Na co pomaga maść z witaminą a?

0 26 978

Maść z witaminą a jest świetnym środkiem nawilżającym, który charakteryzuje się delikatnym zapachem. Można ją stosować w każdym rejonie ciała. Nie należy jej nakładać na twarz przez kilkanaście dni z rzędu, gdyż może doprowadzić do zatkania porów. Jej zaletą jest niska cena, która zazwyczaj nie jest wyższa niż 5 złotych.

Skład

Podstawowym składnikiem tej maści jest palmitynian retinolu (należący do grupy retinoidów), który jest pochodną czystej witaminy a. Działanie palmitynianu retinolu jest łagodniejsze aniżeli czystej postaci witaminy. W składzie tej maści witaminowej mogą dodatkowo znajdować się np.:

 • gliceryna,
 • wazelina biała,
 • woda oczyszczona,
 • lanolina,
 • aromat cytrynowy.

Na co pomaga maść z witaminą a?

Na przebarwienia

Palmitynian retinolu zawarty w składzie tej maści sprawia, że przebarwienia zostają zmniejszone. W wielu przypadkach występują one w górnej warstwie skóry, czyli naskórku. Maść z witaminą a cechuje się działanie złuszczającym, dzięki czemu jej stosowanie prowadzi do szybkiego blaknięcia plam, a po pewnym okresie do ich zniknięcia.

Na skórę po depilacji lub goleniu

Maść z witaminą a doskonale nadaje się także na skórę po depilacji lub goleniu, gdyż zmniejsza podrażnienia oraz zwiększa tempo regeneracji ranek. Mogą z niej korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jej stosowania nie muszą obawiać się alergicy, gdyż nie zawiera żadnych perfum, dzięki czemu nie prowadzi do uczulenia. Warto też zauważyć, że ten produkt jest bardzo pomocny dla osób zmagających się z problemem wrastających włosków. Zapewnia on właściwe nawilżenie skóry, dzięki czemu stają się ona miększa i włoski mogą się przez nią przebić.

Na zmarszczki

Ten kosmetyk jest też polecany dla osób zmagających się ze zmarszczkami. Jest to związane z tym, że witamina A:

 • zapewnia prawidłową odnowę komórkową w obrębie skóry,
 • umożliwia szybsze złuszczanie się naskórka,
 • uczestniczy w produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych.

Te właściwości powodują, że maść zawierająca tę witaminę hamuje rozwój zmarszczek. Ponadto wytwarzanie znacznych ilości kolagenu sprawia, że zmarszczki już istniejące ulegają wygładzeniu.

Na trądzik

Już od pewnego czasu maść z witaminą a jest stosowana w terapii przeciwtrądzikowej. Podstawowe przyczyny tej choroby to:

 • wzmożone wytwarzanie łoju skórnego,
 • zbytnia keratynizacja skóry.

W konsekwencji prowadzą one do zablokowania ujścia gruczołu łojowego, przez co dochodzi do rozwoju ropnych zapaleń zlokalizowanych na powierzchni skóry. Palmitynian retinolu zapewnia likwidację przyczyn trądziku. Jednak kuracja maścią z tym składnikiem jest skuteczna dopiero po okresie wynoszącym 2-3 tygodnie, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba też zauważyć, że ten produkt wygładza powierzchnię skóry i hamuje jej starzenie się. Z tego powodu jest on idealnym rozwiązaniem dla osób mających więcej niż trzydzieści lat, które zmagają się z trądzikiem i pragną kosmetyku o różnorakim działaniu.

Maść z witaminą a
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!

Na niewielkie oparzenia i odmrożenia

Ta maść sprawdzi się także w przypadku:

 • odmrożeń,
 • niewielkich oparzeń, które zostały spowodowane np. ciepłą wodą lub promieniowaniem słonecznym.

Doskonale złagodzi ona wszelkie objawy, które występują w tych sytuacjach. Zastosowanie jej na zmienioną skórę zapewni jej nawilżenie, co sprawi, że rana zostanie szybciej zagojona.

Na suchą skórę

Maść z witaminą a jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają nadmiernie wysuszoną skórę. Zapewnia ona świetnie nawilżenie suchych obszarów oraz regenerację skóry. Jej stosowanie jest możliwe praktycznie w każdej partii ciała. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku:

 • twarzy – może być wykorzystywana jako zamiennik kremu do twarzy. Zapewnia odżywienie, regenerację, natłuszczanie oraz zmiękczenie cery. Inną jej zaletą jest to, że jej krótkotrwałe stosowanie nie prowadzi do zapychania porów. Jest polecana w okresie zimowym, m.in. na skórę nosa uszkodzoną po katarze,
 • dłoni – szczególnie jest zalecane jej stosowanie jako kremu na noc. Niekonieczne spełnia swoją funkcję jako krem na dzień, gdyż odznacza się niezwykle treściwą formą,
 • okolic położonych pod oczami – maść jest tłusta oraz treściwa, co sprawia, że zapewnia doskonałą ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i natłuszczenie cienkiej skóry zlokalizowanej pod oczami. Ponadto ogranicza worki oraz sińce pod oczami. Te właściwości sprawiają, że z powodzeniem może być substytutem kremu pod oczy,
 • stóp – nałożenie dość grubej warstwy tego produktu na stopy spowoduje, że skóra już po kilkunastu godzinach stanie się znacznie miększa oraz zregenerowana. Warto ją stosować zaraz po przeprowadzeniu gruntownego peelingu stóp, a także po wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych, na które składa się m.in. moczenie oraz ścieranie,
 • ust – ta maść witaminowa jest też polecana dla osób, które mają wysuszone oraz spierzchnięte usta. Jest doskonałym zamiennikiem pomadek oraz balsamów. Jej działania gwarantuje nawilżenie, natłuszczenie oraz ochronę delikatnej skóry warg. Warto ją również stosować w przypadku zajadów. Jej odpowiednie wykorzystanie sprawi, że znikną w ciągu kilku dni,
 • skóry zlokalizowanej wokół paznokci – systematyczne korzystanie z maści w tych obszarach spowoduje, że zostaną one nawilżone w odpowiedni sposób, co przełoży się na znaczną poprawę ich wyglądu. Dodatkowo zapewnia nawilżenie samej płytki paznokcia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.