Operacja jaskry w Czechach na koszt polskiego NFZ – informacje praktyczne

0 99
Operacja jaskry w Czechach na koszt polskiego NFZ – informacje praktyczne
4.8 (96%) 5 votes

Jeśli zastanawiasz się czym jest jaskra i jakie są główne przyczyny jej występowania, to zapraszamy cię do lektury prezentowanego dziś przez nas artykułu. Soczewka oka to bardzo przezroczysta struktura, która otoczona jest specjalną torebką znajduje swoje miejsce w gałce ocznej, tuż za tęczówka oka. Opisywane miejsce, czyli soczewka widoczna jest gołym okiem w miejscu, w którym jest źrenica. Jeśli dochodzi do zmętnienia soczewki, wówczas mamy do czynienia z jaskrą.  Nie można jednoznacznie określić jakie są przyczyny powstawania tej choroby. Najczęściej przyjmuje się, że z mętnie nie soczewki oka jest wynikiem starzenia się organizmu i wszelkich zmian metabolicznych, które towarzyszą tym zmianom. Może to jednak być także konsekwencja nieprawidłowości jeśli chodzi o ciśnienie dna oka.

Jaska może być także wynikiem urazu oka, przewlekłych stanów zapalnych w jego obrębie, a także stanów zapalnych samej błony naczyniowej. Zmętnienie soczewki może być tak że powodowane stosowaniem poszczególnych leków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie oczu. Jaskra może rozwinąć się także u młodych osób, które należą do grona krótkowidzów lub zmagają się z problemem jakim jest cukrzyca.

Operacja jaskry w Czechach na koszt polskiego NFZn

Dyrektywa transgraniczna sprawiła, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do podjęcia leczenia rozmaitych chorób poza granicami swojej ojczyzny. Świadomość w tym temacie wzrasta każdego roku. Także Polacy coraz częściej korzystają z możliwości przeprowadzenia operacji jaskry, która jest dokonywana w Czechach. To właśnie usuwanie jaskry cieszy się największą popularnością jeśli chodzi o zabiegi, które Polacy przeprowadzają poza granicami kraju. Szczególnie chętną na skorzystanie z tego rodzaju pomocy grupą są polscy emeryci i renciści oraz inne osoby starsze. Krótko mówiąc – osoby, które najczęściej borykają się z problemami okulistycznymi.

Osoby, które pragną poddać się zabiegowi usunięcia jaskry mają prawo do przeprowadzenia takiej operacji bezpłatnie. Wynika to z faktu, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma obowiązek sfinansować tego rodzaju operację. Różnica polega jednak na tym, że w Polsce na tego rodzaju operację czas oczekiwania wynosi nawet cztery lata, a chcąc przeprowadzić zabieg prywatnie, na terenie Polski należy liczyć się z kosztami, które mogą przekraczać nawet 5000 polskich złotych.

Operacja jaskry: W Czechach jest taniej i szybciej!

Na terenie Republiki Czeskiej istnieje możliwość wykonania zabiegu eliminującego Jaskra za mniej więcej 1000 zł. Interesujący może wydać się fakt, że istnieje możliwość wnioskowania o zwrot tych kosztów od polskiego NFZ. Co więcej, czas oczekiwania na decyzję powinien wynosić nie więcej niż kilka dni, co jest nie do pomyślenia w Polsce, w której na operację czeka się od kilku miesięcy do kilku lat. Warto wiedzieć, że leczenie jaskry trwa około kilkunastu minut, a po przeprowadzeniu operacji nie istnieje wymóg Hospitalizacja pacjenta.

Nie powinien zatem dziwić nas fakt, że liczba obywateli Polski, którzy decydują się na zagranicznym operację wzrasta każdego roku. W końcu za dbanie o zdrowie własnych oczu jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu człowieka. Istnieje coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalnym organizacją wyjazdów do trzech, gdzie celem takich wycieczek jest operacyjne usunięcie jaskry.

Operacje od ręki i wysoki standard

Wszyscy pacjenci operowani są niemalże od razu. W Polsce taka sytuacja nie zdarza się praktycznie nigdy. Na zabieg usunięcia jaskry trzeba oczekiwać bardzo długo. Dokładny czas uzależniony jest ściśle od województwa, w którym ubiegamy się o przeprowadzenie operacji. W niektórych z nich należy oczekiwać nawet przez pięć lat. Oznacza to, że bardzo często nim doczekamy się operacji usunięcia jaskry – zupełnie stracimy swój wzrok.

Na szczęście przychodzi tutaj z alternatywnym rozwiązaniem przeprowadzenie operacji jaskry w Czechach. Specjaliści, którzy zajmują się tym u naszych południowych sąsiadów, to renomowani lekarza, których umiejętnością można z powodzeniem zaufać. Ponadto koszt przeprowadzenia podobnej operacji zwykle nie przekracza 1000 zł. Po przeprowadzeniu takiej operacji śmiało można wnioskować o całkowity lub częściowy zwrot kosztów od polskiego NFZ .

Jaskra – częściej leczona w Czechach niż w Polsce

Wyjazdy Polaków na operację jaskry w Czechach zwiększyły się kilkukrotnie po wejściu ustawy o tak zwanych sieci szpitali. Ustawa ta sprawiła, że ogromna liczba placówek, które zajmowały się świadczeniem usług z zakresu okulistyki nie posiada chwili obecnej żadnej gwarancji, że zabiegi zostaną sfinansowane dzięki budżetowi państwa. Ze względu na to, że w szpitalnych kolejkach na usunięcie jaskry oczekuję około 60 000 Polaków dotkniętych tym problemem, nie należy dziwić się temu, że masowe wyjazdy do trzech związane z leczeniem tego problemu stało się zjawiskiem niemalże naturalnym.

Należy powiedzieć, że pacjenci udających się na operację do czeskiej kliniki nie są zobowiązani do posiadania skierowania wydanego przez okulistę z Polski. NFZ uznaje skierowania wydane przez specjalistów z trzech. Osoby zatrudnione w czas i klinice bardzo często potrafią porozumieć się z pacjentami w języku polskim i pomóc w skompletowaniu pełnej dokumentacji, na podstawie której można domagać się zwrotu kosztów za operację.

Prawda jest taka, że czeski kliniki, w których przeczy prowadzone są operację usunięcia jaskry nie potrzebuje żadnej reklamy, pacjenci sami znajdują miejsca, w którym mogą poddać się temu zabiegowi. Co więcej zabieg nie jest skomplikowany i może być przeprowadzony bardzo szybko. Istotne jest jednak aby reagować od razu i jak najszybciej poddać się operacji, i jeśli niezauważone zostały objawy jaskry. Kolejnym plusem jest fakt, że zwrot pieniędzy z funduszu jest to niemalże pewne w przypadku pacjentów, którzy decydują się na tego rodzaju operację. Zatem niczym dziwnym jest fakt, że popularność tego typu praktyk wzrasta o kilkadziesiąt tysięcy każdego roku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.