Structum – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

0 7 625
Structum – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
4.3 (86.67%) 12 votes
Structum jest lekiem, który stosuje się przede wszystkim w ortopedii w celu regeneracji chrząstek stawowych i wzmocnienia stawów i kości. Preparat wywiera bardzo korzystny wpływ na chrząstkę, co przyczynia się bezpośrednio do łagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek ten ma postać kapsułek i dostępny jest tylko na receptę. Jakie są jednakże przeciwwskazania do jego przyjmowania i czy Structum wywołuje jakieś skutki uboczne ?

Co zawiera i jak działa Structum?

Substancją czynną leku jest sól kwasu chondroitynosiarkowego (chondroitynosiarczan sodu). Kwas ten należy do grupy związków chemicznych, które nazywane są glikozaminoglikanami. W połączeniu z białkami tworzą tak zwane proteoglikany. Proteoglikany stanowią istotny składnik tkanki łącznej, w tym tkanki chrzestnej, nadając jej konkretne właściwości mechaniczne. Preparat potrafi hamować aktywność enzymów litycznych w obrębie chrząstki i pobudzać biosyntezę proteoglikanów, co może wstrzymywać, lub spowalniać procesy degenorowania chrząstki. Preparat Structum po doustnym przyjęciu jest bardzo szybko wchłaniany. Niemniej jednak jego maksymalne stężenie we krwi osiągane jest około 30 minut po podaniu. Zawarty w preparacie siarczan chondroityny stanowi naturalną substancję, która występuje w naszej chrząstce. Jest to bardzo bezpieczny preparat, jednak musi być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem. Co do skuteczności tego preparatu należy brać pod uwagę, że zdania na ten temat są podzielone. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i stopnia odczuwanego bólu. Przeprowadzono wiele badań, jednak ich wyniki odróżniają się w zależności od liczności grupy biorącej udział w badaniu i przyjętej metodyki. Niemniej jednak według powszechnych opinii lek ten ma skutecznie działanie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów kolanowych. Jego przyjmowanie przyczynia się do zmniejszenia bólu, a ponadto do wolniejszego zwężania się szpary stawowej. Należy jednak mieć na uwadze, że według obecnych standardów substancja ta wykazuje działanie wspomagające. Aby leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów było w pełni skuteczne konieczne jest : odciążenie stawów ( np. poprzez pozbycie się zbędnych kilogramów ), zażywanie leków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych, rehabilitacja ruchowa, a czasami również zabiegi operacyjne, włącznie z aloplastyką. Jeżeli po 3 msc. bóle nie ustaną, albo stają się wręcz silniejsze, konieczna jest zmiana leczenia.

Kiedy stosować ?

Głównym wskazaniem do przyjmowania leku jest leczenie uzupełniające w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Preparat łagodzi jej objawy, zatrzymując procesy niszczenia chrząstki stawowej. Dlatego też lek ten przepisuje się podczas leczenia bólu stawów i kości.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieje konieczność stosowania preparatu, nie zawsze można go używać. Nie można przyjmować preparatu jeżeli jesteśmy uczuleni ( wykazujemy nadwrażliwość ) na którykolwiek z zawartych w nim składników. Przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest wiek poniżej 18 roku życia. Nie każdy kto cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów może przyjmować ten lek. Oprócz nadwrażliwości na składniki leku i młodego wieku pacjenta, przeciwskazaniem do jego stosowania jest ciąża i czas karmienia piersią. Powinno się wtedy zachować szczególną ostrożność. Decyzja o leczeniu w tym wypadku powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem. Każdy pacjent, który leczy się na inne choroby i zażywa leki, czy też suplementy diety, powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego. Jeżeli chodzi o interakcję z innymi lekami, nie ma obecnie żadnych informacji na temat tego preparatu. Niemniej jednak jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, nawet takie, które wydawane są bez recepty, powinien poinformować o tym lekarza, który ustala jego leczenie.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Structum?

Niektóre okoliczności i choroby mogą być przeciwskazaniem do stosowania, albo wskazaniem do zmiany przyjmowanych dawek preparatu. W pewnych sytuacjach konieczne może się okazać przeprowadzenie właściwych badań kontrolnych. Stosowanie preparatu nie jest zalecane u osób, które posiadają skłonności nawet do umiarkowanych reakcji alergicznych.

Czy preparat ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ?
Nie istnieją dane, które potwierdzałyby negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn/urządzeń.

Dawkowanie preparatu Structum

Lek ten mogą przyjmować jedynie osoby dorosłe i młodzież po 16 roku życia. Zazwyczaj dawkowanie tegoż leku to jedna kapsułka ( 500 mg ), którą można przyjmować dwa razy na dobę. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekraczać zaleconej przez lekarza dawki, ponieważ takie działanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osoby chorej.

Preparat ma postać kapsułek, które stosuje się doustnie. Należy stosować się do zaleceń lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek, gdyż nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może tylko zaszkodzić.

Sposób stosowania : preparat przeznaczony jest tylko i wyłącznie do stosowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości, popijając sporą ilością wody.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przyjmowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli natomiast przedawkowaliśmy lek, koniecznie jest niezwłoczne udanie się do szpitala, gdzie zostaną podjęte odpowiednie działania i właściwe leczenie.

Czy można stosować lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie powinno stosować się żadnego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Bardzo istotne jest, aby przed zażyciem jakiekolwiek leku podczas trwania ciąży, albo w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ewentualne korzyści i zagrożenia, które związane są ze stosowaniem konkretnego leku. Jeżeli jesteś w ciąży, albo ją planujesz poinformuj o tym swojego lekarza, który zamierza przepisać ci receptę na ten lek. Ze względu na brak jakichkolwiek danych nie należy stosować leku u kobiet podczas trwania ciąży, albo po jej zakończeniu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Należy poinformować swojego lekarza o wszystkich lekach, które ostatnio przyjmowaliśmy, także o tych, które wydaje się bez recepty lekarskiej. Dotychczas nie stwierdzono żadnych interakcji z innymi lekami, niemniej jednak jak w przypadku innych leków należy zachować szczególną ostrożność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również ten preparat może spowodować mniej, lub bardziej dotkliwe działania niepożądane, chociaż nie muszą się one pojawić u wszystkich osób go stosujących. Miejmy na uwadze, że zwykle oczekujemy dużo większych korzyści, niż szkód które wynikają z pojawienia się różnego rodzaju działań niepożądanych. Rzadko mogą pojawić się : zawroty głowy, biegunka, nudności, albo wymioty. Mogą pojawić się reakcje alergiczne na skórze : pokrzywka, rumień, świąd, wysypka, zapalenie skóry, czy też obrzęk. Działania niepożądane mogą, ale nie muszą się pojawić. Wszystko to zależy od indywidualnej reakcji danego organizmu. Najważniejsze skutki uboczne po przyjęciu tego leku to : nudności i wymioty, biegunka, zawroty głowy, świąd i pieczenie skóry, wysypka na ciele, pokrzywka i rumień skóry. Może wystąpić również zapalenie skóry.

Należy pamiętać, że dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz prowadzący. Aby leczenie było w pełni skuteczne i maksymalnie bezpieczne należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, który lek ten przepisał. Najlepiej zapoznać się również z właściwościami leku opisanymi w ulotce dołączonej do opakowania. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować preparatu po terminie ważności. Należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu w miejscu niewidocznym, a tym bardziej niedostępnym dla dzieci, zgodnie z wymogami określonymi przez producenta. Lek ten przepisuje lekarz celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie wolno odstępować go innym osobom, ani zażywać w innych okolicznościach bez stosownej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.