Pluskwy – sposoby, zapobieganie, usuwanie, preparaty

0 686
Pluskwy – sposoby, zapobieganie, usuwanie, preparaty
5 (100%) 5 votes

Pluskwa domowa to gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią stworzeń ciepłokrwistych, niestety głównie człowieka. Pluskwa była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych, ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.

Wiele osób odkrywa w swoim domu duże skupiska pluskiew. Inni z kolei obserwują niepokojące ukąszenia na powierzchni swojej skóry, zachodząc w głowę, czy to przypadkiem pluskwy nie są ich przyczyną. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia akurat z tymi owadami? Jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać pluskwy?

Pluskwy charakteryzują się dosyć oryginalnym wyglądem. Dzięki temu rozpoznanie ich nie jest zbyt trudne. Pluskwa ma ciało silnie spłaszczone, jajowato-owalne, zabarwione na brązowo. Z kolei po posiłku szkodniki stają się purpurowe. Osobniki dorosłe pluskwy domowej osiągają wymiary od 4 do 5 milimetrów. Niestety młode osobniki pluskwy domowej są dużo trudniejsze do rozpoznania. Są one nie tylko dużo mniejsze, lecz także przybierają białą lub kremową barwę, przez co nie wyróżniają się na jasnym tle. Co więcej, młode pluskwy zanim dorosną nie przemieszczają się zbyt aktywnie, co również utrudnia to ich dostrzeżenie. Ponadto w ciągu życia samica może złożyć 250-500 jaj. W temperaturze 35-37°C rozwój pluskiew trwa 4-6 dni, a poniżej 16°C 15-29 dni. Jaja przeżywają 45 dni w temp. – 6°C. Wszystko to powoduje, że owady te dosyć szybko się rozprzestrzeniają.

Samice składają jaja w szczelinach ścian i podłóg, za ramami obrazów, luster, w spojeniach mebli, pod tapetami i boazerią. Są to miejsca dziennych kryjówek pluskiew domowych w mieszkaniu. Pluskwy możemy więc spotkać w każdym z wyżej wymienionych miejsc, niemniej jednak najczęściej zagnieżdżają się one w naszych łóżkach. Wynika to z trybu życia tych krwiopijczych owadów, które wychodzą na żery w nocy. Naturalnie najłatwiejszy dostęp do źródła swojego pożywienia mają one w nocy, kiedy człowiek przez parę godzin leży niemalże nieruchomo na swoim posłaniu.

Jednym z sygnałów alarmowych, który powinien zmotywować Cię do dokładnego obejrzenia łóżek oraz ich okolic, jest obecność swędzących ukąszeń. Niestety nie każdy człowiek jest uczulony na ugryzienia pluskiew, co utrudnia znacznie zauważenie problemu. Niemniej jednak przeciętny organizm reaguje na ukąszenie wytworzeniem małego, swędzącego zgrubienia na powierzchni skóry. Miejsca ugryzień pluskiew są bardzo podobne do tych powodowanych przez komary. Poza tym pluskwy z reguły kąsają trzy, cztery razy pod rząd. Dlatego też ślady po ich ugryzieniach bardzo często występują w małych skupiskach, tworząc linię prostą lub figurę przypominającą trójkąt/kwadrat.

O obecności pluskiew w Twojej okolicy mogą zaalarmować także czerwone oraz plamki na pościeli. Człowiek podczas snu wykonuje dużo bezwiednych ruchów. W ten sposób wiele pluskiew ginie w wyniku przygniecenia przez nasze ciało. Owady, które napełniły się naszą krwią bardzo łatwo pękają zostawiając po sobie czerwone plamy.

Jak przenoszą się pluskwy?

Istnieje wiele fałszywych poglądów na temat źródeł pluskiew. Bardzo często mówi się, że roją się one w mieszkaniach, gdzie jest brudno. Rzecz jasna brud nie pomaga w pozbyciu się pluskiew, niemniej jednak nie ma on nic wspólnego z ich pojawieniem się. Skąd więc biorą się pluskwy – nawet w tych nienagannie czystych mieszkaniach? Owady te nie są długodystansowcami i same nie wchodzą do domów lub mieszkań. Prawie zawsze w ich przenoszeniu bierze udział człowiek. Oto kilka potencjalnych źródeł:

  • hotele (nawet 5-gwiazdkowe), hostele, schroniska, akademiki, biura, szpitalach
  • używane meble
  • transport mebli nowych z używanymi
  • komunikacja miejska, pociągi oraz inne środki transportu publicznego
  • kino, teatr
  • goście, którzy mają pluskwy i w swoim mieszkaniu

Gdy pluskwy znajdą się już w Twoim mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami i ostatecznie zagnieździć się w sypialni. Owady te nie mają skrzydeł, więc nie mogą wlecieć do mieszkania ani w nim latać.

Jak pozbyć się pluskiew

Pytanie zawarte w tym śródtytule spędza sen z oczu niejednemu człowiekowi, któremu przyszło zmagać się z pluskwami. Od razu należy zaznaczyć, że zwalczenie plagi tych owadów nie należy do najłatwiejszych zadań, niemniej jednak jest to możliwe.

Usuwanie pluskiew może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy polega na zastosowaniu domowych metod, a drugi na współpracy z profesjonalną firmą zajmującą się usuwaniem nieproszonych gości z mieszkań. Oczywiście najlepiej jest od razu zgłosić się do specjalisty, niemniej jednak wielu osobom udało się usunąć plagę na własną rękę.

Domowe sposoby na usuwanie pluskiew

Nie zawsze trzeba pozbyć się pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które są zapluskwione. Należy wyprać bieliznę pościelową oraz inne potencjalnie zainfekowane materiały, w tym również wszystkie swoje ubrania. Pranie w temperaturze 60°C zabija wszystkie stadia. Wszystkie tekstylia, których nie możemy uprać, dobrze jest włożyć do suszarki przy maksymalnych ustawieniach na co najmniej 20 minut. Po wypraniu i wysuszeniu najlepiej jest umieścić wszystko w oddzielnych, szczelnych workach plastikowych, aby na jakiś czas odizolować zainfekowane materiały.

Do niszczenia pluskiew na drobnych przedmiotach można użyć zimna. Każdy element do mrożenia powinien być umieszczony  luźno w worku i wstawiony do zamrażarki pracującej w około  -20°C na minimum 10 godzin.

Oczywiście warto stosować środki owadobójcze. Można traktować nimi wszelkie szpary, kąty oraz zakamarki. Rzecz jasna zanim użyjemy takich środków, dobrze jest wyczyścić dokładnie takie miejsca za pomocą odkurzacza. Odkurzanie pęknięć i szczelin nie tylko usuwa owady, ale także brud, co pozwoli na lepsze wniknięcie środków chemicznych i poprawi ich efekt.

Poza tym pluskwy (i to we wszystkich stadiach rozwoju) giną w temperaturze powyżej 45°C. Znaczy to więc, że świetne rezultaty w ich usuwaniu można osiągnąć dzięki parowaniu naszego mieszkania za pomocą odpowiednich urządzeń.

Preparat na pluskwy
Kliknij i sprawdź ceny!

Specjalistyczne usuwanie pluskiew

Istnieje kilka specjalistycznych metod na usuwanie pluskiew.

Pierwsza z nich to zamgławianie ULV. Polega ono na rozprowadzeniu cieczy roboczej za pomocą generatora zimnej mgły dzięki któremu powstają pięć razy mniejsze krople niż przy oprysku szczegółowym.

Niebywale skuteczne jest wymrażanie mieszkania ciekłym azotem (temp. poniżej -68°C). Jest to zabieg niebezpieczny dla człowieka, który nie może przebywać w domu w okolicach jego trwania, niemniej jednak niemalże zawsze likwiduje pluskwy za pierwszym podejściem.

Wygrzewanie mieszkania jest równie skuteczną metodą. Polega ona na podniesieniu temperatury mieszkania do 60°C. Niestety może to spowodować topnienie wielu urządzeń elektronicznych oraz plastikowych elementów, dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o ich izolacji oraz oddzielnej dezynfekcji.

Z pluskwami można wygrać!

Jeśli i Tobie przyszło walczyć z pluskwami, nie załamuj się! Podejdź do walki z tymi owadami poważnie oraz z odpowiednim przygotowaniem, a z pewnością uda Ci się usunąć je ze swojego mieszkania. Pamiętaj jednak, że największą skutecznością charakteryzują się metody stosowane przez specjalistów. Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.