Smecta – przeznaczenie, dostępność, skład, działanie, dawkowanie, przeciwskazania, działania niepożądane, przechowywanie

0 240
Smecta – przeznaczenie, dostępność, skład, działanie, dawkowanie, przeciwskazania, działania niepożądane, przechowywanie
5 (100%) 5 votes

Smecta nazywana także Diosmectite, to lek działający przeciwbiegunkowo. Jej produkcją zajmuje się firma Ipsen Pharma. Po rozpuszczeniu napój powstały z preparatu ma pomarańczowo-waniliowy smak. Sprzedawany jest w dwóch wersjach opakowania – po 10 i 30 saszetek. W każdej z nich jedna dawka zawiera 3gram produktu w postaci proszku. Używa się go do przyrządzenia doustnej zawiesiny. 100% ceny mniejszego opakowania kosztuje 8,49 zł, a większego 23,49 zł. Możliwe jest wybranie także alternatywy produktu czyli Smecta Go. Postać, dawka i producent są tacy sami. Do kupienia jest w pojedynczym opakowaniu po 12 saszetek w każdym w pełnej cenie 15,20 zł. W obydwu przypadkach lek dostępny jest do kupienia bez recepty.

Koszt może różnić się w zależności od marży jaką narzuci apteka.

Przeznaczenie

Smecta jest stosowana w kuracji dwóch rodzajach biegunki:

  • ostrej pojawiającej się u dzieci i dorosłych;
  • przewlekłej występującej tylko u dorosłych.

Składniki

W skład jednej dawki leku wchodzą między innymi:

  • glinokrzemian;
  • substancje czynne – glukoza, sacharoza, etanol, propylenowy glikol E1520;
  • substancje pomocnicze – sacharynian sodu, glukoza jednowodna, aromat waniliowy i pomarańczowy.

Działanie

Smecta jest preparatem silnie działającym, w którym w przewodzie pokarmowym dochodzi do powleczenia jego błony śluzowej. Same warstwy śluzu, jakie znajdują się w błonie śluzowej i ją pokrywają uzyskują większą wytrzymałość mechaniczną na drażniące ją czynniki. Dzieje się tak ponieważ smektyn dwuoktanościenny łączy się glikoproteinami występującymi w jelitach i śluzie żołądka. Łącząc ze sobą te czynności i dodając możliwość wiązania pozostałych substancji, lek działa zabezpieczająco na błonę śluzową układu pokarmowego. Ponadto Smecta ma silne działanie adsorpcyjne. Oznacza to, że zbyt duża ilość wody w kale (przez co biegunka występuje w bardziej ciekłej postaci) zostaje zmniejszona. Wszystkie wymienione funkcje lecznicze zachodzą jedynie w przewodzie pokarmowym.

Przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem na zażywanie leku Smecta jest uczulenie na którąkolwiek substancje czynną lub pomocniczą wchodzącą w jego skład. Poza tym, lecząc biegunkę na bieżąco należy uzupełniać utracone płyny i dodatkowo zażywać elektrolity. Sama objętość i sposób podania roztworu musi być adekwatny do stanu pacjenta, wieku w jakim się aktualnie znajduje i jak silna jest sama biegunka. Jeśli kiedykolwiek w życiu chory cierpiał na poważne zaparcie, przed rozpoczęciem kuracji musi skonsultować ten zamiar farmaceutą albo lekarzem. Kolejnym przeciwwskazaniem może być nietolerancja pacjenta na pewne cukry.

Inne leki

W przypadku przyjmowania w ostatnim czasie lub na bieżąco jakichkolwiek leków, należy poinformować o nich farmaceutę lub lekarza. Sama Smecta z powodu swych właściwości może negatywnie wpływać na inne preparaty. Chodzi tu zwłaszcza o tempo i moc wchłaniania się ich. Poza tym w tym samym momencie wraz ze Smectą nie mogą być zażywane jakiekolwiek inne substancje. Takie leki można podawać jedynie w 2-godzinnych odstępach czyli przed lub po zażyciu dawki zawiesiny Smecta.

Ciąża i okres laktacji

W kwestii stosowania leku Smecta w okresie ciąży lub karmienia piersią zaleca się, aby pacjentka indywidualnie przedyskutowała tę kwestię ze swoim lekarzem lub ewentualnie poradziła się farmaceuty.

Pojazdy i maszyny

Do tej pory nie uzyskano żadnych danych jakoby preparat w jakiś sposób wpływał na obsługiwanie pojazdów/maszyn/urządzeń.

Smecta
Kliknij i sprawdź ceny!

Dawkowanie

Smecta za każdym razem musi być stosowana tak jak zaleci lekarz bądź farmaceuta. Jeśli mimo tego, pacjent nadal ma wszelkie wątpliwości powinien zwrócić się z nimi do przed chwilą wymienionych osób. Maksymalny czas leczenie powinien wynosić do 3 dni. Jeśli po tym czasie symptomy w ogóle nie znikną należy skontaktować się z lekarzem. Dodatkowymi czynnikami zalecającymi udanie się do doktora jest zbyt mocne, lub wprost przeciwnie – zbyt słabe działanie preparatu, oraz sytuacje gdy pacjent przyjął, lub chociażby podejrzewa, że tak się stało, zbyt dużą dawkę leku. Jeśli w pewnym momencie zapomniało się o spożyciu roztworu Smecta, stosowanie podwójnej porcji jako „nadrobienie” jest zabronione.

Dorośli

Proponowane przez producentów stosowanie dawek to 3 saszetki w ciągu 24 godzin. Jeśli występująca biegunka jest typu ostrego, a leczenie dopiero się rozpoczęło, dopuszczalne jest, aby dobowa dawka została podwojona.
Całą saszetkę rozpuszcza się w około 125 ml wody (połowa szklanki). Najlepiej jeśli lek spożywałoby się pomiędzy posiłkami.

Dzieci

Jeśli lek ma być podawany dzieciom, szczególnie tym mniejszym, należy najpierw skonsultować tę kwestię z lekarzem. Jeśli nie zostaną podane żadne specjalne metody zażywania, dawkowanie preparatu jest zależne od wieku pacjenta. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy, dozwolona dawka to 1 saszetka w ciągu 24 godzin. Dla maluchów w wieku 12-24 miesięcy – 1-2 saszetki w ciągu 24 godzin. Dla pozostałych, którzy ukończyli 2 lata stosuje się 2-3 saszetki na 24 godziny.
Tak jak w przypadku dorosłych, jeśli biegunka jest ostra, a leczenie dopiero się zaczyna, dopuszczalne jest podwojenie pierwszej dobowej dawki. Całą saszetkę rozpuszcza się w wodzie (50ml) i podaje przez cały dzień w małych porcjach. Ewentualnie, w celu zniwelowania smaku akceptowalne jest podanie dawki po całkowitym zmieszaniu jej z pokarmami w formie półpłynnej. Takim jedzeniem jest na przykład przecier z warzyw lub owoców, bulion, lub gotowe dania dostępne w słoikach.

Działania niepożądane

Jak przy każdym leku, także i tutaj mogą, choć nie muszą, powstać skutki uboczne zażywania preparatu. Jeśli którykolwiek z niżej wymienionych symptomów zostanie przez pacjenta zauważony, zaleca się natychmiastowe przerwanie używania leku Smecta i jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem. Do takich działań niepożądanych należą przede wszystkim reakcje alergiczne nazywane inaczej nadwrażliwością. Najczęściej będą występować na skórze w postaci wysypki, czerwonych placów (pokrzywka) lub świądu. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może być tak ciężka, że dojdzie do obrzęku naczynioruchowego czyli gardło wraz z twarzą ulegnie spuchnięciu.
W pozostałych przypadkach, pojawiających się rzadziej niż u 10% pacjentów, są zaparcia.

Przechowywanie

Lek Smecta nie jest bardzo niebezpieczny, ale przy nieodpowiednim użyciu może spowodować negatywne konsekwencje. Z tego powodu miejsce jego przechowywania powinno być pod każdym względem suche. Dzieci nie powinny mieć do niego żadnego dostępu, więc należy go umieścić tam, gdzie go nie widać i nie będą dla nich dostępne.
Na każdym opakowaniu znajduje się termin ważności w postaci miesiąca i roku. Oznacza to, że do ostatniego dnia danego miesiąca można korzystać z leku. Jednakże gdy data już dawno przeminęła, stosowanie preparatu Smecta nie powinno nawet być brane pod uwagę.
Leki, gdy stracą ważność lub nie będą już człowiekowi potrzebne, nie mogą być wyrzucane do domowych śmietników, a tym bardziej kanalizacji. W celu pozbycia się substancji, najlepiej zapytać o to farmaceutę, który pokieruje klienta co do dalszych działań. Dzięki temu nie zaszkodzi się środowisko, które poniekąd też wpływa na zdrowie człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.