27 tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany i dolegliwości

0 123
5/5 - (5 votes)

27 tydzień ciąży to już początek siódmego miesiąca, więc do końca ciąży zostało już bardzo niewiele. Jest to trzeci trymestr, więc można zacząć odliczanie dni do porodu. Sylwetka kobiety zaczyna się widocznie zmieniać, a brzuch powiększa się. Dziecko ma zdecydowanie więcej energii i zaczyna coraz bardziej i częściej się ruszać. Jeśli przyszłoby na świat w tym momencie, ma aż 80 procent szans na przeżycie, także od tego etapu można być coraz bardziej spokojnym o przebieg ciąży.

Jak wygląda dziecko?

Dziecko ma już rzęsy i brwi, a na główce pojawiają się pierwsze, cieniutkie włosy. Kwestia włosków jest bardzo indywidualna, niektóre dzieci mają ich bardzo duże, a inne prawie wcale. 27 tydzień ciąży to również pierwsze podnoszenie powiek. Dziecko reaguje na różne bodźce takie jak światło czy dźwięk. Oznacza to, że słyszy bicie serca mamy lub głosy ludzi do niego mówiących. Zmienia się również waga dziecka, które bardzo szybko przybiera kilogramy oraz zaczyna się przyrost tkanki tłuszczowej. Wszystkie narządy i części ciała są już wykształcone, choć dalej się wzmacniają. W tym tygodniu mocno rozwija się mózg.

27 tydzień ciąży dziecko

Jak zachowuje się dziecko?

Zaczynając trzeci trymestr, dziecko przesypia większość doby, około 15 godzin. Jednak nie jest to sen regularny i wiąże się z wzmożonej aktywnością. Zaczynają być mocno odczuwalne kopnięcia i zmiany pozycji, zwłaszcza w nocy, kiedy dziecko nie czuje żadnego kołysania, które je uspokaja. Rozróżnić można w tym okresie cztery stany dziecka, które opisują jego zachowanie płodowe: głęboki sen, aktywny sen, spokojne czuwanie i aktywne czuwanie.

Jego rozmiary zaczynają się zwiększać, prawdopodobnie waży już około kilograma i mierzy około 33cm. Warto w tym czasie zacząć kontrolować ruchy dziecka, zliczając je. Kiedy nie występują one wcale, wystarczy wygodniej się ułożyć lub zjeść coś, np. pikantną potrawę. Nasilone ruchy dziecka można w tym czasie łatwo kontrolować i dopasować je do swojego trybu działania w ciągu dnia. Dziecko zaczyna także czuć smak, gdyż posiada coraz więcej kubków smakowych. Kiedy mama zje coś słodkiego, maluch chętniej będzie połykał wody płodowe. Warto więc w tym okresie dostarczać mu wiele różnorodnych smaków.

Jak zmienia się mama?

Szybszy wzrost dziecka wiąże się również z coraz większym brzuchem mamy. Środek ciężkości ciała kobiety ciągle się przesuwa, więc łatwo stracić równowagę, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopuścić do upadku. Duży brzuch sprawia coraz więcej trudności w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie problematyczne może być schylanie się czy poruszanie.

Ciężko zaczyna być także podczas snu, ponieważ trudno znaleźć wygodną pozycję. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne poduszki, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pojawiają się także nieprzyjemne dolegliwości, które są odczuwalne o wiele bardziej niż w pierwszych tygodniach ciąży. Warto więc wprowadzić  więcej spacerów, które na pewno pomogą poradzić sobie w nieprzyjemnymi odczuciami. 27 tydzień ciąży to także wzrost piersi, a dokładniej aureoli, czyli ciemnej otoczki sutków.

Dolegliwości w 27 tygodniu ciąży :

  • zaparcia i zgaga
  • obrzęki rąk i stóp
  • ból kości i zębów
  • zmęczenie i bezsenność
  • częste oddawanie moczu lub nietrzymanie moczu
  • skurcz łydek

Jak zapobiec dolegliwościom?

W przypadku obrzęków warto wprowadzić do codziennej rutyny więcej spacerów oraz co jakiś czas wstać i poruszać się, aby nie dopuścić do zbyt długiego siedzenia lub stania w tej samej pozycji. Można temu zaradzić również poprzez odpoczywanie z uniesionymi nogami i noszenie wygodnych butów. Jeśli chodzi o bóle kości i zębów, wystarczy wzbogacić swoją dietę o wapń. Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i nabiał. Warto również zwiększyć ilość spożywanego magnezu, który zapobiega skurczom łydek.

Znajdziemy go między innymi w kaszy, orzechach czy produktach z pełnego ziarna. W przypadku skurczy łydek, dobrze sprawdzi się także ich masowanie, codziennie przed snem. Z kolei nietrzymanie moczy skutecznie zlikwidujemy ćwicząc mięśnie Kegla. Jest to jedna z lekcji w szkole rodzenia, ale równie skutecznie można nauczyć wykonywać się takie ćwiczenia samodzielnie w domu. Umiejętność ta przyda się również po porodzie, kiedy ten problem często powraca. 27 tydzień ciąży to moment, w którym trzeba pamiętać także o spożywaniu dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia podczas częstego oddawania moczu.

Witaminy dla kobiet w ciąży
Kliknij i sprawdź ceny!

27 tydzień ciąży i ból brzucha

W tym trymestrze macica przygotowuje się do porodu, co może równać się ze skurczami zwanymi skurczami Braxtona-Hicksa. Objawiają się one często uczuciem rozpychania i twardnienia brzucha. Są to skurcze przepowiadające i będą występowały już do samego końca ciąży. Im bliżej porodu tym są one silniejsze, z reguły występują co 20-30 sekund i trwają około 2 minut.

Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu, a więc pojawiać się będą coraz częściej. Z reguły są bezbolesne, ale mogą występować także takie, które wiążą się z bólem. Kiedy pojawią się skurcze, warto zmienić pozycję, aby poczuć się lepiej. Dobrze sprawdza się także ciepła kąpiel, która działa rozluźniająco.

Niepokojące objawy

Wiadomo już, że wiele dolegliwości, które pojawiają się w tym trymestrze jest nieunikniona i całkiem normalna. Jednak na niektóre objawy powinno się zwrócić szczególną uwagę. Warto udać się do lekarza jeśli występuje:

  • krwawienie – chociaż krwawienie w ciąży jest często normalne, to lepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból.
  • duży obrzęk  – mowa tu o obrzękniętych nie tylko stopach czy dłoniach, ale także całej twarzy i innych częściach ciała, a także gdy długo nie ustępują.
  • brak ruchów dziecka – jeśli w ciągu dnia nie czuć przynajmniej 5 razy ruchów dziecka
  • świąd całego ciała – jeśli jest dotyczy zwłaszcza wewnętrznych stron dłoni i stóp i nasila się w nocy

Pielęgnacja w 27 tygodniu ciąży

Brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć co wiąże się niestety z powstawaniem rozstępów, którym towarzyszyć może świąd brzucha. W momencie jego wystąpienia można posmarować brzuch kremem nawilżającym i objawy powinny przejść. Jeśli chodzi o rozstępy to warto stosować kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Prawdopodobnie nie da się uniknąć całkowicie ich powstania, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji osłabimy je i łatwiej będzie można się ich pozbyć już po porodzie.

Rozstępy pojawiają się przez wiele czynników, a jednym z nich jest nagłe przybranie na wadze. Dobrze więc kontrolować wagę w ciąży, odżywiając się dobrze, ale jednocześnie racjonalnie, aby nie przytyć więcej niż jest to potrzebne. Podczas ciąży pogarsza się także stan naszej cery. Staje się ona przesuszona, dlatego nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji twarzy. Porządne nawilżenie i regularne peelingi powinny pomóc.

Co zaplanować ?

W tym tygodniu warto pomyśleć o kilku rzeczach niezbędnych podczas porodu, ale także tuż po nim. Jedną z nich jest wybranie się do szkoły rodzenia. Jest to idealny czas, ponieważ kobieta jest w stosunkowo dobrej formie, a jej brzuch nie jest jest tak duży, żeby sprawiać trudności podczas zajęć. Taka szkoła trwa zazwyczaj około 2 miesiące, czasami zdarza się, że krócej. W tym czasie można również zacząć się rozglądać za idealnym fotelikiem do samochodu. Jest to jeden z wymogów podczas odbierania dziecka ze szpitala po porodzie.

W trzecim trymestrze warto także zastanowić się jak będzie wyglądał poród. Czy będzie to poród rodzinny, czyli z obecnością partnera. Dobrze jest również na tym etapie podjąć decyzję, w którym szpitalu ma odbyć się poród. 27 tydzień ciąży to także świetny czas na zrobienie badań na cukrzycę ciążową. Jest to bardzo istotne badanie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Kilka ostatnich spraw, które warto załatwić to zrobienie czegoś dla siebie. Wizyta u fryzjera na pewno nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie ułatwi podtrzymanie dobrego samopoczucia podczas porodu. Siódmy miesiąc to idealny czas,aby zadbać o wyprawkę dla dziecka. Skompletować ubranka czy wybrać łóżeczko i wygląd pokoju. W tym czasie można również wyprać wszystkie kocyki, pościel i ubranka, żeby były już przygotowane na przyjście dziecka na świat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.