Osutka – choroba, przyczyny, przebieg, leczenie
Zjawisko znane powszechnie jako osutka jest nazwą przypadłości polegającej na zmianach w strukturze skórnej. Przyjmować może dość zróżnicowaną postać. Często są to plamy o różnej wielkości oraz kolorystyce, a także grudki lub pęcherzyki. Wysypka osutkowa przybierać może różną postać. Można spotkać się z osutką plamistą, grudkową, a także połączeniem jednej osutki z drugą. Osutka grudkowa powstaje na skutek pojawienia się wykwitu skórnego mającego postać grudkowatą. Z osutką spotkać się można nie tylko jeśli chodzi o zmiany skórne. Dotyka ona także wielu stref błon śluzowych. Możliwe jest, aby osutka dotykała jednocześnie obie strony, ale najczęściej jest rozlokowana w jednej z wybranych stref. Lekarze ostrzegają, aby dokładnie obserwować rozwój osutki. Im wcześniej zdamy sobie sprawę z tego, co nam dolega, tym szybciej będzie można wyleczyć osutkę, by nie doprowadzić do żadnych poważniejszych komplikacji. Osutka w ciele i na ciele pacjenta nie pojawia się przypadkowo. Można doszukiwać się wielu licznych przyczyn.
Osutka – dlaczego się pojawia?
Pojawić się może całkiem nieoczekiwanie przez stosowanie różnych leków. Mamy tutaj do czynienia z osutką polekową. Lekarze twierdzą, że większość lekarstw stosowanych przy różnych dolegliwościach może spowodować pojawienie się osutki. Do grupy lekarstw szczególnie powodujących zmiany skórne zaliczymy między innymi:
- zespoły antybiotyków (zaliczymy do tej grupy penicylinę, cefalosporyn, a także makrolidy)
- niektóre z niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- leki powodujące silną potrzebę wydalania moczu
- leki przeciw padaczce
- allopurinol
Jeśli zauważymy, że na naszej skórze pojawiają się pęcherzyki, zgrubienia i plamki, nie można jednoznacznie zwalać winy na leki. Problem może być znacznie bardziej rozbudowany. Przecież niektóre choroby zakaźne, z ospą i różyczką na czele mogą także mieć takie same objawy, jak osutka polekowa. Taki stan rzeczy dotyczy przede wszystkim najmłodszych. U dorosłych pacjentów osutka może być znakiem, że zostaliśmy zaatakowani przez kiłę. Wszystkie wątpliwości jak zwykle rozwieją niezbędne badania lekarskie.
Osutka na skutek działania preparatów medycznych
Jeśli staniemy przed sytuacją wystąpienia osutki, musi zostać ona dokładnie zdiagnozowana. To bardzo ułatwi cały proces leczenia i pozwoli na to, ze nie będziemy tracili czasu na szukanie nieskutecznych rozwiązań. Lekarz musi znaleźć dla nas właściwy sposób na wyleczenie osutki, a podanie niewłaściwego leku może tylko pogorszyć sytuację, tzn. sprawić, że osutka dodatkowo przybierze na sile. Jeśli typ osutki zostanie rozpoznany, będzie łatwo dobrać do niego środek leczący. Osutka polekowa najczęściej dotyka skóry górnej części tułowia, a także rąk oraz ramion. Na początku wykwity widzimy w górnych partiach ciała, jeśli będą nieleczone, mogą także pojawiać się stopniowo w dolnych częściach. Osutki polekowe przyjmują formę plam, grudek oraz postaci łączonej z dwóch wcześniej wymienionych. Do zmiany stanu skóry za to nie będzie dochodziło na dłoniach oraz stopach. Wolne będą od dolegliwości także błony śluzowe.
Osutka i jej postać skórna
Jeśli spotykamy się z poważniejszymi infekcjami, których następstwem jest osutka – sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana. Osutka odrowa dochodzi do głosu na skórze głowy i w okolicach uszu. Szczególnie wyraźnie można się temu zjawisku przyjrzeć w sytuacjach, gdy chorują dzieci. Dziecko chorujące na odrę ma najpierw osutkę w formie plamek, stopniowo plamy przeradzają się w wybrzuszone grudki. Taka wysypka powstająca w wyniku przechodzenia odry postępuje stopniowo od góry ciała ku jego dolnym partiom. Osobnym zjawiskiem jest jeszcze ostka kiłowa u osób dorosłych. Nie jest powiedziane, że osutka w tym wypadku może mieć jedną postać. Następstwa są bardzo indywidualne. Jedni zauważą u siebie osutkę plamistą, inni z kolei grudkową, połączoną z plamami. Najpierw widzimy zmiany w górnych partiach ciała, potem stopniowo zostaje zajęte cały obszar, wliczając także skórę dłoni, a nawet podeszwy stóp. Charakterystyczna kiły wysypka także może zaatakować błony śluzowe. Walkę z osutką w dużym stopniu ułatwia samoświadomość i posiadana wiedza. Nie każda wysypka od razu nią jest. Możliwe jest pomylenie osutki z potocznie zwaną pokrzywką, zwykłym trądzikiem, czy rumieniem.
Osutka i jej pożegnanie, czyli zabieramy się za leczenie
Zabierając się za leczenie osutki, należy pamiętać, że trzeba cały proces rekonwalescencji odnieść do przyczyny tego schorzenia skórnego. Jeśli chcemy zniwelować następstwa osutki polekowej, najprostszym rozwiązaniem wydaje się odstawienie specyfiku, przez który napytaliśmy sobie całej tej biedy. Jeśli wraz z osutką dodatkowo pojawi się swędzenie skóry, być może trzeba będzie się zaopatrzyć w dodatkowe leki o funkcjach przeciwhistaminowych. Warto o nie zapytać lekarza, gdy już będziemy zabierali się do leczenia. Osutki wywoływane przez rozbudowane infekcje, np. w postaci kiły, wymagają dodatkowego wsparcia w postaci antybiotyków. Najmniej problemów wywołuje osutka związana z pojawieniem się odry. Zazwyczaj bez nadmiernych interwencji potrafi ustąpić już w czasie kilku dni od momentu, gdy pojawia się na ciele.
Osutka oraz leki na nią przypisywane
Udając się do gabinetu dermatologicznego z zamiarem pozbycia się osutki, nie należy się bać. Współcześnie lekarze dermatolodzy są w stanie szybko znaleźć rozwiązanie na nasze niedyspozycje skórne. Najważniejsze, to przeprowadzić wszelkie gruntowne badania, aby było wiadomo, jakie schorzenie nas dotknęło, jeśli jesteśmy pewni, że niepożądane działanie leków czy suplementów diety można w naszym przypadku zupełnie wykluczyć. Współczesne leki na osutkę spowodowana lekami zakaźnymi szybko pomagają. Już w niedługim czasie po schorzeniu nie ma najmniejszego śladu. Skóra wraca do swojej naturalnej postaci. Regularne stosowanie się do porad lekarskich sprawia, że można także zapomnieć o zadrapaniach oraz osutkowych bliznach.