Listwy ścienne – idealny dodatek do wnętrz

0 9

Mogą być już ostatnim szlifem, który zamieni Twoje wnętrze w elegancki salon albo estetycznym wykończeniem dla nowoczesnej łazienki. Listwy ścienne to coraz częściej wykorzystywany element sztukaterii, który idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń. A czy Ty już wybrałeś listwy do swojego domu?

Mogą być już ostatnim szlifem, który zamieni Twoje wnętrze w elegancki salon albo estetycznym wykończeniem dla nowoczesnej łazienki. Listwy ścienne to coraz częściej wykorzystywany element sztukaterii, który idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń. A czy Ty już wybrałeś listwy do swojego domu?

Wbrew pozorom listwy ścienne to całkiem złożony temat i wcale nie musi Cię ograniczać. Są wykonane z różnych materiałów, mogą być różnych kolorów, z ornamentem albo bez. Czasem dobiera się je w tej samej kolorystyce co ściany i podłoga, a czasem na zasadzie kontrastu. Bez względu na to czy zlewają się z otoczeniem, czy są mocnym akcentem, dodają wnętrzom elegancji, stylu i oryginalności. Są lekkie, wytrzymałe i proste w montażu. Mimo wysokiej jakości wykonania, są też dostępne w przystępnej cenie i nie będą dużym wydatkiem. Ich montaż może jednak wiele zmienić w aranżacji mieszkania.

Listwy ścienne: jakie wybrać?

Jeżeli jesteś na etapie wykończania domu lub właśnie przeprowadzasz odświeżający remont, możesz trochę dłużej zatrzymać się na temacie listew ściennych, by wybrać najlepszą ozdobę dla Twojego domu. Ze względu na sposób użytkowania możesz wybrać:

  • listwy przypodłogowe
  • przysufitowe
  • karniszowe
  • ścienne
  • oraz opaski drzwiowe

Mogą być one w neutralnych barwach, aby pomalować je w tym samym odcieniu co np. ściany i idealnie dopasować do przestrzeni, albo wybrać już w określonym kolorze. W zależności od stylu wnętrza, możesz wybrać listwy klasyczne i retro, bogato zdobione albo minimalistyczne i nowoczesne. Jeżeli jednak uznasz, że w szerokiej ofercie brakuje takiego produktu, jaki pasuje do Twojej wizji i aranżacji, możemy zrobić listwy na szczególne zamówienie.

Bardzo często wybiera się listwy w kolorze podłogi czy parkietu, albo po porostu białe. Należy jednak zwrócić uwagę, czy w pomieszczeniu są inne białe detale, np. drzwi, futryny okien, tak aby każdy element pasował do całości. Listwy mogą być też różnej grubości. Najbardziej neutralnie wyglądają cienkie, natomiast najszersze mogą optycznie skracać ścianę, więc najlepiej sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach.

Listwy mogą być wykonane z różnych materiałów, tak aby jeszcze lepiej wpisywały się w otoczenie. Jeżeli mamy panele lub parkiet, mogą być wykonane z drewna lub nawiązywać do takiego wzoru. Mogą być również poliuretanowe, wykonane z MDF, PCV a nawet metalu, tak aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających Klientów.

W wersji praktycznej: do czego służą listwy ścienne?

Listwy oprócz walorów estetycznych, mają także funkcję praktyczną, o czym nie można zapominać. Ich zadaniem jest na przykład estetyczne połączenie dwóch ścian lub różnych powierzchni, np. podłogi i ściany. Mogą chronić przed zbieraniem się wilgoci albo kurzu. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. W zależności od rodzaju, nadają się do salonu, przedpokoju, kuchni i łazienki. W tym ostatnim przypadku ważne jest także to, że są odporne na przemoczenie, grzyby i pleśń.

Listwy chronią również ścianę przed uszkodzeniem, na przykład w czasie odkurzania lub mycia podłogi. Stanowią estetyczną osłonę dla kabli, które ciągną się po podłodze lub ścianie. Zresztą przy kładzeniu podłogi zostawia się zawsze niewielką szczelinę przy ścianie, na wypadek gdyby podłoga „zaczęła pracować” i trochę się przesuwać, gdyż w innym przypadku może się zdeformować. Taką szczelinę dylatacyjną przykrywa się właśnie listwą.

Listwy są bardzo proste w montażu, więc spokojnie można spróbować założyć je samemu. Jeżeli okażą się za długie, do idealnych rozmiarów można je przyciąć za pomocą piły ręcznej lub mechanicznej. Listwy przytwierdza się przy pomocy specjalnego kleju lub silikonu, są też samoprzylepne, albo montowane na klipsie. Następnie można je pomalować farbą akrylową lub lateksową, aby dopasować do otoczenia.

Listwy ścienne: co mogą zmienić optycznie we wnętrzu?

Tak jak każde detale, tak i listwy ścienne mogą zmienić optycznie pomieszczenie. Na przykład wysokie mogą sprawiać wrażenie, że skracają ściany więc najlepiej sprawdzą się w wysokich mieszkaniach. Mogą też przynieść odwrotny efekt i optycznie wydłużyć ściany, jeśli zostaną pomalowane w tym samym kolorze co ściana. Wybrane w kolorze podłogi, dają wrażenie, że pokój jest szerszy, więc jeśli doskwiera nam mały metraż, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. W końcu jak to się mówi: diabeł tkwi w szczegółach!

Jeżeli nasza podłoga pokryta jest parkietem, wtedy stosowane są cienkie, drewniane listwy. Jeżeli mamy drewniane, masywne panele, listwy też powinny być grubsze i większe, aby dopasować się do otoczenia. Mogą nawiązywać do odcienia podłogi, albo do koloru, w którym wykonane są drzwi. W przypadku podłóg wykonanych z płytek lub zbliżonych do betonu (wnętrza industrialne) można wykorzystać listwy z metalu lub aluminium. Takie same będą pasować także do gresu. 

Jak widać montaż listwy ściennej może być o wiele prostszy niż jej wybór. Warto jednak zastanowić się nad tym szczegółem, bo może wiele wnieść do naszej aranżacji mieszkania i oprócz kwestii praktycznych, stanowić jego elegancką ozdobę. Jeżeli jednak dalej nie możemy zdecydować się co do wyboru, możemy poprosić o pomoc dekoratora wnętrz lub przed montażem wykonać komputerową symulację z różnymi kolorami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.