6 Weidera – opis, efekty, zalety, przeciwwskazania, rady
Jeżeli zamierzasz uzyskać odpowiednie mięśnie brzucha, to dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie 6 Weidera. Godne polecenia jest przyjrzenie się opisowi, efektom oraz zaletom tych ćwiczeń. Warto też dowiedzieć się, dla kogo są one przeciwwskazane, a także jakie są rady dotyczące ich wykonywania.
Opis
Aerobiczna 6 Weidera jest określana w skrócie jako A6W. W jej skład wchodzi zestaw 6 ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie oraz wyrzeźbienie wszystkich partii mięśni brzucha. Ten trening można wykonywać w domu. Warto zakupić matę, która zapewni odpowiedni komfort. Właściwe efekty pozwoli uzyskać regularne wykonywanie ćwiczeń. Przez 42 dni należy codziennie realizować identyczne ćwiczenia, jednak z czasem rośnie liczba powtórzeń oraz serii.
Efekty
Efekty związane z 6 Weidera to:
- Wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Każde ćwiczenie ma rozwinąć poszczególne mięśnie brzucha, ale są one podobne do siebie, co powoduje, że największy wpływ zostaje wywołany na mięsień prosty tułowia, zwłaszcza jego dolny fragment. Należy zauważyć, że mięśnie skośne brzucha zostają rozbudowane jedynie w niewielkim stopniu. A6W jest związane z odrywaniem łopatek z podłoża, a także unoszeniem nóg. Taka metodyka treningu znacznie obciąża kręgosłup, szczególnie jeżeli mięśnie nie są odpowiednio rozwinięte. To powoduje, że sfinalizowanie szóstki Weidera jest utrudnione, a to wiąże się z redukcją efektów.
- Wyrzeźbienie brzucha, a także zwiększenie jego siły. Jednak, aby mięśnie były dobrze widoczne, niezbędna jest likwidacja tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w rejonie brzucha. Trzeba mieć na uwadze, że A6W wzmacnia mięśnie brzucha, ale nie doprowadzi do spalenia tłuszczu. Te ćwiczenia pozwalają uzyskać doskonałe wyniki jedynie wówczas, gdy podchodzi się do nich z sumiennością, a je same wykonuje się z właściwą techniką.
- Uzyskanie przez mięśnie nowego bodźca do treningu. Wynika to ze znacznej intensywności treningu. Wrażliwość na nowe bodźce trwa stosunkowo krótko, gdyż mięśnie odpowiadają we właściwy sposób na plan treningowy. Ten czas wynosi maksymalne 3 tygodnie. Po nim można zauważyć mocniejsze i lepiej ukształtowane mięśnie.
Zalety
Zalety 6 Weidera to m.in.:
- możliwość realizacji ćwiczeń przez osoby zaawansowane, ale też i początkujące. Ten trening jest wskazany właściwie dla każdego. Najważniejsze jest to, aby wszystkie ćwiczenia były przeprowadzone we właściwy sposób,
- łatwa dostępność sposobu wykonywania ćwiczeń. Trening A6W nie jest płatny. Szczegóły jego dotyczące można bez problemu odnaleźć w internecie,
- prostota realizacji ćwiczeń – nie są wymaganie skomplikowane urządzenia, które znajdują się jedynie w niektórych siłowniach. Wystarczające elementy to: odpowiednia przestrzeń, wolny czas oraz chęci.
Przeciwwskazania
6 Weidera to nie są ćwiczenia przeznaczone dla każdej osoby. Są one przeciwwskazane przede wszystkim dla:
- osób mających dolegliwości dotyczące szyjnego odcinka kręgosłupa, tych ćwiczeń nie mogą wykonywać ludzie cierpiący np. na zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa szyjnego,
- osób nigdy wcześniej nie wykonujących tego typu ćwiczeń i nieznających prawidłowego sposobu realizacji poszczególnych ćwiczeń,
- osób cierpiących na problemy w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa (jedną z takich dolegliwości jest zwyrodnienie w obszarze kręgosłupa lędźwiowego),
- kobiet znajdujących się w ciąży.
Wykonywane tych ćwiczeń nie jest również polecane dla osób niecierpliwych lub niemających zbyt wiele wolnego czasu. Początkowo realizacja całego zestawu ćwiczeń zajmuje jedynie kilka minut, jednak po pewnym czasie, na wykonanie ich potrzeba powyżej 30 minut. Ten trening nie jest wskazany też dla osób, które szybko się nudzą. Jest to związane z tym, że odznacza się znaczną monotonnością. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 24 razy, co przekłada się na 144 ruchy. Może to doprowadzić nie tylko do irytacji, ale i do znużenia.
Rady
Rady dotyczące realizowania 6 Weidera są następujące:
- Między seriami wskazane jest zrobienie od 30 do 60 sekund przerwy. Ten czas warto poświęcić na relaks, który pozwoli złapać oddech.
- Nie jest zalecane wykonywanie treningu zaraz po jedzeniu. Mięśnie brzucha podczas ćwiczeń mogą wywierać wpływ na jelita oraz żołądek, co może prowadzić do problemów z trawieniem oraz nudności. Po posiłku najlepiej odczekać co najmniej 1-2 godziny.
- Limit czasu na przeprowadzanie ćwiczeń wynosi od 30 do 40 minut. Jeżeli ten czas zostanie osiągnięty, a dana osoba nie będzie jeszcze w 42 dobie harmonogramu, to należy przyspieszyć trening, aby móc zmieścić się w zalecanym limicie. Codzienna dawka 40-minutowych ćwiczeń pozwoli osiągnąć doskonały wygląd brzucha.
- Nie warto się zniechęcać. Jeżeli realizacja ćwiczeń w danym dniu okaże się ponad siły danej osoby, to nie powinna ona się przejmować, ale próbować aż do skutku. Siła i wytrzymałość będą systematycznie rosły, co pozwoli w końcu osiągnąć zadowalający efekt.
- Nie należy przesadzać z ćwiczeniami. Przetrenowanie może jedynie zaszkodzić stanowi mięśni. Wówczas mogą one być obolałe, co może uniemożliwiać prawidłową realizację treningu. W takiej sytuacji konieczne jest zrobienie jedno- lub kilkudniowej przerwy.