28 tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie matki, konflikt serologiczny
28 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca, a zarazem 3 trymestr ciąży. W tym czasie dziecko ma około 36 centymetrów wzrostu (według wymiaru CHL) i waży już nawet ponad. Organizm dziecka intensywnie wzrasta, a dodatkowo nadal kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy, a dokładniej mózg, który zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię, oprócz tego pojawiają się bruzdy oraz zakręty mózgowe.
28 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Twój maluszek już w znacznym stopniu przypomina małego człowieka. Zaczyna zanikać meszek płodowy, pozostając jedynie na pleckach i ramionach dziecka. Nadal występuje wzrost paznokci oraz włosów, chociaż jest to uwarunkowane genetycznie – niektórzy rodzą się z małą ilością włosów, a inni z pięknymi loczkami, które jednak z czasem wypadają i w pierwszym roku życia zastępowane są włosami właściwymi. Ten tydzień istotny jest dla rozwoju płuc, ponieważ to właśnie w nich wydzielają się coraz to większe ilości surfaktantu. To substancja, dzięki której płuca nie zapadają i nie sklejają się podczas wdechu.
Pomimo zwiększania się ilości tejże substancji, jest jej nadal mało, aby dziecko mogło samodzielnie oddychać. Jeżeli chodzi o cechy płci, to u chłopców jądra z jamy brzusznej przechodzą do moszny przez kanał pachwinowy, chociaż to także sprawa indywidualna, ponieważ zdarza się, że chłopcy rodzą się z jądrami w jamie brzusznej. Dziewczynki mają już wykształcone wszystkie narządy rozrodcze, a podczas badania USG można dostrzec już warg sromowe większe.
Rozwój mózgu
28 tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju mózgu. Płaska powierzchnia mózgu zaczyna się charakterystycznie fałdować, rozpoczyna się także proces mielinizacji włókien nerwowych. Co ciekawe, można również dostrzec fazę snu REM (Rapid Eye Movement, czyli sen z szybkim poruszaniem oczu), co pokazuje, że dziecko zaczyna miewać już sny. Maluszek reaguje na zewnętrzne bodźce, szczególnie głos matki, czy też dotyk. Naukowcy udowodnili, że już na tym etapie czuła rozmowa matki z dzieckiem potrafi obniżyć tętno dziecka, więc zdecydowanie uspokaja to dziecko.
Wzrost dziecka
Dziecku zaczyna brakować miejsca, w skutek jego intensywnego wzrostu, to natomiast uniemożliwia jego dotychczasowe swobodne ruchy. Jednak nadal przekręca się, czy też wykonuje wiele ruchów kończynami – kopanie, a także zaczyna precyzyjne ruchy mimiczne.Te ruchy pobudzają różne partie mózgu, co powoduje powstawanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi, a także wzorce pamięciowe ruchów.
Można już także zauważyć znaczną część odruchów wrodzonych, np. odruch ssania, poszukiwanie pokarmu, odruch kroczenia czy też odruch chwytny. Maleństwo zaczyna także regularnie oddychać, do tej pory ruchy oddechowe były zauważane spontanicznie, nieregularnie w różnych odstępach czasu. Jego oddech zaczyna być uzależnionych od poziomu aktywności. Dziecko zaczyna także regularnie ziewać, dotychczas można było zauważyć pojedyncze ziewnięcia, tak teraz występują już całe cykle, ponieważ po jednym ziewnięciu występuje kolejne.
Ułożenie w ciele matki
W 28. tygodniu ciąży Twój maluszek może już zmienić pozycję na tzw. „pozycje główkową”, czyli taką, gdzie główka skierowana jest w dół, jest to przygotowanie do porodu. Jednak nie martw się, jeżeli jeszcze nie zmienia pozycji, ponieważ ma jeszcze kilka tygodni, na to, aby się obrócić. Jeżeli jednak w przeciągu tych kilku tygodni nie zmieni pozycji, później może być to uniemożliwione poprzez jego wielkość i brak miejsca, wówczas będzie konieczne wykonanie cesarskiego cięcia podczas porodu.
Witaminy od 25 do 40 tygodnia ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!
28 tydzień ciąży – Jak zmienia się organizm matki?
W Twoim organizmie zachodzi szereg zmian, które powiększają przestrzeń w jamie brzusznej dla Twojego rosnącego maluszka. Macica regularnie coraz bardziej się powiększa, w tym momencie sięga mniej więcej około 7 centymetrów powyżej linii pępka. Do tego momentu Twoja waga powinna wzrosnąć od 8 do 11,5 kilograma, jeżeli jednak przybrałaś na wadze nieco mniej lub też więcej, to nie ma powodów do obaw, to kwestie indywidualne. Od tego momentu Twój brzuszek będzie wzrastał mniej więcej jeden centymetr tygodniowo, a waga będzie wzrastała średnio pół kilograma na tydzień.
Przygotuj się ponieważ, możesz odczuwać coraz częstsze skurcze przepowiadające, czyli tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Macica wykonując lekkie napięcia, przygotowuje się do aktu porodu. Jeżeli jeszcze nie uczęszczasz do szkoły rodzenia, a dodatkowo jest to Twój pierwszy poród, to dokonaj tego już teraz! Tam poznasz ćwiczenia, które przygotują Twoje mięśnie do porodu, pomogą Twojej macicy, a także ułatwią przyjście na świat Twojemu maleństwu.
Dolegliwości i trudności
Musisz liczyć się z coraz częstszymi bólami pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym, jak i krzyża, są one spowodowane powiększającą się masą ciała. Najprawdopodobniej będziesz miała także problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania, nawet spanie na boku nie będzie już aż tak wygodne. To spowoduje problemy ze snem, a efektem niewyspania będą trudności z nabieraniem powietrza. Może Ci towarzyszyć całkowite zmęczenie, które w raz z upływem czasu będzie się nasilało.
Twoje ruchy także mogą być ograniczone, albo chociaż utrudnione, w skutek coraz większej macicy, jak i brzucha. Utrudnione poruszanie się, spłycony oddech, czy też zaburzenia trawienia, może występować zgaga, wzdęcia, zatwardzenia. Ucisk macicy na jelita, ogranicza ich ukrwienie, co z kolei może powodować hemoroidy. Te wszystkie dolegliwości miną po porodzie. Jednak aby im zapobiegać, warto rozpocząć regularne i zdrowe odżywianie, zawierające duże ilości owoców, warzyw, błonnika, a także pełnowartościowych mięs. Staraj się unikać obfitych i wysokokalorycznych posiłków.
Twoje nogi także odczują ciążę. W 28. tygodniu ciąży regularnie mogą powiększać się obrzęki nóg oraz stóp, możesz odczuwać nocne skurcze zarówno łydek, jak i stóp. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, jaki i wysysaniem z Twojego organizmu mikroelementów i minerałów przez dziecko. Możesz również zacząć chrapać. Twoje częste zmiany nastrojów wraz z występującym syndromem „wicia gniazda”, mogą zmienić Cię w nieznośną domowniczkę, będzie tu wskazana cierpliwość i wyrozumiałość Twoich bliskich.
Diagnostyka w ciąży
Jeżeli jeszcze nie miałaś przeprowadzonego testu tolerancji glukozy, to powinnaś go wykonać jak najszybciej, pomoże on wykluczyć lub też potwierdzić cukrzycę ciążową. A w przypadku zaistnienia tej przypadłości, czas ma ogromne znaczenie, ponieważ szybki wdrożenie leczenia dietą albo insuliną znacznie zmniejszy ryzyko powikłań, jakimi może być makrosomia płodu, czy też nadmierna waga urodzeniowa maleństwa.
28 tydzień ciąży – konflikt serologiczny
Konflikt serologiczny polega na wytworzeniu przez organizm matki przeciwciał przeciwko krwinkom maleństwa rozwijającego się w łonie. Organizm traktuje dziecko jako „ciało obce” i próbuje je zwalczyć. Dochodzi do tego w momencie, kiedy to krwinki płodu dostaną się do krwi matki, np. podczas intensywnego krwawienia towarzyszącego porodowi, czy też poronieniu. Dlatego też ewentualne przeciwciała zagrażają dziecku z kolejnej ciąży. Ów przeciwciała przedostają się przez łożysko do krwi malucha i niszczą jego krwinki czerwone, to z kolei doprowadza do nasilającej się anemii, czyli inaczej mówiąc niedokrwistości, a ta – nieleczona – może spowodować zgon płodu. Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego? Najczęstsza sytuacja to, gdy matka posiada Rh – ujemne, a dziecko Rh – dodatnie.
Aby zapobiec konfliktowi, należy podać domięśniowo immunoglobulinę antyD, która blokuje występowanie przeciwciał. Zazwyczaj podaje się ją w przeciągu 72h po porodzie, jeżeli wykaże się, że maleństwo jest Rh – dodatnie, a matka nie posiada już wytworzonych przeciwciał. Generalnie immunoglobulinę można zaaplikować już w 28. tygodniu ciąży (dodatkowa dawka), co zdecydowanie zmniejszyłoby występowanie zjawiska konfliktu serologicznego. W Polsce jest to jeszcze niestety niepraktykowane, ze względu na wysoką cenę immunoglobuliny, co w sumie minimalnie zwiększa ryzyko powstania konfliktu serologicznego. Dlatego też w naszym kraju podaje się tylko jedną dawkę immunoglobuliny, po porodzie lub też po poronieniu – gdy występuje ryzyko.