36 tydzień ciąży – rozwój dziecka, dolegliwości, przygotowanie
36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i końcówka trzeciego trymestru. Oznacza, że dziecko jest już praktycznie „na wylocie”. Jeszcze maksymalnie miesiąc i pojawi się na świecie. Wiele zmian zaszło przez ten czas w ciele zarówno maluch, jak i jego mamy. W tym momencie jest już praktycznie gotowy na narodziny, zostało tylko udoskonalić wykształcone już organy oraz ich funkcje.
Jak rozwija się dziecko w 36 tygodniu ciąży?
W 36 tygodniu maleństwo (które w ostatnich tygodniach dość szybko przybierało masę) waży 2500 – 2800 g a jego długość wynosi około 45-50 cm. Wszystkie narządy już są w pełni uformowane i niemal tak sprawne, że dziecko mogłoby się już urodzić. Mózg otoczony jest bezpiecznie czaszką, która jest jednocześnie elastyczna a bruzda w jej połowie (tzw. ciemiączko) pozwoli na to, by „złożyła się” w czasie porodu i ułatwiła drogę przez kanał rodny mamy. Kilka miesięcy później nastąpi całkowite zasklepienie się kości czaszki.
Przede wszystkim nadbudowuje się tkanka tłuszczowa pod skórą malucha, dzięki czemu szok z powodu nagłej zmiany temperatury będzie mniej gwałtowny. Warstwa tłuszczu spowoduje bowiem utrzymanie ciepłoty ciała dziecka.
Układ oddechowy jest już w pełni ukształtowany i gotowy na pierwszy samodzielny oddech poza łonem mamy. Płuca pracują pełną parą i czekają na to, by móc wykorzystać swoje możliwości.
Podobnie układ pokarmowy, który swoje działanie w pełni rozpocznie z momentem pierwszego łuku mleka mamy, po przystawieniu noworodka do piersi.
Także pozostałe układy (krwionośny, nerwowy, kostno-szkieletowy czy też rozrodczy) są już na tyle ukształtowane, że maluszek jest gotowy do samodzielnego funkcjonowania.
Na buzi dziecka praktycznie nie ma już charakterystycznego białego meszku jak również mazi płodowej (o białej barwie – pojawia się wraz z narodzinami wcześniaka), która do tej pory pokrywała ciałko maleństwa.
Zmiany zachodzące u ciężarnej w 36 tygodniu ciąży
W czasie ciąży kobieta może przybrać na wadze do 36 tygodnia ciąży około 12 – 13 kilogramów.
Ponieważ macica kobiety rozciągnęła się i powiększyła niemal trzydziestokrotnie od początku ciąży, w 36 tygodniu zajmuje niemal cały obszar jamy brzusznej, mocno uciskając na inne narządy (żołądek, płuca czy pęcherz moczowy).
Skóra na brzuchu jest mocno napięta i wyglądem przypomina balonik, który w każdej chwili może pęknąć. Mogą pojawiać się rozstępy, których zmniejszanie wystąpienia gwarantują masaże oraz wcieranie specjalnych kremów i maści dostosowanych dla kobiet w ciąży. Ponieważ zmniejsza się ilość płynu owodniowego, brzuszek ciężarnej w 36 tygodniu obniża się, co zwiastuje, że dziecko w niedługim czasie ułoży się w odpowiedniej pozycji (a czasem już jest przygotowane i czeka na właściwy moment moszcząc się głową w stronę kanału rodnego) oraz rychłe nadejście porodu.
Dzięki odblokowaniu przez dotychczas mocno uciskającą przeponę macicę, oddychanie staje się znacznie łatwiejsze. Jednak przesunięcie dziecka w dół brzucha powoduje mocniejszy nacisk na pęcherz moczowy i jeszcze częstsze niż dotychczas wizyty w toalecie.
Główne dolegliwości kobiety w 36 tygodniu ciąży
Pojawiają się problemy związane z gospodarką wodną – nogi mogą bardziej puchnąć, pojawiają się silniejsze skurcze czy obrzęki. W celu zapobieżenia przykrym następstwom zatrzymywania wody w organizmie, warto często uzupełniać płyny, podczas odpoczynku leżeć z nogami wzniesionymi do góry i spać na lewym boku. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, także ze względu na pojawiające się problemy z krążeniem oraz żylaki.
Trudności w poruszaniu się i wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych u większości przyszłych mam są znacznie nasilone. Najlepiej czują się odpoczywając, chociaż są panie, które do ostatnich dni przed porodem są aktywne. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, jak również budowy ciała czy też ilości kilogramów, które przybyły do dźwigania. Nawet przy nieznacznym ruchu u większości kobiet pojawia się zadyszka, szybko się męczą, zwiększa się potliwość.
Bóle i dolegliwości
W 36 tygodniu ciąży bóle mocno obciążonego kręgosłupa są szczególnie dotkliwe. Dźwiganie kochanego skarbu przez niemal 9 miesięcy jest dla tej części organizmu. Warto ćwiczyć delikatnie mięśnie przyczepu, stosować ciepłe (ale nie gorące, bo mogłyby wywołać przedwczesny poród) kąpiele (przynoszą ulgę także w innych dolegliwościach a przede wszystkim relaksują i odprężają) oraz masaże dostosowane dla kobiet w ciąży (najlepiej przez specjalistę, ale nawet partner może delikatnie gładzić plecy przyszłej mamy, aby zminimalizować dolegliwości). Także bóle miednicy i pośladków są mocno nasilone.
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci zgagi, niestrawności czy nudności – jeśli nie pojawiały się do tej pory – mogą wystąpić właśnie na sam koniec ciąży. W celu ich łagodzenia warto
Ruchy dziecka, które jest już bardzo duże i ciasno mu w ciepłym „gniazdku” są mocno i często boleśnie odczuwane. Maluch bowiem ledwo mieści się w macicy i – dobnie jak mama – nie może się już doczekać wydostania się z tego tymczasowego lokum.
Preparat witaminowy dla kobiet w ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!
Nastroje i samopoczucie
Mogą pojawiać się nadal zmienne nastroje a radość z oczekiwania na pojawienie się dziecka przeplatać z okresami niepokoju, smutku czy nawet lęków czy stanów depresyjnych. Zmniejsza się także niemal do zera zainteresowanie seksem, może wzrastać drażliwość wobec ojca dziecka, niekontrolowane wybuchy gniewu czy płaczu z powodu pozornych błahostek. Za te wszystkie zmiany odpowiedzialne są buzujące hormony. Kobieta powinna mieć zapewniona jak najlepszą opiekę i wsparcie, czuć się bezpieczna, a wybuchów nie warto roztrząsać i analizować, tylko przejść nad nimi do porządku dziennego.
W niektórych przypadkach pojawia się gęsta wydzielina z pochwy – jest to sygnał do konsultacji z ginekologiem w celu stwierdzenia czy jest to już zwiastun porodu wymagający hospitalizacji, czy jeszcze fizjologiczny objaw.
Na co się przygotować będąc w 36 tygodniu ciąży?
Przede wszystkim 36 tydzień ciąży to sama końcówka, wobec czego można spodziewać się porodu w zasadzie w każdej chwili, mimo że do jeszcze przez miesiąc dziecko powinno pozostać w łonie mamy. Jednak nawet jeżeli się urodzi przed czasem, teraz jest już znacznie bardziej bezpieczne niż w 8 miesiącu, ponieważ organy są wykształcone i przygotowane na samodzielną pracę w warunkach poza organizmem kobiety. Zwłaszcza w przypadku ciąż bliźniaczych większość dzieci już wydostaje się na świat (w porodzie naturalnym lub poprzez cesarskie cięcie – w zależności od stanu zdrowia mamy oraz ilości maluchów noszonych pod sercem).
Jeżeli jeszcze nie ma spakowanej walizki do szpitala, to idealny moment, żeby to zrobić. Warto przygotować wszystkie rzeczy, żeby później – kiedy poród się rozpocznie – nie stresować się takimi drobiazgami jak poszukiwanie dokumentów, bielizny czy ubranek dla malucha.
Wyprawka i przygotowanie
Przyszłe mamy w tym czasie gromadzą również wszelkie akcesoria i książki, które przydadzą się po narodzeniu się malucha. Wiele kobiet spędza ostatnie tygodnie czytając literaturę dotyczącą przygotowań do porodu oraz opieki nad niemowlęciem. Kupują także wszelkiego rodzaju ubranka, przewijaki, pościel do łóżeczka (które również już może czekać złożone w miejscu, gdzie za kilka tygodni będzie nowy lokator), kosmetyki do pielęgnacji malucha oraz dla siebie.
Bardziej aktywne panie szukają już w tym momencie opcji, które po porodzie pozwolą im wrócić do figury i formy sprzed ciąży – konsultują jakie są odpowiednie diety, ćwiczenia, poszukują klubów fitness, gdzie organizowane są zajęcia dla młodych mam itd.
Końcówka ciąży to czas na odpoczynek, relaks, ćwiczenie oddychania przeponowego (narząd ten jest już odblokowany, co ułatwia jego pracę). Jeżeli kobieta dobrze się czuje, warto, żeby codziennie, nawet przez kilkanaście minut, spacerowała na świeżym powietrzu. To także niezwykle ważny czas dla przyszłych rodziców, gdyż końcowy miesiąc to ostatni moment czasu tylko we dwoje.
Warto zadbać o romantyczny nastrój, aby wzmacniać więź, która z powodu opieki nad dzieckiem, zmęczenia czy dolegliwości poporodowych, może po pojawieniu się dziecka na jakiś czas zejść na nieco dalszy plan. Trzeba dbać o siebie nawzajem – wiadomo, że ciąża jest przede wszystkim wyzwaniem dla kobiety, niemniej nie można pominąć niezwykle istotnej roli przyszłego taty w tym okresie.