczujesz, że usta puchną, swędzą i są zaczerwienione, przygotuj woreczek z kostkami lodu. Przyłóż go do zmienionego chorobowo miejsca. Powinno to pomóc i przede wszystkim zmniejszyć obrzęk, a tym samym uśmierzyć pulsujący ból.

Plastry na opryszczkę
Kliknij TUTAJ!

5. Ocet i cytryna

Na wirusa opryszczki znakomicie podziała również kwas zawarty w cytrynie lub occie.

Stosowana powszechnie w okresie przeziębień cytryna ma silne właściwości antyseptyczne i oczyszczające. Pomoże także jeśli zmagasz się z opryszczką. Przyłóż plaster przekrojonej cytryny do ust lub nanieś na pęcherzyk kilka kropli wyciśniętego soku z cytryny. Kurację taką powtarzaj kilka razy dziennie. Zdezynfekujesz tym samym rankę przy ustach, a zawarta w cytrynie witamina C z pewnością pomoże wzmocnić cały organizm.

Podobne działanie, choć pozbawione zbawiennego wpływu witaminy C, ma ocet. Z pewnością pomoże odkazić zmienione chorobowo miejsce i nie pozwoli wirusowi na rozprzestrzenienie się. Ocet stosuj jednak z rozwagą, gdyż nasączony wacik przykładany do skóry zbyt długo może podrażnić a także wysuszyć delikatną skórę wokół ust.

6. Aloes

Aloes (Aloe Vera) to niesamowita roślina, która znana jest od wieków ze swoich licznych właściwości leczniczych. Jego miąższ ma właściwości: oczyszczające, antyseptyczne, przeciwświądowe i nawilżające.

Używany jest między innymi:

  • w leczeniu wyprysków,
  • przy odmrożeniach i oparzeniach,
  • jako środek przyspieszający gojenie ran i regenerację naskórka.

Dzięki swoim właściwościom jest stosowany w wielu problemach skórnych. Wypróbuj go w walce z opryszczką przykładając w miejsce wykwitu. Do zasuszenia pęcherzyka możesz użyć na przykład małego, przekrojonego fragmentu liścia aloesu, który przykłada się wewnętrzną stroną do bolącego miejsca. Możesz także przygotować miksturę z wrzącej wody i zmiksowanych liści aloesu. Uzyskaną papkę przecedź przez gazę i ostudź. Otrzymanym w wyniku tego działania tonikiem przemywaj usta kilka razy dziennie, dokładnie w miejscu pojawienia się opryszczki.

 7. Miód

Jeśli drażni Cię zapach czosnku i cebuli, istnieje inny domowy i zarazem bardzo smaczny sposób na opryszczkę. To miód, który działa na usta jak balsam, odżywia je i regeneruje podrażniony naskórek, dodatkowo wykazując przy tym silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Użycie go w celach leczniczych jest banalne: po prostu smaruj wargę miodem jak najczęściej. Dla wzmocnienia efektu dodaj kilka kropli tranu. To zapewni jeszcze lepsze działanie na walkę z wirusem opryszczki.

Opryszczki powracające

Domowe sposoby na opryszczkę są bezpieczne i równie skuteczne co apteczne specyfiki, takie jak maści i plastry. W większości przypadków pomagają rozprawić się z tą przykrą dolegliwością. Należy jednak znaczyć, że są one najbardziej skuteczne przy pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki. Jeśli wirus powraca i nie możesz dać sobie z nim rady, udaj się do lekarza. Być może konieczny będzie dla Ciebie silniejszy środek przepisywany jedynie na receptę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.