Ruszczyk kolczasty – starodawne zioło w nowoczesnym leczeniu

Architect at her working desk. Working on new projects. Architecture and design
0 104

Znany od stuleci ruszczyk kolczasty to roślina pełna cudownych właściwości zdrowotnych, których wachlarz jest sukcesywnie poszerzany przez naukowców non stop odkrywających kolejne możliwe sposoby jej wykorzystania. Inaczej zwany myszopłochem kolczastym znakomicie wpływa na pracę układu krążenia oraz system żylny. Jest skuteczny w walce z cellulitem, dlatego doceniany jest także w kosmetologii. Skąd te wszystkie zalety wynikające z zastosowania opisywanego gatunku?

Z obszaru Morza Śródziemnego

Ruszczyk kolczasty, czyli z łaciny – Ruscuc aculeatus, stanowi jedno z najpowszechniejszych ziół rejonu Morza Śródziemnego, ale również bardzo obficie porasta tereny północnej Afryki. Nie jest obcy również Nowemu Kontynentowi, a zwłaszcza sporo go na terytorium Stanów Zjednoczonych. Spośród szeregu różnorodnych odmian, myszopłoch można rozpoznać po typowych dla niego sztywnych pędach oraz drobnych listkach przypominających łuski. Na gałęziach rosną czerwone owoce a ich okres dojrzewania przypada na wrzesień.

Jak lekarstwo

Rusci rhizoma, czyli kłącza omawianej rośliny, posiadają niesamowicie leczniczy wyciąg pełen saponiny sterydowej w tym ruscyny czy ruskogeniny. Do tego właśnie w tej części ruszczyka występuje też bogactwo fitosteroli oraz flawonoidy i olejek eteryczny. Naukowcy dowiedli, że myszopłoch cechuje ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i alkaloidów. Dodatkowo, jest to źródło kumaryny i benzofuranu. Nietuzinkowy skład surowca zielarskiego jakim jest ruszczyk sprawił, że roślinę zaczęto wykorzystywać w medycynie, w szczególności w naturalnej, gdzie od wieków stanowi niezwykle pomocne narzędzie walki z żylakami, zatorami naczyń krwionośnych oraz stanami zapalnymi. Wspomniany gatunek nie tylko uszczelnia naczynia włosowate, ale również zwiększa przepływ krwi i normuje jej ciśnienie w żyłach. Jest zbawienny dla pacjentów zmagających się z hemoroidami, czy osób cierpiących na nocne skurcze kończyn dolnych oraz obrzmiałość łydek. Ponadto, specjaliści dowiedli, że ruszczyk kolczasty dobrze sprawdza się jako środek wspomagający farmakologiczne leczenie miażdżycy. Jest zalecany profilaktycznie wszystkim, którzy na co dzień mają stojący lub siedzący tryb życia. Co więcej, aktualnie trwają badania medyczne mające potwierdzić w stu procentach przypuszczenia ekspertów co do tego, że myszopłoch może zasadniczo redukować poziom tak zwanego złego cholesterolu.

Z umiarem

Pytanie, które nasuwa się po przeczytaniu powyższych fragmentów brzmi – skąd w Polsce wziąć tak mało spotykaną roślinę z rejonu Morza Śródziemnego? Otóż jak się okazuje, nie jest to wcale wyzwaniem, bowiem na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych rodzajów suplementów diety zawierających w swym składzie wysoką zawartość procentową ruszczyka kolczastego. Preparaty uzupełniające zbilansowaną i zróżnicowaną dietę proponuje między innymi znana marka NOW Foods, a jej certyfikowane wyroby można zamówić za pośrednictwem równie popularnego dystrybutora online, tj. sklepu internetowego Witaminyswanson.pl. Wystarczy regularne zażywanie dwóch kapsułek dziennie, by uzyskać spodziewane rezultaty i poprawić kondycję zdrowotną organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.