Wędzidełko- języka i napletka, zabiegi, objawy zbyt krótkiego wędzidełka

0 309
Wędzidełko- języka i napletka, zabiegi, objawy zbyt krótkiego wędzidełka
5 (100%) 5 votes

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko jest to fałd albo blaszka, który łączy ze sobą dwie części, a także ogranicza ich poruszanie się. Wędzidełka można znaleźć w wielu częściach ludzkiego organizmu na przykład w wardze dolnej, języku, napletku, wargi górnej. Jedne z dwóch najważniejszych wędzidełek to wędzidełko napletkowe i podjęzyczne.

 Wędzidełko napletkowe

To mały fragment fałdu skórnego, który łączy ze sobą żołądź prącia wraz z napletkiem. Jest on zbudowany z tkanki łącznej. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie napletka, przed całościowym odsłonięciem żołędzi w trakcie erekcji. Umiejscowione jest w dolnej powierzchni penisa, jest niezwykle czułe na dotyk. Wędzidełko można usunąć w trakcie zabiegu obrzezania. T

aki zabieg poleca się zwłaszcza wtedy, gdy istnieje problem zza krótkim albo za ciasnym wędzidełkiem, wtedy właśnie urolodzy decydują się na jego usunięcie, gdyż taki problem przeszkadza w kontaktach seksualnych. Istnieją przypadki, gdzie to właśnie przez taką wadę anatomiczną, dochodzi do uszkodzenia wędzidełka poprzez jego naderwanie albo całkowite zerwanie. Bardzo często dochodzi do jakiej sytuacji, w trakcie aktywności seksualnej, jego zerwanie, odznacza się dużą bolesnością.

To normalny cykl, mający na celu wydłużenie wędzidełka. Kiedy doszło do naderwania, ważna jest szybka pomoc medyczna, która dokona plastykę wędzidełka. W trakcie takiego zabiegu lekarze podcinają krótkie włókna wędzidełka i uwalniają napletek. Taką czynność wykonuje się po wcześniejszym podaniu znieczulenia. Chirurg musi rozciąć wędzidełko równolegle z prąciem, a następnie przyszyć dwie części. Jednak, gdy dojdzie do jedynie zerwania wędzidełka, nie trzeba ingerować chirurgicznie, szczególnie gdy penis przestał krwawić. Wówczas rana będzie goić się do miesiąca i właśnie w ciągu tego czasu należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych. Jakość doznać w trakcie współżycia może ulec widocznej poprawie, właśnie po zerwaniu wędzidełka.

Zawsze zaleca się jednak po sytuacji zerwania lub jego naderwania, na wizytę u urologa. Aby, czas gojenia się był krótki, powinno się w jego trakcie zwracać szczególną uwagę na higienę i starać się delikatnie odwodzić napletek w trakcie mycia. Jeśli wędzidełko zostanie po raz pierwszy zerwane, bez pomocy lekarskiej może się to zdarzać o wiele częściej. Zbyt krótkie wędzidełko na napletku, może prowadzić do pogorszenia współżycia. Może także sprawić uczucie dyskomfortu, ból oraz utrzymanie higieny stanie się o wiele trudniejsze. Dzisiejsza medycyna pozwala na przedłużenie wędzidełka za pomocą łatwego zabiegu.

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka napletka:

  • ból odczuwany zwłaszcza w trakcie współżycia
  • utrudniona pielęgnacja, a także higiena penisa
  • obfite krwawienie

Zabieg na zbyt krótkie wędzidełko napletka

Mężczyzna, który boryka się z problemem zbyt krótkiego wędzidełka, powinien bardzo szybko zgłosić się do urologa. Lekarz, przeważnie w takich wypadkach, poleca wykonanie zabiegu chirurgicznego. Nie jest on obowiązkowy, jednak pomoże ochronić wędzidełko przed jego zerwaniem czy naderwaniem. Cały zabieg polega na nacięciu a później zszyciu wędzidełka prącia, w ten sposób, aby się ono wydłużyło.

Korzysta się w jego trakcie ze wchłanialnych szwów, nie trzeba ich wtedy po zagojeniu usuwać. Nie wymagane jest przygotowanie do zabiegu, trwa on jedynie kilkanaście minut. Przeprowadza się go, po podaniu miejscowego znieczulenia. Całkowite zagojenie się wędzidełka trwa około tygodnia. W trakcie gojenia się pacjent nie powinien zbyt długo siedzieć, może natomiast chodzić i leżeć.

Zalecane jest także, korzystanie z bielizny wykonanej z użyciem naturalnych materiałów, gdyż wtedy skóra mniej się poci. Nie istnieje wtedy zbyt wysoki ryzyko infekcji. Po przeprowadzonym zabiegu nie trzeba przyjmować żadnych środków przeciwbólowych, gdyż ból nie jest zbyt uciążliwy. Istotną rzeczą jest to, aby przez miesiąc, wstrzymać się od współżycia, w trakcie gojenia się, należy także udać się na wizytę kontrolną, w której trakcie specjalista określi czy gojenie się przebiega prawidłowo.

Wędzidełko języka (podjęzykowe).

Zadaniem wędzidełka podjęzykowego, jest umożliwienie swobodnego poruszania się języka po całej jamie ustnej, a także prawidłowe wymawiania danych głosek. Zdarzają się jednak przypadki, gdy wędzidełko językowe jest zbyt krótkie, przez co u pacjenta pojawiają się wady wymowy, które przeszkadzają zwłaszcza w okresie szkolnym.

Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o podcięciu wędzidełka.Wędzidełko języka jest to fragment elastycznego fałdu skórnego, którego rolą jest łączenie ze sobą dolnej powierzchni języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełko, można zauważyć, kiedy uniesie się koniec języka w stronę podniebienia.

Prawidłowej długości wędzidełko, powoduje, że język może swobodnie dotrzeć w dowolne miejsce w jamie ustnej człowieka, może także prawidłowo wymawiać wszystkie głoski. Zdarzają się jednak przypadki, że wędzidełko jest zbyt krótkie. Taka wada nosi nazwę ankyloglossia, to bardzo często występująca wada anatomiczna, można ją odziedziczyć.

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka języka to:

  • nietypowy kształt języka
  • u niemowląt występuje problem z uchwyceniem i ssaniem piersi
  • ograniczenie ruchów języka w obrębie jamy ustnej
  • w trakcie podnoszenie języka ku górze, wędzidełko widocznie grubieje i napina się
  • język wysuwa się na małą długość, ma problemy z kierowaniem się w stronę brody, nosa
  • koniuszek języka ma specyficzny kształt, posiada wyciągnięty czubek zamiast zaokrąglonego, przypomina serce
  • głoski są niepoprawnie wymawiane, szczególnie te, przy których należy język unieść ku górze (r, cz, dż, l, sz)

    U maluchów, zbyt krótkie wędzidełko można zauważyć w trakcie ich płaczu, właśnie wtedy, środkowa część języka zapada się, a brzegi unoszą. Przez tę wadę anatomiczną, nie jest możliwe podniesienie się języka. W przypadku starszego dziecka to jak długie ma wędzidełko, można sprawdzić poprzez podniesienie palcem wskazującym, a także kciukiem brzegi języka, jeśli ma ono problem ze zbyt krótkim wędzidełkiem, język będzie przypominał kształtem serce.

Należy wtedy udać się do logopedy, laryngologa albo do foniatry, chirurga w celu sprawdzenia dokładnej budowy i ruchomości języka i podjęcie decyzji o ewentualnym podcięciu wędzidełka.

Zabieg na zbyt krótkie wędzidełko języka

Krótkie wędzidełko języka może zostać podcięte w trakcie łatwego zabiegu. Jednak przed jego wykonaniem, niezbędna jest wizyta u logopedy, być może wystarczą jedynie ćwiczenia. Logopeda wskaże odpowiednie masaże logopedyczne, ćwiczenia, które być może pomogą w rozwiązaniu tego problemu, zwłaszcza gdy wędzidełko jest w małym stopniu za krótkie.

Jeśli taka pomoc nie wystarczy, należy przeprowadzić zabieg. Można go wykonać na dziecku w każdym wieku, nawet na niemowlęciu. Jeśli pacjent dostanie skierowanie na jego wykonanie, zabieg zostanie w pełni zrefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonywany jest z użyciem znieczulenia miejscowego, przez chirurga stomatologa. Następnie, dziecko musi pozostać w szpitalu. Aby, język był w pełni sprawny, należy rozpocząć po zagojeniu się wędzidełka, ćwiczenia zalecane przez logopedę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.