Jak leczyć rwę kulszową?

0 743

Ból wskutek rwy kulszowej może wystąpić z różnych powodów. Często najbardziej problematycznymi częściami ciała są dolne plecy i biodra. Łatwo dostępne zabiegi nonsurgiczne i regularne ćwiczenia prowadzą w kierunku złagodzenia bólu, którego większość ludzi doświadcza.

Dla innych, gdy ból jest ciężki lub sam się nie poprawia, bardziej ustrukturyzowane podejście do leczenia i ewentualnie chirurgia może być najlepszym rozwiązaniem w celu złagodzenia bólu i zapobiegania lub minimalizacji przyszłego bólu i / lub dysfunkcji.

Jak leczyć rwę kulszową, czyli nonsurgiczne leczenie rwy kulszowej

Celem zabiegów na nerwie kulszowym jest złagodzenie bólu i wszelkich objawów neurologicznych spowodowanych przez ściskanie korzenia nerwu. Istnieje szeroki wachlarz opcji dostępnych do leczenia rwy kulszowej. Zazwyczaj zalecane jest przeprowadzenie jednego lub kilku zabiegów w połączeniu z konkretnymi ćwiczeniami.

  • Ciepło / lód

W przypadku ostrego bólu kulszowego dostępne są łatwo dostępne okłady termiczne i / lub lód i mogą pomóc złagodzić ból kończyn dolnych, zwłaszcza w początkowej fazie. Zwykle lód lub ciepło jest stosowane przez około 20 minut i powtarzane, co dwie godziny. Większość ludzi używa lodu na pierwszym miejscu, ale niektórzy odczuwają ulgę w cieple. Te dwa sposoby mogą być zmieniane. Najlepiej jest nakładać lód na szmatką lub ręcznik umieszczonym między lodem i skórą, aby uniknąć odmrożenia.

  • Leki przeciwbólowe

Leki bez recepty lub leki na receptę często skutecznie zmniejszają lub łagodzą bóle kulszowe. Niesteroidowe leki przeciwzapalne lub doustne steroidy mogą zmniejszają stan zapalny, który jest zwykle przyczyną bólu. Środki rozluźniające mięśnie lub leki przeciwdrgawkowe mogą być także przepisane na krótką metę (w kilka dni i do 2 tygodni) w celu złagodzenia bólu.

  • Zastrzyki sterydowe

Jeśli ból jest ciężki, zastrzyk sterydowy może zmniejszyć stan zapalny. W przeciwieństwie do doustnych leków, zastrzyk wchodzi bezpośrednio do bolesnego obszaru wokół nerwu kulszowego, aby zaradzić zapaleniu, które może powodować ból. Wprawdzie objawy mają charakter przejściowy (zapewniający ulgę w bólu nawet w ciągu jednego tygodnia lub do roku), ale nie działa na wszystkich, zastrzyk sterydowy z nadciśnienia zewnątrzoponowego może być skuteczny w złagodzeniu ostrego bólu kulszowego. Co ważne, może stanowić wystarczającą ulgę, aby pacjent mógł postępować z programem kondycjonowania i ćwiczeń.

Alternatywne leczenie rwy kulszowej

Zastanawiając się jak leczyć rwę kulszową warto wiedzieć, że oprócz standardowych zabiegów medycznych, wykazane są również alternatywne sposoby skutecznego leczenia bólu wskutek ataku rwy kulszowej. Niektóre z bardziej powszechnych form opieki alternatywnej dla rwy kulszowej obejmują manipulacje chiropraktyką, akupunkturę, terapię zachowaniem kognitywnym i terapię masażową.

  • Chiropraktyka / ręczna manipulacja

Korekcja chiropraktyczna przywraca naturalne, zdrowe ukształtowanie i pozycję kręgosłupa. Dostosowanie kręgosłupa i ręczna manipulacja wykonywana przez odpowiednio wyszkolonych pracowników służby zdrowia, takich jak kręgarzy i lekarzy specjalizujących się w osteopatii, koncentruje się na zapewnieniu lepszego wyrównania osi kręgosłupa, co z kolei ma pomóc w rozwiązaniu wielu podstawowych problemów, które mogą powodować ból nerwu kulszowego.

  • Akupunktura

Praktyka ta koncentruje się na filozofii osiągnięcia lub utrzymania dobrego samopoczucia poprzez otwarty przepływ energii poprzez określone ścieżki w ciele. Cienkie igły, (które zwykle nie są odczuwalne) wkładane są do skóry w pobliżu obszaru bólu.  Akupunktura została zatwierdzona, jako leczenie bólu pleców, oraz została uznana, jako skuteczne niwelowanie dolegliwości w łagodzeniu bólu w wyniku rwy kulszowej.

  • Terapia poznawcza

Ta terapia w zakresie kontroli i zmieniających się zachowań samopodrażniających może być pomocna w leczeniu bólu kulszowego, szczególnie w krótkim okresie. Sesje z terapeutą mogą odbywa c się twarzą w twarz lub online.

  • Terapia masażem

Niektóre formy terapii masażem okazały się mieć wiele korzyści dla bólów pleców, w tym zwiększenie krążenia krwi, spowodować rozluźnienie mięśni i uwalnianie endorfin (naturalnego usuwania bólu).

Powyższa lista jest najczęstszą metodą leczenia, ale wcale nie jest wszechstronna. Istnieje wiele innych opcji, a pacjenci często muszą korzystać z procesu prób i błędów, aby znaleźć, co jest dla nich najlepsze.

Jak leczyć rwę kulszową przy nawracającym bólu kulszowym

Dla większości ludzi, dobrą wiadomością jest to, że ból w wyniku rwy kulszowej ustępuje w wyniku zastosowania odpowiedniego leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowana większość epizodów bólu ustępuje w przedziale 6- do 12-tygodniowym. Po początkowym zmniejszeniu bólu, zazwyczaj powinien być prowadzony program terapii fizycznej i ćwiczeń, aby złagodzić ból i zapobiegać lub zminimalizować trwający ból kulszowy.

Ćwiczenia terapii hediologicznej obejmujące kombinację wzmacniania, rozciągania i kondycjonowania przy ćwiczeniach poprawiających wydolność oddechową są centralnym elementem prawie każdego planu leczenia bólu w wyniku rwy kulszowej. Kiedy pacjenci biorą udział w regularnym programie łagodnych ćwiczeń, mogą szybciej wyleczyć się z bólu kulszowego i rzadziej będą występować w przyszłości epizody bólu.

Ćwiczenia ogólne dla rwy kulszowej

Ćwiczenia kulszowe koncentrują się zwykle na trzech kluczowych obszarach: wzmacnianiu, rozciąganiu i aerobiku.

  • Ćwiczenia wzmacniające

Wiele ćwiczeń może pomóc wzmocnić kręgosłup i wspomagać mięśnie, więzadła i ścięgna. Większość z tych ćwiczeń skupia się nie tylko na dolnej części pleców, ale także na brzuchu (żołądku) mięśniach, pośladkach i mięśniach bioder. Silne mięśnie rdzenia mogą powodować ból, ponieważ wspierają kręgosłup, utrzymując go w uszeregowaniu i ułatwiają ruchy, które rozszerzają kręgosłup lub zmniejszają ryzyko wystąpienia urazu lub uszkodzenia.

  • Ćwiczenia rozciągające

Zazwyczaj zaleca się rozciąganie w celu złagodzenia bólu kulszowego. Rozciąganie przy rwie kulszowej ma na celu uelastycznienie mięśni, które powodują ból, gdy są napięte i nieelastyczne. Rozciąganie jest prawie zawsze ważną częścią programu ćwiczeń rwy kulszowej. Większość ludzi nie rozciąga tych mięśni, w ich codziennej aktywności. Kolejnym odcinkiem, który często jest pomocny w złagodzeniu rwa kulszowego, jest rozciąganie ramienia i nóg.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.