6 rzeczy, które mają wpływ na regularność Twojego okresu
Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 22 do 35 dni. Jeżeli czas pomiędzy jednym okresem, a kolejnym, w każdym miesiącu jest taki sam, wówczas mówimy o cyklach regularnych. Bardzo często jednak kobiety zmagają się z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Pojawia się pytanie: co możesz zrobić, aby Twój organizm wrócił do równowagi? Poniżej znajdziesz 6 rzeczy, które pozytywnie wpływają na regularność Twojego okresu.
1. Unikanie silnego stresu.
Współcześnie mamy wrażenie, że wszystko pędzi. Stajemy się społecznością wielozadaniową. Wykonując jedne obowiązki, już myślimy o kolejnych rzeczach na naszej liście najpilniejszych spraw do załatwienia „na już”. W pracy pojawiają się wygórowane oczekiwania. Pracujemy po godzinach, aby wywiązać się ze wszystkich obowiązków. Szczególna presja ciąży na kobietach, które chcą być idealnymi pracownicami, matkami, żonami, a dodatkowo jeszcze móc pochwalić się jakąś ciekawą pasją i nienaganną figurą. Takie dążenie do perfekcji kumuluje coraz większe napięcie. Wszechobecny stres daje o sobie znać między innymi przez brak regularnych miesiączek. Aby zachować równowagę należy zwolnić. Znaleźć czas na przyjemności, unikać sytuacji stresowych i przyjąć, że nie da się we wszystkim być najlepszym. Dbajmy o swój komfort psychiczny!
2. Właściwa długość i jakość snu.
Prawidłowy sen trwa od 6 do 8 godzin. Mniejsza ilość snu powoduje zwiększenie wydzielania się hormonu stresu, co w efekcie również może doprowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Zbyt długi sen również nie jest korzystny dla naszego organizmu. Należy więc tak zaplanować sobie dzień, aby spać minimum 6 godzin. Jednak nie tylko długość snu jest ważna. Liczy się również jego jakość. Aby cieszyć się dobrze przespaną nocą należy przed snem unikać korzystania z urządzeń technicznych, a więc odłożyć smartfona, tableta, laptopa, a także wyłączyć telewizor. Wywietrzone pomieszczenie sprawi, że podczas snu, organizm będzie mógł się dotlenić, a na następny dzień wstaniemy pełni energii do działania. Dbajmy więc o zdrowy sen!
3. Prawidłowe odżywianie.
Na pewno słyszałaś niejednokrotnie, jak ważne dla naszego organizmu jest zdrowe odżywianie. Niestety współcześnie z każdej strony jesteśmy atakowani coraz to nowymi dietami cud. Wiele z nich drastycznie ogranicza ilość dostarczanych organizmowi kalorii i składników odżywczych. Już krótkotrwała, źle dobrana, zbyt restrykcyjna dieta może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmy. Długotrwałe głodzenie się, lub spożywanie wyłącznie jednej grupy produktów może zaburzyć całkowicie cykl menstruacyjny kobiety. Dziewczyny cierpiące na zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, czy bulimia prawie zawsze mają problemy z regularnością okresu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby, krwawienia całkowicie zanikają. Również otyłe osoby mają problem z regularnym cyklem. Należy więc pamiętać o prawidłowym odżywianiu. Kluczowymi zasadami jest zjadanie w regularnych odstępach pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, które dostarczają organizmowi właściwych składników odżywczych. Również należy zadbać o nawadnianie. Zalecane jest picie 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Dbajmy więc o to co jemy!
4. Ćwiczenia fizyczne z umiarem.
Piękna sylwetka jest teraz marzeniem każdej kobiety. Na portalach społecznościowych co jakiś czas pojawiają się zdjęcia idealnie wyrzeźbionych mięśni. Zainspirowane wizją wspaniałej figury spędzamy godziny na siłowni, wylewając z siebie siódme poty. Jednak warto pamiętać, że bardzo intensywny wysyłek fizyczny również negatywnie wpływa na regularność cyklu. Jeśli więc chcesz mieć piękną sylwetkę, ale jednocześnie nie chcesz zaszkodzić równowadze swojego organizmu, zaplanuj trening z głową. Najlepiej udać się po poradę do specjalisty, który dobierze program treningowy, do Twoich możliwości, aktualnej kondycji fizycznej i tuszy. Dbajmy więc o bezpieczny sport.
5. Unikanie częstych zmian klimatu.
Kobiecy organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany otoczenia. W sezonie wakacyjnym często zdarza się, że cykl menstruacyjny jest nieregularny. Wracając z wakacji kobiety dostają okres długo po czasie, lub o wiele wcześniej, niż mogły się go spodziewać. Wynika to z faktu, że zmiany klimaty wpływają na zmiany hormonalne w organizmie. Jeśli więc często podróżujesz jesteś bardziej narażona na wystąpienie braku regularności cyklu. Aby zadbać o równowagę w swoim organizmie pamiętaj o czynnikach wspomnianych powyżej.
6 Regularne badania.
Zdarza się również, że spóźniający się okres wynika z zaburzeń mająch podłoże chorobowe:
- Często przyczyny należy doszukiwać się w zaburzeniach hormonalnych na przykład produkowaniu nadmiernej ilości prolaktyny, która doprowadza do braku jajeczkowania, a w efekcie bardzo skąpych lub odwrotnie- nienaturalnie obfitych krwawień.
- Na nieregularny okres może mieć również wpływ choroba- pojawiająca się najczęściej u młodych kobiet- zespół policystycznych jajników. Charakterystycznym objawem schorzenia jest właśnie nieregularność miesiączkowania. Kobiety cierpiące na tą chorobę borykają się z powstawaniem torbieli na jajnikach, nadmiernym owłosieniem ciała, bardzo intensywnie przetłuszczającą się skórą oraz pojawianiem się dokuczliwych zmian trądzikowych.
- Inną chorobą, którą należy wykluczyć w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego jest endometrioza. Jest to choroba, spowodowana nieprawidłowościami w budowie macicy, gdzie jej błona śluzowa, zamiast wewnątrz, umiejscowiona jest na zewnątrz jamy macicy.
- Ostatnim, spośród popularnych schorzeń, które powodują nieregularne miesiączki jest zbyt mała ilość progesteronu w organizmie. W takim wypadku mówimy o niewydolności ciałka żółtego.
Aby mieć pewność, że z naszym organizmem wszystko jest w porządku, należy odbywać systematyczne kontrole u swojego lekarza ginekologa. Kiedy podczas wizyty doktor stwierdzi jakieś nieprawidłowości- skieruje pacjentkę na dodatkowe badania, dzięki którym będzie można wykluczyć występowanie powyższych schorzeń. Dbajmy więc o profilaktykę.
Regularność cyklu menstruacyjnego jest wyjątkowo ważna dla kobiet, które starają się zajść w ciążę. Dzięki temu mogą zaplanować poczęcie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że starania zakończą się sukcesem. Kobiety borykające się się z nieregularnym okresem mają problem z określeniem dnia owulacji, a co za tym idzie, zajście w ciążę może być trudniejsze.
ABC regularnego okresu.
Podsumowując, aby dbać o równowagę swojego organizmu, która „odwdzięczy się” regularnym cyklem menstruacyjnym, każda kobieta powinna przestrzegać podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Przede wszystkim unikać nadmiernego stresu, który przy długotrwałym występowaniu destrukcyjnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Ważne jest również zdrowe odżywianie, a więc wybieranie produktów nieprzetworzonych, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych i odpowiedniej ilości kilokalorii. Ćwiczenia fizyczne należy uprawiać regularnie, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku. A jeśli cokolwiek Was zaniepokoi- niezbędna jest konsultacja ginekologiczna.