12 przepisów na inhalacje na zatoki
Ból zatok jest jednym z najgorszych dolegliwości bólowych, które skutecznie uprzykrzają życie, a niekiedy nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie z powodu swojego nasilenia. Co więcej, problem ten dotyka coraz większej liczby osób. Skąd się biorą chore zatoki? Jaka jest tego przyczyna? Jak skutecznie walczyć z bólem zatok? To wszystko zostanie omówione poniżej.
Gdzie w organizmie ludzkim znajdują się zatoki?
Popularnie zwane zatoki to nic innego jak szczeliny wypełnione powietrzem znajdujące się w naszej mózgoczaszce i trzewioczaszce. Dzięki nim konstrukcja kostna jest bardzo wytrzymała, a jednocześnie lekka, dzięki czemu zmniejsza się ciężar, jaki musi utrzymywać szyja.
To, co najczęściej dokucza i sprawia ból, to zatoki przynosowe. Obrazy z wielu reklam dość dokładnie pomogą przybliżyć nam ich lokalizację. W skład zatok przynosowych wchodzą:
- Zatoki szczękowe
- Zatoki klinowe
- Zatoki czołowe
- Zatoki sitowe
Wszystkie z nich mają połączenie z jamą nosową, stąd też nazwa zatok przynosowych.
Dlaczego zatoki bolą?
Od zwykłego kataru ból zatok można łatwo odróżnić po czasie trwania. Zwykły katar przeważnie mija po paru dniach, natomiast bóle zatok bardzo często nawracają. Niekiedy ból zatok łączy się z bólem głowy. Jest to dość oczywiste, ze względu na lokalizację problemu: wszystkie kości budują czaszkę. Dobra informacja jest taka, że podjęcie leczenia gwarantuje stuprocentowe zażegnanie dolegliwości.
Innym powodem może być:
- Zakażenie wirusowe
- Zakażenie bakteryjne
- Zakażenie grzybicze
- Infekcje górnych dróg oddechowych
- Próchnica
- Alergia
- Astma
- Skrzywienie przegrody nosa
- Przerost migdałka podniebiennego
- Przerost migdałka gardłowego
Ból zatok może towarzyszyć przy przeziębieniach. Najbardziej charakterystycznym jest utrzymujący się ból w okolicach czoła i nasady nosa. Podczas skłonu w przód, dolegliwości znacząco się nasilają.
Ból zatok: domowe sposoby
Jednym z najlepszych sposobów praktykowanym przez wiele osób są domowe sposoby na zatoki. Nie tylko uśmierzają ból i łagodzą kłopotliwe dolegliwości. Wiele osób ceni je za łatwość w przygotowaniu i możliwość przeprowadzenia zabiegu w domu. Przeważnie do ich przeprowadzenia wykorzystuje się inhalator bądź nebulizator, jednak w przypadku, kiedy nie posiadamy takiego sprzętu, wystarczy zwykła miska i ręcznik. Warto też zaznaczyć, że inhalacje przyniosą ulgę jedynie w łagodnej postaci choroby. W ciężkich stanach w przebiegu ostrego zapalenia zatok niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, laryngologa.
Najlepsze inhalacje na zatoki
W inhalacji cała idea procesu terapeutycznego polega na wdychaniu gorącej pary wodnej z rozpuszczonymi w niej lotnymi olejkami aromatycznymi, które mają działanie rozkurczające, poprawiające ukrwienie śluzówki, odprężające oraz relaksujące. Ponadto wydzielina się rozrzedza, ból ustępuje, a co najważniejsze, poprawia się komfort oddychania. Jeżeli zależy nam na dobrych efektach terapeutycznych, warto takie inhalacje przeprowadzać przez minimum siedem dni. Ten okres czasu da nam pewność, że uciążliwe dolegliwości zostaną zażegnane.
Inhalacje nie są polecane dla osób z cerą naczynkową.
Roztwór do inhalacji
Kliknij i sprawdź ceny!
Inhalacja z solą morską
Wszystko, czego potrzebujesz, to:
- Miska
- Ręcznik
- 2 litry gorącej wody
- 4-6 łyżek soli morskiej (jeśli jej nie mamy, można zastąpić to solą kuchenną)
Przygotowanie jest banalnie proste. W gorącej wodzie rozpuszczamy sól, a następnie trzymamy nad miską głowę przykrytą ręcznikiem i wdychamy opary. Należy pamiętać, aby taki zabieg był powtarzany przynajmniej przez okres około tygodnia. Opary możemy wydychać aż do momentu, w którym przestanie wytwarzać się para wodna. Natomiast w przypadku, w którym poczujemy się słabo, należy bezwzględnie przerwać kurację i wyjść na świeże powietrze (na przykład dojść do otwartego okna i wziąć spokojnie kilka głębszych wdechów).
Inhalacja z amolem
Ten specyfik na bazie ziołowym bardzo przyda się podczas kuracji leczenia zatok. Tak jak w powyższym przypadku, wszystko, czego potrzebujesz to:
- Miska
- Ręcznik
- 2 litry gorącej wody
- Około 3 łyżki stołowe Amolu
Inhalacja z wykorzystaniem olejków eterycznych
Jeżeli mamy w domu olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy czy sosnowy, warto wykorzystać je w domowej inhalacji. Potrzebne przedmioty to:
- Miska
- Ręcznik
- 2 litry gorącej wody
- Liczb kropel jakie należy użyć do inhalacji przeważnie podana jest na opakowaniu lub na buteleczce przez producenta
Sposób wykonania identyczny.
Inhalacje ziołowe
Gorącą wodą możemy zalać również suszone zioła, które bez trudu dostaniemy w każdej aptece. Zioła, które możemy użyć do inhalacji zatok, to między innymi:
- Rumianek
- Tymianek
- Mięta pieprzowa
- Szałwia
- Skrzyp polny
Każde z tych ziół można używać osobno bądź łączyć zgodnie z upodobaniem, tworząc własną, oryginalną mieszankę. To samo tyczy się olejków. Nie ma przeciwwskazań to mieszania.
Płyny do inhalacji
W aptekach można spotkać też gotowe specyfiki przeznaczone konkretnie do inhalacji. Jednak przed każdą z tych czynności najlepiej zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.