Mandala – zastosowanie, jak zrobić, kolorowanki, odstresowanie, leczenie
Jak wiadomo, medytacja oraz wszelkie praktyki Dalekiego Wschodu mogą skutecznie wpłynąć na poprawę stanu naszego zdrowia. Ważnym zjawiskiem naturalnych metod pozytywnego wpływania na zdrowie jest mandala. Jej korzenie jest w Indiach. Dosłownie można ją określać jako „punkt centralny tego, co znajduje się wokół”. Potocznie zwana jest także „okręgiem”. Mandala jest chwalona jako skuteczny w działaniu sposób na medytację, czyli obcowanie samemu ze sobą. Etapy tworzenia oraz unicestwiania mandali postrzegane były jako symbolika życia i śmierci. Przez te zabiegi człowiek miał za zadanie zrozumieć wszelkie procesy przemijania ku kresowi życia. Przemijanie dążyło do odnowy. Coś się zaczyna, by mogło się zakończyć.
Czym jest mandala?
Mandala zakorzeniona w buddyzmie stanowi kompozycję połączoną z koła oraz kwadratu. Oba te kształty mają swoją określoną symbolikę. Koło oznacza niebo, to, co na zewnątrz, a także nieskończoność. Kwadrat obrazuje cztery strony świata, jest symbolem połączenia człowieka z naturą, a także wszystkich jego aspektów wewnętrznych. Oba kształty mają swój wspólny punkt. Ten punkt nazywa się zarówno początkiem jak i końcem ogółu. Mandala obrazuje przejście ze stanu chaotycznego do stanu uporządkowania. Buddyści potrafią tworzyć mandale od podstaw przez wiele godzin. W tradycyjnej wersji powstają one z sypkiego piasku. Po stworzeniu mandali tradycyjnie się ją niszczy. Mandale określane są jako obrazy nas samych oraz świata, który nas otacza.
Mandala – jak ją zrobić?
- Trzeba w odpowiedni sposób przygotować miejsce, w którym zabierzemy się do pracy. Przede wszystkim, poleca się dokładnie przewietrzyć całe pomieszczenie.
- Włączamy przyjemną muzykę, działającą pozytywnie na nasze zmysły i nastrajająca do pracy. Najlepsza jest muzyka z przeznaczeniem medytacyjnym i relaksacyjnym.
- Zapalone kadzidełka lub świeczki zapachowe z india shopu z pewnością pomogą szybciej nam się skupić i zrelaksować.
- Wszystkie narzędzia do pracy muszą być ustawione w zasięgu na wyciągnięcie ręki.
- Przy pracy porzucamy ograniczające sposoby myślenia. Technikę pracy wybieramy sobie sami. Mandala przez nas tworzona być może od najdrobniejszych szczegółów, ale można także skorzystać z gotowych podkładów.
- Różnorodność materiałowa jest jak najbardziej wskazana. Wśród narzędzi znaleźć się mogą farby, kredki, kolorowa tektura, tkaniny, a także substancje organiczne, np. ziarna, zastosować można także guziki, kamyki, muszle, wytwory natury w postaci szyszek, kasztanów. Nie zaszkodzi plastelina lub modelina, a także glina rzeźbiarska.
- Przy tworzeniu mandali sprawdzają się intensywne i mocne barwy. Zabawa kontrastami oraz odmiennymi fakturami daje wiele przyjemności.
- Podczas pracy skupiamy się na podróży w głąb własnej duszy, a nie jedynie na samym malowaniu mandali. Tworzenie musi być mistycznym doświadczeniem.
Mandala – tworzenie i korzyści
Oddziaływanie mandali na poprawę naszego zdrowia zależy od tego, jakie mamy życzenia podczas jej tworzenia. Można tworzyć bardzo wiele typów mandal. Pojawiają się więc mandale o działaniach:
- oczyszczających
- uzdrawiających
- wzmacniających organizm
- wpływających na przebaczenie
- kierujących w stronę spokoju
- przyciągających miłość
- przyciągających dostatek
- wpływających na spełnienie
Sami możemy narzucać sobie tematy mandali, jakie na danym etapie życia tworzymy. Mandale jako formy mistyczne mogą być dla nas doskonałym źródłem pozyskiwania dodatkowej energii życiowej. Podnoszą stopień relaksacji, wyciszają nas i uspokajają. Są nieocenionym środkiem do leczenia wszelkich schorzeń o podłożu nerwowym. Wpływają na obniżenie zaburzeń natury psychicznej. Nie można zapomnieć także o wpływie malowania i rysowania mandali na szeroko istniejące zdolności manualne i artystyczne. Dzięki malowaniu mandali rozwijamy talenty plastyczne, uczymy się korzystnych sposobów na połączenia kolorystyczne, dobieramy kształty. To wszystko uczy nas konsekwencji w podchodzeniu do kolejnych życiowych wyzwań. Nasza pamięć wzrokowa szeroko się rozwija, pogłębia się także zdolność do natychmiastowej koncentracji.
Mandale antystresowe
Kliknij i sprawdź ceny!
Mandala w terapii
Dzięki rysowaniu mandal osoby mające problemy z przystosowaniem się do otoczenia otwierają się w znaczny sposób. Ich strona wewnętrzna jest lepiej zintegrowana. Można wtedy odczuć, że łatwiej komunikują się z otaczającymi je ludźmi. Agresywne nastawienie do samego siebie nagle gdzieś znika. Wszelkie zabiegi manualne, oparte na plastycznych działaniach, także w przypadku tworzenia mandali, zalicza się do czynności związanych z arteterapią, czyli prościej mówiąc – terapią za pomocą sztuki. Jest ona coraz popularniejszym sposobem na wychodzenie z problemów psychicznych wśród osób w różnych grupach wiekowych. Obrazy oraz kolorystyczne symbole pozwalają uchwycić wszystko to, co nie da się ogarnąć nazwą i umysłem. W mandali pomieścić można najskrytsze marzenia, to co nas boli i w jaki sposób postrzegamy wszystkie zjawiska nas otaczające. Rysowanie mandali to medytacja. W skrajnych przypadkach na tworzenie mandali rekordziści są w stanie poświęcić nawet kilka dni.
Mandala i jej oddziaływanie
Ktoś obserwujący całą sytuację z zewnątrz może powątpiewać w fakt wpływu dzieł artystycznych na poprawę naszej korzyści zdrowotnej. Niby bezładny szyk rysunków i malowanych elementów miałby nam coś do przekazania? Oczywiście, w mandali nic nie jest dziełem przypadku. Wszystkie zabiegi obrazują stan naszych uczuć. Po wykonaniu mandali zawsze warto się jej przyjrzeć z bliska, by dziełu nadać odpowiednią interpretację. Dzięki temu sami sobie oraz naszemu terapeucie odpowiadamy na pytania:
- Co jeszcze w życiu warto by było zmienić?
- Co mnie gnębi?
- Co mogę jeszcze zrobić, by być w pełni szczęśliwym?
- Do czego dążę w życiu?
Psychoterapeuci całkiem słusznie określają znaczenie mandali jako listu do adresata, którym sami jesteśmy. Dużo w tym racji. Przy analizie obrazu powstałego w wyniku naszego działania dzięki interpretacyjnym zdolnością jesteśmy w stanie określić, w jakim punkcie naszego życia się znajdujemy i jaki jest nasz cel na ten dany moment. W czasie tworzenia mandali odkrywamy w sobie rzeczy, o których do tej pory nie wiedzieliśmy lub które były przez nas podświadomie ukrywane w sferze emocjonalnej i poznawczej.