Poznaj właściwości Soku z buraka na zdrowie i urodę!

0 246
Poznaj właściwości Soku z buraka na zdrowie i urodę!
5 (100%) 5 votes

Buraki są warzywem bardzo często spożywanym, zarówno na surowo jak i w postaci soku. Wytwory z świeżych buraków są naturalnym źródłem siły i energii. Co więcej, mają wiele zalet leczniczych i kosmetycznych.

Dlaczego buraki są tak wartościowe?

Buraki to jedne z najzdrowszych warzyw, do których dostęp jest całoroczny. Z buraków można zrobić przepyszny sok z dodatkiem innych warzyw i owoców. Od wieków, buraki były głównym środkiem leczniczym w różnych stanach chorobowych. W starożytności stosowane były nie jako pokarm, ale jako lekarstwo.

Początkowo buraki były cenione ze względu na właściwości liści, które działały odżywczo i terapeutycznie. Obecnie jednak wiadomo, że same buraki mają o wiele więcej do zaoferowania. Buraki pochodzą z tej samej rodziny, co szpinak. Zawierają w sobie ogromne pokłady witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika. Ponadto, są bogate w witaminę C i B6, kwas foliowy, mangan, betainę i potas.

Buraki są źródłem bardzo wyjątkowych fitoskładników, zwanych betalianami. Zarówno betanina, jak i wulgaksantyna, to dwie wysoce wartościowe składniki organiczne, działające przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i detoksykacyjnie.

Jedna szklanka soku z buraków

To, jak wiele wartościowych składników odżywczych i zdrowotnych zawiera w sobie burak, potwierdza zestawienie właściwości jednej szklanki soku z buraka. Oto ono:

  • Niecałe 60 kcal,
  • Około 15 g węglowodanów,
  • 2g białka,
  • Około 15% wymaganego zapotrzebowania w witaminę A,
  • Około 2% wymaganego zapotrzebowania w wapń,
  • Około 11% wymaganego zapotrzebowania w witaminę C,
  • Około 7% wymaganego zapotrzebowania w żelazo.

Ponadto, są dobrym źródłem kwasu foliowego, manganu, tiaminy, ryboflawiny, witaminy B-6, kwasu pantotenowego, choliny, betainy, magnezu, fosforu, potasu, cynku, miedzi i selenu. Warto zaznaczyć, że niezwykłe korzyści buraków są najskuteczniejsze, gdy są spożywane na surowo w świeżym soku

8 powodów dlaczego warto pić świeży sok z buraka

Buraki pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Sok z buraków może obniżyć ciśnienie krwi. W rzeczywistości, gdy spożywa się sok, natychmiast odnotowuje się spadek ciśnienia krwi do 24 godzin. Naukowcy uważają, że ten wpływ na ciśnienie krwi jest spowodowany naturalnie występującymi azotanami znajdującymi się w burakach. Wszystkie warzywa zawierają azotany, ale buraki średniej wielkości, zawierają 20 razy więcej azotanów w diecie niż jakiekolwiek inne. W rzeczywistości buraki są najlepiej oceniane pod kątem produkcji tlenku azotu. Należy pamiętać, że naturalnie występujące azotany są zdrowe, ale te występujące w przetworzonym jedzeniu, takim jak hot dogi i lunch, niekoniecznie. Dotychczasowe badania wykazały, że regularne spożywanie soku z buraka potrafi uregulować ciśnienie tętnicze bez terapii lekowej. Poza tym, stwierdzono, że buraki korzystnie działają na tętnice i śródbłonek – poprawa sztywności i funkcji.

Działanie odtruwające

Sok z buraków to suplement diety o bardzo skutecznym działaniu detoksykacyjnym, który może pomóc w zaawansowanym procesie wyniszczenia wątroby, ponieważ  uszkadza toksyny i stymuluje komórki wątroby. Wynika to z metioniny i betainy glicyny, które pomagają utrzymać wzrost kwasów tłuszczowych.

Funkcje odmładzające

Chociaż na rynku jest wiele produktów, które obiecują chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, sok z buraków wykonuje niesamowitą pracę chroniąc ją od wewnątrz. Przeciwutleniacze zawarte w burakach, chronią skórę neutralizując wolne rodniki. Likopen w soku pomaga utrzymać elastyczność skóry, chroniąc ją np. przed promieniowaniem słonecznym.

Sok z buraka
Kliknij i sprawdź ceny!

Działanie antyrakowe

Już w latach 50. Ubiegłego wieku, na terenie Węgier, lekarz onkolog zastosował terapię z soku buraka u pacjentów chorujących na nowotwór. Pacjenci, z którymi pracował, przeszli już chemioterapię i radioterapię i zostali uznani za znajdujących się w końcowej fazie choroby. Ta terapia była tak silna, że składniki odżywcze buraków zadziały regenerująco na wątrobę. W późniejszych czasach, inni badacze stwierdzili, że stosowanie buraka w leczeniu niektórych chorób jest bardzo obiecujące, zwłaszcza w walce z białaczką i nowotworami złośliwymi.

Sok z buraka na lepsze trawienie

Picie soku z buraków pomaga stymulować jelita i rozkładać pokarm. Nawet wypicie jednej szklanki soku z buraka pomaga w sytuacji rozstroju żołądkowego.

Działanie przeciwzapalne

Betaina zawarta  w burakach jest silnym składnikiem odżywczym, który chroni komórki, białka i enzymy przed stresem środowiskowym. Zmniejsza również stan zapalny, chroni narządy wewnętrzne, zmniejsza naczyniowe czynniki ryzyka. Cząsteczki przeciwzapalne znalezione w burakach zapewniają korzyści sercowo-naczyniowe.

Źródło energii

Osoby, które są aktywnie fizycznie, dla wzmocnienia organizmu powinny spróbować pić sok z buraka. Wartości, jakie posiada burak, pomagają wydłużyć wydolność organizmu nawet o 15%. Ta cenna korzyść z soku z buraków jest najprawdopodobniej spowodowana naturalnie występującymi azotanami, które zamieniają się w tlenek azotu i redukują koszt tlenowy ćwiczeń o niskiej intensywności, jednocześnie zwiększając tolerancję na ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Obniża poziom cukru we krwi

Osoby, które borykają się z problemem optymalnego poziomu cukru we krwi, mogą spróbować pić sok z buraka, ponieważ dostępne dziś badania, mówią, iż sok z buraków może obniżyć ilość glukozy we krwi. Ta korzyść wynika z obecności rozpuszczalnych włókien w burakach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.