30 tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, dolegliwości

0 72
5/5 - (5 votes)

30 tydzień ciąży to już niemalże półmetek. Twoje maleństwo mierzy aż 39 centymetrów, a waży około 1500 gram. Co ważne, układy, jak i narządy są w pełni wykształcone i zaczynają pełnić przydzielone im funkcje, jednak cały czas ów funkcje są udoskonalane i przygotowują organizm dziecka do opuszczenia łona matki i samodzielnego życia poza jej ciałem.

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży

To czas, kiedy dziecko rośnie ze wzmożoną siłą, przybiera na masie około 200 miesigramów tygodniowo, a czasami nawet i więcej. Samo łożysko nie przyrasta już tak szybko, jak dotychczas, a objętość wód płodowych raczej się nie zmienia, jednak pomimo to brzuszek przypomina piłkę do koszykówki. Dodatkowo przez intensywny wzrost masy dziecka, brzuch kobiety będzie powiększał się z tygodnia na tydzień.

Od tego czasu organizm dziecka głównie skupia się na kontynuacji rozwoju układu nerwowego, mięśni, a także odkładaniu tkanki tłuszczowej, której będzie potrzebował podczas termoregulacji zaraz po porodzie. Nadal rozwijają się zarówno płuca, jak i mięśnie oddechowe. Jeżeli dojdzie do porodu w 30. tygodniu ciąży, dziecko może mieć problemy z oddychaniem, jednak szanse na przeżycie oscylują w okolicach 90 – 95%.

Wygląd dziecka

Co z wyglądem? Dziecko z wyglądu może już przypominać Ciebie. Co prawda włosy na główce nadal rosną, jednak rzęsy, jak i brwi zostały już w pełni ukształtowane. Maleństwo przybiera proporcje, takie jakie będzie miało za jakiś czas, po narodzinach. Dłonie i stopy są całkowicie wykształcone, a bardzo miękkie paznokcie nadal rosną.

Co ciekawe, maluch posiada już ukształtowane zęby mleczne, które skrywają się w dziąsłach, a wyrżną się dopiero kilka miesięcy po przyjściu na świat. 30 tydzień ciąży to czas, kiedy wytwarza się podskórna tkanka tłuszczowa, przez co skóra maluszka zaczyna być gładsza i bielsza. Jeśli chodzi o elementy charakterystyczne dla płci to u chłopców jądra zstępują do moszny, natomiast u dziewczynek wykształca się łechtaczka. Na tym etapie wargi sromowe są jeszcze zbyt małe, aby mogły się schować.

Masa dziecka

W związku z przyrostem masy dziecka, zmniejsza się jego ruchliwość, a matka może zaobserwować wyraźne odbicia nóżek czy też rączek na skórze. W tym momencie warto rozpocząć zabawę ze swoim dzieckiem, matka delikatnie naciska na brzuch, a dziecko odpowiada kopnięciem, taka zabawa na pewno nawiążę pierwsza więź matka – dziecko. Jeżeli znacznie zmieni się aktywność dziecka, przestanie się ruszać, bądź będzie nad wyraz ruchliwe, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to oznaczać bezpośrednie zagrożenie życia.

Na tym etapie mózg przyspiesza swój rozwój, szczególnie dotyczy to obszarów odpowiedzialnych za narządy zmysłu. Co więcej, podczas kontrolnych badań USG można dostrzec, że dziecko porusza oczami – otwiera i zamyka, a światło z zewnątrz dociera do jego oczu. Czasami, gdy wystawisz brzuszek na jaskrawe światło możesz odczuć nagły ruch dziecka, co potwierdza fakt, że maluch widzi światło.

30. tydzień ciąży – Jak zmienia się organizm przyszłej matki?

Twój brzuszek zdecydowanie nabiera kształtów, rośnie średnio jeden centymetr tygodniowo. Do zmian dochodzi również wewnątrz organizmu, macica zaczyna wywierać coraz większy nacisk na przeponę, co skutkuje trudnościami w oddychaniu.

Skóra na brzuchu intensywnie się rozciąga, czego skutkiem są rozstępy oraz swędzenie, dlatego też warto zadbać o skórę brzucha od początku ciąży, nawilżając ją kremami. Twoje żebra są zarówno tkliwe, jak i bolesne, a waga ciągle wzrasta, możesz przybierać nawet pół kilo tygodniowo. Z uwagi na masę, możesz odczuwać ból w okolicach krzyża, ale spokojnie mija on zazwyczaj po porodzie.

Zaczynasz mieć także problemy ze spaniem, coraz większy brzuch ogranicza Ci znalezienie odpowiedniej pozycji do snu, zaczynasz się wiercić, a co za tym idzie nie wysypiasz się. Do tego dochodzą koszmary i realne sny, które wzbudzają Twój lęk i powodują ciągłe przebudzanie się. W tym okresie zalecane są krótkie i częste drzemki w ciągu dnia, wówczas nie będziesz zmęczona jedną pozycją, a dodatkowo zrelaksujesz się i wyśpisz. Ważne, abyś nie zaniedbywała snu, ponieważ po porodzie może być jeszcze gorzej z samym snem i czasem na sen.

Witaminy dla kobiet w ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!

Kłopoty ze zdrowiem

Zgaga, wzdęcia, niestrawność czy też zaparcia to typowe dolegliwości późnej ciąży, są spowodowane uciskiem macicy na żołądek i jelita, które nie mogą wówczas prawidłowo pracować. Staraj się unikać zaparć, ponieważ mogą one doprowadzić do hemoroidów, aby tego dokonać, jedz bardzo dużo owoców, jak i warzyw, wybieraj produkty szczególnie bogate w błonnik, a nawet lekko przeczyszczających.

Nerwowość

30 tydzień ciąży to ten czas, kiedy doświadczasz poważnych zmian nastroju, od płaczu po śmiech. Możesz zauważyć też rozwijający się syndrom wicia gniazda, co charakteryzuje się wzmożonymi zakupami rzeczy dla dziecka, nagłym remontem oraz potrzebą stabilizacji sytuacji finansowej, jak i rodzinnej.

Syndrom ten to typowy objaw zapoczątkowania instynktu macierzyńskiego, według którego chcesz stworzyć idealny dom „gniazdo” dla swojego dziecka. Każdy, nawet najmniejszy bałagan czy też niedopilnowanie, może Cię wyprowadzać z równowagi pod pretekstem zagrożenia dziecku. Do apogeum może dojść złe samopoczucie, niewyspanie, a także przemęczenie – to wszystko może zamienić Cię w wulkan negatywnych emocji, aby uchronić się przed wybuchem, warto rozmawiać z bliskimi – to na pewno oczyści sytuację.

Zmiany w ciele

Dochodzi również do zmian w biuście, oprócz wielkości, może dojść również do pierwszych wycieków, które są spowodowane zbyt dużą ilością pokarmu, który gromadzi się podczas ciąży. Dokładniej jest to siara, czyli wydzielina o gęstej i kremowej konsystencji, która bogata jest w witaminy, białka i duże ilości przeciwciał. Jest to późniejszy pierwszy pokarm maleństwa po porodzie, pozwala on przystosować przewód pokarmowy do pobierania dużych ilości pokarmu.

Nie panikuj, gdy Twoje nogi i stopy zaczynają puchnąć, wielkość płodu zaczyna uciskać żyłę wrotną, wówczas dochodzi do upośledzenia krążenia w nogach, a co za tym idzie – nieprzyjemnych dolegliwości. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, możesz robić sobie chłodne okłady, a przede wszystkim zakładaj wygodne i płaskie obuwie. Jeżeli obrzęk nóg nie ustępuje po odpoczynku, albo utrzymuje się przez dłuższy czas, bądź też przechodzi na inne części ciała, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o poważnych zaburzeniach.

30 tydzień ciąży – Układ krwionośny, jako najważniejszy element życia.

Istotnym układem w organizmie dziecka, jest układ krwionośny, który zaczyna pracować na wysokich obrotach. Co ciekawe, serduszko dziecka bije o wiele szybciej niż mamy, średnio jest to około 140 uderzeń na minutę. Zaraz po narodzinach z każdym uderzeniem serduszka ilość krwi przepływającej przez płuca w malutkim układzie krwionośnym, jest niemalże równa tej, przepływającej w układzie systemowym. Z racji tego, że płód nie ma jeszcze dobrze wykształconych płuc, ilość przepływającej krwi musi być znacznie mniejsza. U płodu krew wraz z tlenem przepływa z łożyska żyłą pępkową, przez przewód żylny przechodzi do żyły głównej dolnej, po czym dostaje się o prawego przedsionka. Natomiast z prawego przedsionka, tak jak u dorosłych, mała część przechodzi do prawej komory, a większa przy pomocy otworu owalnego dostaje się do lewego przedsionka i następnie do lewej komory.

Gdy dochodzi do skurczu serduszka, krew z obydwóch komór przepływa do odpowiednich naczyń:

  • prawa komora – pień płucny
  • lewa komora – aorta

Oprócz tego, krew z pnia płucnego przekierowywana jest przez przewód tętniczy do aorty, a następnie, drobniejszymi naczynkami, rozprzestrzeniana po całym organizmie, lecz jej część tętnicą pępowinową dostaje się do łożyska. Tam dochodzi do wymiany substancji pomiędzy krwią mamy, a dziecka, po czym krew – bogata w substancje odżywcze – wraca ponownie do płodu.

Zaraz po narodzinach, po pierwszym wdechu, płuca się rozprężają, a proporcja ciśnień w układzie krwionośnym znacznie się zmienia, co powoduje zamknięcie się otworu owalnego, a następnie przewodu tętniczego. Wraz z upływem czasu powyższe połączenia zrosną się całkowicie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.