Wazektomia – wady, zalety, zagrożenia i powikłania

0 472
Wazektomia – wady, zalety, zagrożenia i powikłania
5 (100%) 5 votes

Osoby aktywnie seksualnie są świadome, że obecnie istnieje wiele metod antykoncepcji. Część z nich stosowana jest przez kobiety. Inne natomiast należą do gestii mężczyzny. Warto podkreślić, że nie tylko prezerwatywa pomaga przed niechcianą ciążą. W ostatnich latach, wysoką popularnością jawi się zabieg wazektomii. Czym jest, w jaki sposób jest przeprowadzany oraz czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne, zostanie pokrótce opisane w tym artykule.

Wazektomia – co to jest?

Wazektomia jest formą kontroli urodzeń. Zapobiega uwolnieniu nasienia podczas wytrysku. Podczas zabiegu nasieniowody zostają odcięte lub zablokowane. Nasieniowód to przewód, który przenosi plemniki z jąder do cewki moczowej.

Chociaż teoretycznie wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, proces ten w niektórych przypadkach okazuje się trwały. Związku z czym, decyzje o wykonaniu tej procedury należy przemyśleć i bardzo szczegółowo rozważyć, zwłaszcza pod kątem pragnienia posiadania dzieci.

Plemniki muszą przemieszczać się od jąder do cewki moczowej mężczyzny, aby ciąża mogła w końcu nastąpić. Uszczelnienie lub odcięcie nasieniowodu zapobiega przedostaniu się plemników do cewki moczowej. Celem wazektomii jest, aby mężczyzna nie miał plemników w wytrysku, aby jego ejakulat nie powodował ciąży.

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń. Według dostępnych badań, ciąża występuję u mniej niż 2 na 1000 par, w których mężczyzna miał wykonaną wazektomię.

W jaki sposób wykonuje się wazektomię?

Wazektomię należy wykonać w gabinecie lekarskim lub placówce medycznej. W tym celu należy umówić się z lekarzem specjalistą. Osoba ta pomoże w rozsądnej decyzji i rozwieje najmniejsze wątpliwości. W jednej z metod lekarz wykonuje dwa nacięcia, aby uzyskać dostęp do nasieniowodów po obu stronach moszny. Podczas innej metody, lekarz wykonuje małą dziurkę, aby uzyskać dostęp do obu rurek. Następnie przecina i uszczelnia rury. Kolejno lekarz umieszcza szwy, jeżeli wykonane cięcie tego wymaga.

Lekarze zwykle wykonują wazektomii w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu mężczyzna musi na jakiś czas unikać zbliżeń i intensywnej aktywności fizycznej przez około tydzień czasu.

Jak skuteczna jest wazektomia?

Wazektomia zapobiega zajściu w ciążę praktycznie ze 100 % gwarancją. To najskuteczniejsza metoda kontroli urodzeń dla mężczyzn. Jednak wazektomia nie działa od razu po jej wykonaniu. Istniejące plemniki muszą wydostać się z systemu i może to potrwać nawet do 90 dni. Dlatego też, przez pierwsze trzy miesiące, zaleca się stosowanie tradycyjnej antykoncepcji w postaci prezerwatyw, aby nie dopuścić do zapłodnienia. Nad całym proces będzie czuwał lekarz, który przeprowadzi analizę nasienia i poinformuje od kiedy można uprawiać bezpieczny seks. Podczas takiego testu, pacjent proszony jest o wywołanie erekcji i dostarczenie próbki nasienia.

Jakie są wady i skutku uboczne związane z wazektomią?

Zalety

Wazektomia to skuteczny i stały sposób zapobiegania ciąży kobiety. To najlepsze rozwiązanie dla mężczyzn, którzy są pewni, że nie chcą mieć dzieci. Wazektomia nie ma żadnego trwałego wpływu na aktywność seksualną lub jej wydajność. To tylko skuteczna forma antykoncepcji.

Wazektomia jest zabiegiem łatwiejszym i tańszym, niż inne formy antykoncepcji dla kobiet. Pary, które zdecydowały się nie mieć w przyszłości mogą porozmawiać o takiej alternatywie z lekarzem.

Wady

Główną wadą wazektomii jest to, że nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Przywrócenie naturalnego mechanizmu może być możliwe w pewnych okolicznościach, ale nie zawsze jest to skuteczne.  Usunięcie wazektomii jest bardziej skomplikowane niż pierwotna procedura, dlatego w niektórych przypadkach, po prostu się nie udaje.

Skutki uboczne

Potencjalne krótkoterminowe skutki uboczne wazektomii to:

 • Obrzęk,
 • Siniak,
 • krwawienie wewnątrz moszny,
 • krew w nasieniu.

Długotrwałe problemy związane z wazektomią są rzadkie. Mogą jednak pojawiać się w postaci:

 • gromadzenia się płynu w jądrze,
 • chronicznego bólu,
 • ciąży.

Zagrożenia i powikłania

Przed podjęciem decyzji o podjęciu wazektomii warto rozważyć ryzyko z nią związane.

Wazektomia jest trwała. Jej odwrócenie jest czasami możliwe, ale wskaźnik sukcesu wynosi tylko około 75 procent, jeśli zostanie przeprowadzony w ciągu 3 lat, 55 procent, jeśli zrobi się go w ciągu 3 do 8 lat, a 35 procent w ciągu 9 do 19 lat.

Komplikacje obejmują następujące schorzenia:

Krwiak: w mosznie może pojawić się krwiak. Może on wywołać spory ból i obrzęk, związku z czym nie raz  konieczne jej jego usunięcie chirurgiczne.

 • Ziarniniaki plemników: dzieje się tak, gdy plemniki zaczynają wyciekać z nasieniowodu i gromadzą się w otaczającej tkance, rozwijając w ten sposób grudki. Te grudki są zwykle względnie małe, ale mogą powodować poważne podrażnienia i mogą wymagać operacji.
 • Zakażenie: istnieje ryzyko zarażenia się infekcją po wazektomii, gdy bakterie dostaną się do nacięć na mosznie. Jeśli moszna jest czerwona lub delikatna, a jeśli występują oznaki gorączki , ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem .
 • Ból jąder: może wystąpić bezpośrednio po operacji lub może rozpocząć się kilka tygodni później. Może trwać przez jakiś czas. Uporczywy ból może być spowodowany naruszeniem nerwu. Będzie to wymagało dalszej operacji.
 • Infekcja: Miejsce operacji może ulec zakażeniu. Warto pamiętać, że wazektomia nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, dlatego mężczyźni są zachęcani do używania prezerwatyw z nowymi partnerami seksualnymi.

Czy wazektomia to dobry pomysł?

Argumentów przekonujących mężczyznę do wykonania wazektomii jest wiele. Do nich można zaliczyć następujące tezy:

 • kompletność rodziny i brak chęci na kolejne dzieci,
 • uniknięcie dziedzicznej choroby, która może przejść na płód dziecka,
 • ciąża byłaby poważnym narażeniem zdrowia i życia,

Istnieją także pewne argumenty, które niekoniecznie mogą pozytywnie wpływać na decyzję o wykonaniu wazektomii:

 • załamania relacji z kobietą, partnerką, żoną,
 • kosztowność zabiegu,
 • presja ze strony innych ludzi, którzy mają negatywny stosunek do tego typu zabiegów.

Ważne jest, aby rozważyć ryzyko i korzyści płynące z przeprowadzanego zabiegu. Decyzja o wykonaniu wazektomii powinna być szczegółowo omówiona z lekarzem oraz z najbliższą rodziną, a przede wszystkim z partnerem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.