Przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą A – niedobór, nadmiar i przedawkowanie witaminy A

0 1 103
Przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą A – niedobór, nadmiar i przedawkowanie witaminy A
5 (100%) 5 votes

Maść z witaminą A to prawdziwe dobrodziejstwo w kosmetyce. Pozwala na uporanie się z wieloma problemami skórnymi, a jej cena jest tak przystępna, że może pozwolić sobie na jej zakup większość osób. Do plusów zaliczyć należy również dostępność, gdyż znajdziemy ją w każdej aptece. Preparat ten znany jest na całym świecie. Chroni, nawilżą, dba o skórę i sprawia, że skóra nabiera blasku. Co warto wiedzieć o maści z witaminą A? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą a?

Maść z witaminą A – co to jest?

Na początku należy podkreślić, że witamina A należy do chemicznej grupy retinoidów, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. To witamina kluczowa do wszelkich procesów metabolizmu białek. Dba o naturalną odporność człowieka na choroby. Witamina A najczęściej spotykana jest w formie maści, jednak dostępne są również kremy i kapsułki, które wzmacniają organizm od środka. Forma kapsułek to zazwyczaj połączenie witaminy A z witaminą E.

Niedobory witaminy A

Skutki niedoborów witaminy A były znane już w czasach Starożytnego Egiptu. Kurza ślepota leczona była poprzez spożywanie surowej postaci wątroby. Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A była utrata wzroku. Oczywiście były to skrajne przypadki, które nie są tak popularne w dzisiejszych czasach. Inne objawy niedoboru witaminy A to:

  • Łamliwość włosów i paznokci,
  • szorstka, drapiąca skóra,
  • wysypki,
  • poczucie chronicznego zmęczenia,
  • brak apetytu.

Należy więc spożywać pokarmy w witaminę A oraz suplementy diety bogate w tę witaminę. Co ważne, dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę A to 900 µg RAE a dla mężczyzn 700 µg RAE. W przypadku kobiet w ciąży zapotrzebowanie to 770 µg RAE, a podczas karmienia piersią aż 1300 µg RAE. Skrót µg RAE oznacza mikrogramy równoważnika retinolu.

Źródła witaminy A

Najczęściej witamina A spotykana jest w rybach, maśle, pełnym mleku, wątrobie i tranie. Oprócz tego można znaleźć ją również w takich produktach jak pomidory, zielone warzywa, śliwki.

Zastosowanie witaminy A

Witamina ta najczęściej stosowana jest w formie maści po to, aby zmiękczyć naskórek, nawilżyć go i ochronić przed otarciami. Bardzo często kobiety stosują ją jako balsam na usta w porze jesiennej i zimowej, kiedy skóra, zwłaszcza skóra wokół ust narażona jest na wysuszenie i pęknięcie. Co ciekawe, w wielu przypadkach maść z witaminą A stosowana jest jako krem pod oczy, który zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami. Nie trzeba więc wydawać fortuny na kosmetyki tego typu. Dodatkowo zmniejsza powstawanie zmarszczek, dlatego każda kobieta będzie mogła cieszyć się piękną skórą bez zmarszczek. W czasie lata maść z witaminą A stanowi kompres na poparzoną skórę od słońca lub solarium. Tak więc osoby kochające słońce i opaleniznę, powinny mieć tę maść w swojej kosmetyczce. Wiele osób uważa, że to przydatny kosmetyk do rozjaśniania przebarwień oraz do leczenia blizn potrądzikowych. W skrócie zastosowanie maści z witaminą A to:

  • Leczenie przesuszonej skóry,
  • leczenie zmian potrądzikowych
  • zmniejszanie zmarszczek,
  • rozjaśnianie przebarwień.

Maść z witaminą A
Kliknij i sprawdź ceny!

Maść z witaminą A – przeciwwskazania

Warto zastanowić się również nad tym, co wyklucza stosowanie owej maści. Co prawda lista ta nie jest długa, jednak warto poświęcić jej uwagę, gdyż przedawkowanie lub stosowanie maści u alergików może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą A?

Nadwrażliwość

To pierwsze przeciwwskazanie do stosowania maść z witaminą A. Uczulenie na substancję czynną, czyli witaminę A, palmitynian retynolu lub na inne składniki preparatu. Warto wiec wykonać próbę uczuleniową i w przypadku powstania czerwonej zmiany, bąbla lub świądu, konieczne jest zmycie maści i nienakładanie jej do czasu kontaktu z dermatologiem lub alergologiem.

Stosowanie kosmetyków o działaniu ściągającym

Używanie maści, której celem jest nawilżanie skóry, byłoby bezsensowne przy jednoczesnym stosowaniu kremów o działaniu antagonistycznym. Warto prześledzić działanie swoich kosmetyków. Dzięki temu stosowanie maści z witaminą A będzie prawidłowe.

Ciąża i karmienie piersią

To czas, kiedy każda kobieta powinna szczególnie zwracać uwagę na to, co spożywa i jakie leki stosuje. Przedawkowanie maści z witaminą A może spowodować uszkodzenia płodu. Większość lekarzy ginekologów przestrzega więc przed jej stosowaniem. Warto skonsultować się z lekarzem.  Zazwyczaj zalecane są inne preparaty, które nie doprowadzają to tak poważnych konsekwencji. Oczywiście maść ta nie powinna być stosowana nie tylko przez kobiety w ciąży, ale również przez kobiety karmiące piersią pomimo zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik.

Maść z witaminą A – opinie

Ten preparat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i dobrą opinią. Niska, cena, duża dostępność i działanie sprawiają, że jest to jedna z najchętniej kupowanych maści, która pomaga uporać się z problemami skórnymi.

Dawkowanie maści z witaminą A

Maść z witaminą A należy stosować 1-2 razy dziennie. Zawartość preparatu w niewielkiej ilości należy nałożyć na zmianę skórną lub obszar, który chcemy nawilżyć. Preparat stosuje się na skórę. Nie należy stosować zbyt dużych dawek maści w dużej częstotliwości, gdyż skóra pobierze jej tyle, ile potrzebuje i większa ilość nie będzie potrzebna. Szczególną ostrożność należy zachować wśród dzieci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.