35 tydzień ciąży – waga i ruchy dziecka, dolegliwości, badania

0 202
5/5 - (5 votes)

35 tydzień ciąży to styk ósmego i dziewiątego miesiąca. Jest to już zatem bardzo zaawansowana ciąża, a dziecko jest bardzo dobrze rozwinięte. Gdyby w tym momencie doszło do porodu, szanse na przeżycie wynosiłyby prawie 100%, choć dziecko byłoby jeszcze wcześniakiem i wymagałoby specjalnej opieki na oddziale neonatologii. Jego rozwój i zdrowie powinny być jednak zasadniczo zadowalające, takie jak w normalnie donoszonej ciąży. Mniej więcej 1,4% ciąż ulega rozwiązaniu właśnie w tym tygodniu. Dlatego warto przygotowywać się już do pobytu w szpitalu.

Rozwój dziecka

Płody osiągające 35 piąty tydzień ciąży mają za sobą okres intensywnego wzrostu, a ich średnia długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 45 centymetrów (choć istnieje w tej kwestii duże zróżnicowanie). Średnia masa dziecka wynosi 2,5 kilograma, ale dopuszczalny zakres obejmuje wartości od 2154 gramów do 3036 gramów. Płód ma już względnie dojrzałe narządy wewnętrzne: pracuje układ pokarmowy i nerki. Dzięki temu płód pije wody płodowe i sika. Aby dziecko nie uległo zatruciu, szkodliwe substancje (produkty przemiany materii) są z jego organizmu usuwane głównie przez pępowinę i łożysko (do organizmu matki). Pracuje też wątroba, a jej wytwór – żółć bierze udział (wespół ze złuszczonymi komórkami jelita i połkniętymi włoskami) w formowaniu smołki. Jest to masa gromadząca się w jelicie grubym, którą maluch wydali po porodzie. Inne zmiany zachodzące w jego organizmie to:

Dojrzewanie płuc

Przejawiające się wytwarzaniem tzw. surfaktantu, czyli substancji o właściwościach detergentu, dzięki której pęcherzyki płucne mogą wypełnić się powietrzem (zapobiega on ich zapadaniu się i sklejaniu).

Pobiera i gromadzi duże ilości żelaza. Jest ono niezbędne do wytworzenia hemoglobiny (barwnik krwi wiążący tlen) i mioglobiny (składnik mięśni). Z tego względu przyszła mama powinna spożywać zwiększoną ilość tego pierwiastka. Pokarmy obfitujące w żelazo to np. czerwone mięso, jaja, pieczywo pełnoziarniste, szpinak, pietruszka, otręby i zarodki pszenne, orzechy, kasze, kakao oraz rośliny strączkowe.

Rozwój układu odpornościowego

Pomimo, że układ immunologiczny dziecka staje się stopniowo coraz dojrzalszy, to na tym etapie pobiera ono wiele przeciwciał z organizmu matki. Przenikają one przez łożysko i płyną z krwią pępowinową do płodu. Po porodzie proces przekazywania przeciwciał będzie kontynuowany, za pośrednictwem matczynego mleka. Bez tego transferu, dziecku trudno byłoby zwalczyć bakterie i wirusy, które zaatakują go zaraz po porodzie.

Dojrzewa tkanka tłuszczowa

W szczególności brunatna. Brunatna tkanka tłuszczowa odznacza się szybkim metabolizmem i produkuje dużo ciepła. Ma to duże znaczenie dla prawidłowej termoregulacji dziecka po porodzie.

Objętość wód płodowych osiąga maksymalną wartość, zaś w dalszej ciąży będzie się zmniejszać.

35 tydzień ciąży to etap, na którym mózg dziecka osiąga znaczny stopień dojrzałości. Dziecko na zmianę śpi (przez większość czasu) i czuwa. Słyszy dźwięki z zewnątrz i może reagować na bodźce. Nie mniej jednak, układ nerwowy ciągle intensywnie się rozwija – jest to w końcu nasz najbardziej skomplikowany narząd. W mózgu płodu przybywa neuronów, tworzą się miliardy połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, rozwijają się osłonki mielinowe włókien nerwowych (są to swoiste izolatory, umożliwiające sprawny przepływ impulsów nerwowych). Aby rozwój mózgu przebiegał sprawnie, w diecie kobiety musi się znaleźć dostatecznie duża ilość pewnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim z grupy omega-3).

Ruchy płodu – ważny wskaźnik zdrowia dziecka

W 35 tygodniu ciąży dziecko ma już stosunkowo mało miejsca w macicy, więc nie może kopać z takim rozmachem jak wcześniej. Nie mniej jednak, zdrowe dziecko rusza się, a jego ruchy są wyczuwalne, a czasem nawet dostrzegalne wzrokowo. Kobieta zaś powinna monitorować te ruchy regularnie, gdyż ich zanik z dużym prawdopodobieństwem może świadczyć o problemach ze zdrowiem dziecka i jest wskazaniem do natychmiastowej diagnostyki.

W celu zliczania ruchów najlepiej położyć się na lewym boku, na godzinę lub dwie i skoncentrować się na zachowaniu dziecka. Niestety, bardzo trudno o podanie normy, poniżej której można by mówić o nieprawidłowej ruchliwości płodu. Liczba odnotowywanych ruchów może zmieniać się w zależności od dziecka, oraz od tego czy ono akurat śpi (wtedy się nie rusza) czy czuwa. Rozbieżności mogą sięgać od 4 do 100 ruchów na godzinę. Nie mniej, jeżeli w ciągu 12 godzin liczba ruchów będzie mniejsza niż 10 powinno to wzbudzić niepokój.

Wkładki laktacyjne dla kobiet w ciąży i karmiących
Kliknij i sprawdź ceny!

Zmiany w organizmie kobiety

35 tydzień ciąży jest już dosyć ciężkim okresem dla przyszłej mamy. Dziecko jest duże, co oznacza, że macica zajmuje bardzo dużo miejsca. Naciska ona na przeponę i żebra oraz rozsuwa silnie narządy wewnętrzne. Wystający brzuch umiejscowiony jest względnie wysoko. Do typowych dolegliwości tego etapu ciąży zaliczamy:

  • Trudności z oddychaniem – spowodowane naciskiem macicy na przeponę.
  • Częste oddawanie moczu, związane z uciskiem pęcherza moczowego.
  • Zgaga – pieczenie w przełyku może znacznie utrudniać prawidłowe odżywianie się.
  • Nietrzymanie moczu.
  • Rozluźnienie kości miednicy i kaczy chód – jest to wynik działania hormonu: relaksyny, który odpowiada za przygotowanie miednicy do porodu, przez rozluźnienie mięśni i połączeń między kośćmi.
  • Uczucie zmęczenia.
  • Poszerzenie stóp – skutek uboczny działania relaksyny.
  • Opuchnięcie kostek, palców i twarzy.
  • Ból pleców.
  • Hemoroidy
  • Problemy ze snem.
  • Niedobór żelaza – jak napisano powyżej, płód pobiera w tym okresie bardzo dużo owego pierwiastka.
  • Skurcze mięśni – efekt niedoboru wapnia i magnezu, również pobieranych przez organizm dziecka.
  • Nasilone upławy pochwowe.
  • Nieżyt nosa, ucha, wrażliwość dziąseł.

W interesującym nas tutaj okresie ciąży nasilić się mogą skurcze Braxtona-Hicksa. Są to dosyć silne i raczej nieprzyjemne skurcze macicy. Trwają one około pół minuty i są formą treningu macicy przed porodem. Skurcze takie można złagodzić przez zmianę pozycji ciała, kąpiel w ciepłej (ale nie w gorącej) wodzie, albo techniki relaksacyjne. Gdy skurcze Braxtona-Hicksa są wyjątkowo silne, lekarz morze zalecić odpowiednie leki.

Diagnostyka w 35 tygodniu

35 tydzień ciąży należy do okresu, kiedy należy stosunkowo często odwiedzać prowadzącego ciążę ginekologa. Wskazane jest wtedy wykonywanie badania KTG (kardiotokografia – połączenie zapisu tętna dziecka z czynnością skurczową macicy). Lekarz powinien także monitorować ciśnienie krwi pacjentki. Często bowiem podczas ciąży pojawia się nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie ciążowe może mieć różny stopień nasilenia. Postać łagodna tej dolegliwości jest niegroźna i nie wymaga hospitalizacji, a nawet leczenia.

Postać umiarkowana powinna wzbudzić niepokój i powinno zostać wprowadzone leczenie środkami obniżającymi ciśnienie (np. metylodopa lub nifedypina). Ciężkie nadciśnienie jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, zarówno matki jak i dziecka. U kobiety spowodować ono może niewydolność krążeniową, udar mózgu lub tzw. rzucawkę (drgawki). Z drugiej strony, może ono prowadzić do niedotlenienia płodu, odklejenia się łożyska i śmierci dziecka. Ponadto, lekarz może wykonać badanie USG oraz zlecić badanie GBS. Jest to badanie mikrobiologiczne na obecność paciorkowców grupy B (Streptococcus agalactiae). Bakterie te nie powinny występować w pochwie, gdyż podczas porodu mogą przenieść się na dziecko. Zakażenie dziecka może wywołać u niego zapalenie płuc, opon mózgowych lub sepsę. Obecność w pochwie wspomnianej bakterii jest wskazaniem do tzw. śródporodowej profilaktyki antybiotykowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.