Łechtaczka: przyczyny puchnięcia u dorosłych i dzieci, kiedy iść do lekarza i dalsze perspektywy

0 489
Łechtaczka: przyczyny puchnięcia u dorosłych i dzieci, kiedy iść do lekarza i dalsze perspektywy
5 (100%) 5 votes

Łechtaczka jest żeńskim narządem płciowym. Znajduje się tuż nad cewką moczową, gdzie mocz jest uwalniany z organizmu. Nie ma standardowego rozmiaru dla łechtaczki, ale zwykle rośnie ona z podniecenia seksualnego. Kiedy dana osoba nie jest pobudzona, zaburzenie hormonalne lub inne schorzenie może spowodować powiększenie łechtaczki. Środowisko medyczne odnosi się do powiększonej łechtaczki jako dłuższej niż 10 milimetrów (mm) u osoby dorosłej lub 9 mm u noworodka. Obrzęk łechtaczki u dorosłych nie jest zwykle powodem do niepokoju. Jednak dziecko lub noworodek z dużą lub spuchniętą łechtaczką powinien zostać poddany ocenie przez pediatrę, aby wykluczyć pewne stany chorobowe. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom powiększenia łechtaczki na kilku etapach życia. Zostaną również przeanalizowane objawy i leczenie.

Przyczyny puchnięcia u dorosłych

Podniecenie seksualne powoduje puchnięcie łechtaczki. Chociaż istnieje jeszcze kilka innych czynników. Łechtaczka dorosłego zwykle pęcznieje z powodu podniecenia seksualnego lub innego podniecenia. Podczas podniecenia, więcej krwi przepływa przez organizm, a łechtaczka może zapełnić się i wydawać się większa. Podobny proces występuje w penisie u mężczyzny.

Przepływ krwi szybko wraca do normy po orgazmie, a łechtaczka powraca do swojej zwykłej wielkości. Jeśli żaden orgazm nie podąża za podnieceniem, może upłynąć wiele godzin lub dnia, aby łechtaczka się skurczyła. Nie zaszkodzi to osobie, ale jeśli łechtaczka będzie opuchnięta i ociera się o ubranie, może powodować podrażnienie lub dyskomfort.

Zapalenie sromu

Powiększona lub nabrzmiała łechtaczka może być spowodowana ogólnym zapaleniem narządów płciowych. Jest to tak zwane zapalenie sromu, które opisuje stan zapalny sromu.

Przyczyny zapalenia sromu obejmują:

 • Reakcja alergiczna na produkt taki jak detergent do prania, mydło, środek nawilżający lub krem,
 • Infekcja, taka jak infekcja drożdżakowa lub zakażenie przenoszone drogą płciową (STI),
 • Nadmierne tarcie podczas seksu lub masturbacji.

Łechtaczka posiada obfite zakończenia nerwowe, tym samym nadmierna stymulacja tego wrażliwego obszaru może powodować ból lub obrzęk. Jeśli dana osoba poradzi sobie z sytuacją łagodniej, dyskomfort powinien ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni.

Objawy zakażenia drożdżakami są podobne do objawów wielu chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeśli dana osoba podejrzewa, że reakcja alergiczna powoduje zapalenie sromu, powinna unikać kontaktu z produktami, które mogą być odpowiedzialne za tego typu reakcje alergiczne.  Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem.

Zaburzenia hormonalne

Kobiece hormony (estrogeny) i męskie hormony (androgeny) są normalnie obecne w organizmie. Testosteron jest jednym z przykładów androgenów. Nadmiar jakiegokolwiek androgenu może powodować puchnięcie łechtaczki. Za tę nierównowagę hormonalną mogą odpowiadać: Zespół policystycznych jajników (PCOS). Zespół policystycznych jajników może powodować nieregularne okresy i problemy z płodnością, a także powiększoną łechtaczkę.

W tym stanie na jajnikach powstaje wiele małych cyst , które powodują nadmiar androgenów w ciele. Badanie z 2015 roku przeprowadzone na wąską skale, wykazało, że większa łechtaczka była silnie powiązana z diagnozą PCOS. Następujące czynniki mogą również wskazywać PCOS:

 • dodatkowe włosy na twarz i ciele kobiety,
 • trądzik,
 • przybranie na wadze,
 • Nieregularne okresy,
 • problemy z płodnością.

Zmiany hormonalne i zmiany stylu życia są zazwyczaj wystarczające do opanowania tego stanu i uregulowania rozmiaru łechtaczki.

Sterydy anaboliczne

Te sterydy, które są wykorzystywane do budowy mięśni i zwiększenia wytrzymałości sportowej mogą być źródłem problemu. Stosowanie sterydów anabolicznych może również prowadzić do nadmiaru męskich hormonów, co z kolei może powodować następujące warunki:

 • powiększona łechtaczka,
 • dodatkowe zarost na twarzy,
 • głębszy głos,
 • trądzik,
 • poważne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na serce, wątrobę i nerki.

Sterydy powinny być stosowane wyłącznie w leczeniu wskazanych schorzeń pod ścisłym nadzorem lekarza.

Guzy nadnerczy lub wzrosty

Nadnercza wydzielają hormony. Jeśli występuję guz lub inny rodzaj wzrostu na tych gruczołach, nie mogą one prawidłowo funkcjonować. W tym przypadku u osoby może rozwinąć się nierównowaga hormonalna i powiększona łechtaczka. Osoba ta może również doświadczać innych objawów związanych z hormonami, takich jak przyrost masy ciała, zmiany w menstruacji lub nadmierny wzrost włosów. Leczenie guzów nadnerczy zależy od wielu czynników, takich jak wielkość guza i charakter rakotwórczy.

Przyczyny u dzieci

Kilka stanów może powodować powiększenie łechtaczki u dziecka. Tylko lekarz może dokonać właściwej oceny i diagnozy. Dlatego też, jeśli rodzic zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany w ciele dziecka powinien skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Rozszerzona łechtaczka u dziecka jest zwykle spowodowana jednym z następujących warunków:

 • Wrodzony przerost nadnerczy” to zaburzenie nadnerczy powoduje, że organizm wytwarza zbyt dużo androgenu, co może powodować obrzęk łechtaczki. Może być trudno ustalić, czy genitalia są płci męskiej czy żeńskiej.
 • Zaburzenia rozwoju płci,
 • Wrodzone upośledzenia, które wpływają na narządy płciowe, mogą powodować powiększenie łechtaczki od urodzenia. Wiele dodatkowych rodzajów komplikacji rozwojowych zalicza się do tej kategorii.

Inne zaburzenia

Wzrost może spowodować, że łechtaczka będzie wyglądała nietypowo pod względem wielkości lub kształtu. Według raportu z 2013 r. Następujące czynniki mogą powodować powiększenie łechtaczki u dzieci:

 • limfo-angiofibroma, która jest niestandardowym, nienowotworowym wzrostem, który zawiera limfatyczne inne tkanki łączne,
 • torbiel naskórkowa, nienowotworowy wzrost wypełniony płynem,
 • włókniak, nowotwór nienowotworowy.

Ponadto, w raporcie napisano, że wykonywanie operacji było skuteczną metodą w usuwaniu wzrostu u tych dzieci. Natomiast, w raporcie z 2017 roku opisano naczyniaka, niezłośliwe znamię zawierające naczynia krwionośne, które rozwinęły się na łechtaczce niemowlęcia, powodując, że wydaje się ona nienormalnie duża i czerwona. Naczyniaki często znikają po kilku miesiącach lub latach. W takim przypadku operacja może nie być wymagana, ale warta do rozważenia.

Kiedy iść do lekarza?

Należy skonsultować się z lekarzem, gdy nie ma oczywistej przyczyny zmiany wyglądu łechtaczki. Zmiany w wyglądzie łechtaczki lub innych narządów płciowych powinny być sprawdzone przez lekarza, jeśli dana osoba:

 • Zauważyła powiększoną łechtaczka, której opuchlizna nie ustępuje w ciągu kilku dni,
 • ból, zaczerwienienie lub uczucie gorąca, które może być oznaką infekcji,
 • nietypowy upławy,
 • kontakt z genitaliami, na których rozwijają się pęcherze,
 • swędzenie,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • krwawienie w okolicy rozrodczej.

Dalsze perspektywy

Jeśli obrzęk łechtaczki zanika za kilka dni, zwykle nie oznacza to poważnego stanu. Dziecko, które ma powiększoną lub opuchniętą łechtaczkę, powinno zostać skontrolowane i zdiagnozowane przez pediatrę, aby wykluczyć pewne schorzenia.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.