Wyrostek robaczkowy – zapalenie, symptomy, diagnoza i leczenie

0 223
Wyrostek robaczkowy – zapalenie, symptomy, diagnoza i leczenie
5 (100%) 5 votes

Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan, podczas którego dochodzi do zaognienia tego narządu. Początkowe objawy mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej i mogą być mylone z objawami innych chorób.

Symptomy mogą być niekomfortowe, bolesne i potencjalnie zagrażające życiu, jeżeli nie są leczone, dlatego ważne jest, aby móc je jak najwcześniej rozpoznać. Nagłe zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną ostrego bólu brzucha wymagającego zabiegu chirurgicznego. Przewiduje się, że około 5% populacji na świecie jest zagrożone tego typu stanem.

Najczęściej występuje między wiekiem nastoletnim a dwudziestym. Czasem może pojawić się w wieku późniejszym.

4 najważniejsze fakty o wyrostku robaczkowym

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia wyrostka robaczkowego.

 • Wczesne objawy obejmują ból w pobliżu pępka, który może przesunąć się w kierunku dolnej prawej części brzucha.
 • Jeśli leczenie bólu nie rozwiąże problemu, należy zwrócić się o pomoc medyczną.
 • Wiele osób z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego najczęściej trafia bezpośrednio do oddziału ratunkowego szpitala.
 • Wczesne leczenie jest zwykle skuteczne, ale nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może prowadzić do śmiertelnych powikłań.

Symptomy

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest silny, regularny ból w okolicy brzucha.

W miarę postępu infekcji położenie bólu staje się bardziej określone w dolnej prawej części brzucha, w obszarze znanym jako punkt McBurneya (orientacyjny punkt na skórze jamy brzusznej, zlokalizowany w 1/3 odległości między przednim górnym prawym kolcem kości biodrowej a pępkiem).  Kolejne symptomy przedstawiają się następująco:

 • Nasilający się ból brzucha,
 • Bolesny kaszel połączony z kichaniem,
 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Problemy z gazami,
 • Zwiększająca się gorączka,
 • Zaparcia,
 • Brak apetytu.

Wyżej wymienione objawy mogą oznaczać nie tylko zapalenie wyrostka robaczkowego, ale również problemy związane z infekcją dróg moczowych. Związku z pojawieniem się tego typu symptomów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ ich zbagatelizowanie może zagrażać zdrowiu oraz życiu.

Objawy u dzieci i niemowląt

Dzieci i niemowlęta mogą nie odczuwać bólu w jednym konkretnym obszarze. W całym ciele może być odczuwalna tylko tkliwość lub całkowity brak bólu. Jednym objawów może być brak wypróżnień lub ich nieregularność. Wystąpienie biegunki może okazać się objawem innego schorzenia.

Podczas gdy dzieci i niemowlęta mogą nie doświadczać precyzyjnego bólu, jak to bywa u starszych pacjentów, jego obecność nadal jest uważana, za jeden z najważniejszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego.

Objawy u starszych osób, dorosłych i podczas ciąży

Osoby dorosłe, starsze i kobiety w ciąży mogą również doświadczać różnych objawów. Ból brzucha może być mniej poważny i mniej specyficzny. Możliwe objawy to: nudności, wymioty i gorączka.

W czasie ciąży ból może przesunąć się w górę w prawą górną część brzucha, po pierwszym trymestrze ciąży. Może również występować ból boczny oraz pleców. Indywidualny ból brzucha zwykle świadczy o innym stanie chorobowym.

Objawy, których nie wolno mylić

Ból brzucha może być objawem innych stanów, które wyglądają jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Przykłady obejmują:

 • zmiany żołądka,
 • zaparcia,
 • zapalne choroby jelit (IBD), w tym choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy,
 • obecność pasożytów, narośli lub guzków, które zatykają wnętrze wyrostka robaczkowego,
 • uszkodzenie ścian brzucha.

Kiedy iść do lekarza?

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Ważne jest, że objawy nie ustąpią samoistnie, lecz mogą się jeszcze bardziej zaognić. Samodzielne leczenie objawów jest wskazane, tylko wtedy, gdy objawy nie są drastycznie silnie. Jeżeli domowe środki nie pomogą, należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza lub jednostki pogotowia.

Diagnoza

Lekarz pierwszego kontaktu zwykle diagnozuje zapalenie wyrostka robaczkowego, wykonując następujące czynności:

Wywiad z pacjentem

Pacjent zostanie poproszony o podanie szczegółów na temat objawów, których doświadcza. Szczególnie należy wskazać poziom bólu i czas jego odczuwania.

Przegląd historii medycznej pacjenta

Aby wykluczyć inne potencjalne problemy zdrowotne, lekarz będzie chciał poznać szczegóły dotyczące historii medycznej pacjenta.

Obejmują one:

 • wszelkie inne schorzenia lub operacje medyczne, które pacjent przechodził w przeszłości,
 • przyjmowane leki, suplementy i inne preparaty,
 • obecność używek w życiu pacjenta.

Przeprowadzanie fizycznego testu

Lekarz przeprowadza badanie lekarskie, aby dowiedzieć się więcej na temat bólu żołądka. Będą naciskać lub dotykać niektórych obszarów brzucha. Można również zastosować badania miednicy i odbytnicy.

Testy laboratoryjne

Badania krwi i moczu mogą pomóc w potwierdzeniu rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego lub wykryć oznaki innych problemów zdrowotnych. Lekarz może również zalecić pobranie próbek krwi lub moczu w celu sprawdzenia czy pacjenta nie jest w potencjalnej ciąży. W razie konieczności, lekarz może zlecić wykonanie badania obrazowego jamy brzusznej w postaci USG lub tomografii komputerowej.

Te testy obrazowania mogą pokazywać:

 • powiększony lub pęknięty wyrostek,
 • zapalenie jamy brzusznej,
 • zapalenie wyrostka,
 • obecność ropienia.

Leczenie

Leczenie zwykle rozpoczyna się od uruchomienia terapii antybiotykami i dostarczania płynów dożylnie. Tylko niektóre łagodne przypadki zapalenia wyrostka robaczkowego można leczyć całkowicie za pomocą płynów i antybiotyków.

Najpopularniejszym krokiem w leczeniu jest operacja, której celem jest usunięcie wyrostka robaczkowego. Takie posunięcie zmniejsza ryzyko jego pęknięcia Wczesne leczenie jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań, które mogą prowadzić do śmierci. Możliwe są dwa rodzaje operacji:

Chirurgia laparoskopowa

Chirurdzy wykonują kilka małych nacięć i używają specjalnych narzędzi, aby usunąć za ich pośrednictwem wyrostek robaczkowy.

Korzyści z chirurgii laparoskopowej obejmują:

 • mniejsze ryzyko powikłań, takich jak infekcje,
 • krótszy czas powrotu do zdrowia.

Ważne! Pacjenci powinni ograniczyć wysiłek fizyczny przez pierwsze 3 do 5 dni po operacji.

Operacja laparotomii

Chirurdzy usuwają wyrostek przez pojedyncze nacięcie wykonane w dolnej prawej części brzucha. Zabieg ten pozwala chirurgowi oczyścić wnętrze brzucha w celu zapobieżenia rozwoju infekcji. Po takiej operacji, pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 10 do 14 dni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.