Kuracja cytrynowa – czym jest i jak działa

0 1 744

Kuracja cytrynowa to nic innego jak metoda oczyszczania organizm z zalegających złogów, toksyn. Stosowana w celu usunięcia z organizmu kwasu moczowego. Najlepszym sposobem do uzyskania efektu oczyszczenia jest codzienne picie świeżego soku z cytryny. Posiada on właściwości oczyszczające, ale jest również doskonałym środkiem profilaktycznym w przewlekłych infekcjach oraz bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Metoda przez wiele osób uznana została za kontrowersyjną ze względu na kwasowość soku z cytryny, przez innych z kolei zalecana w takich chorobach jak: kamica żółciowa, nerkowa, anemia, osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość oraz w chorobach wątroby.

Co nam daje sok z cytryny?

Owoce cytryny zawierają cenną witaminę C, która jest absolutnie niezbędna do usuwania z organizmu wolnych rodników, czyli zanieczyszczeń organizmu, które prowadzą do degeneracji organizmu: do starzenia oraz do powstawania wszelkich chorób. Aby pozbyć się wolnych rodników niezbędne są antyoksydanty. Zarówno miąższ, sok, jak i skórka cytrynowa posiadają wiele prozdrowotnych właściwości, przez co znajdują zastosowanie w leczeniu:

 • Nowotworów – Cytryna zawiera 22 przeciwrakowe i przeciw kwasowe związki, włącznie z limonenem, naturalnie występującym olejem, który spowalnia i buforuje kwasy niszczące zdrowe tkanki, prowadzące do tworzenia się guzów nowotworowych. Znaleźć w nich można także substancje, nazywane glikozydami flawonoidowymi, które powstrzymują kwasy uszkadzające zdrowe komórki.
 • Żywienie – Cytryny zawierają witaminę C, flawonoidy, witaminy z grupy B, mnóstwo wapnia, miedź, żelazo, magnez, fosfor, potas i błonnik – wszystkie te substancje służą podtrzymaniu alkalicznej struktury organizmu. Używaj soku z cytryny do przyprawiania potraw, sałatek.
 • Grypy i przeziębienia – Cytryny są bogate w witaminę C i flawonoidy, które – wspólnymi siłami – uderzają w szkodliwe kwasy metaboliczne, wspomagają usuwanie tych toksyn z organizmu poprzez układ wydalniczy, skórę.
 • Utrzymanie Równowagi pH – Choć cytryny – same w sobie – są kwasowe, to jednak ich działanie jest silnie alkalizujące, ponieważ zawierają zasadowy związek dwuwęglanu sodu, który wchodzi w interakcję z kwasami metabolicznymi organizmu, powodując ustabilizowanie pH płynów ustrojowych organizmu na alkalicznym poziomie.
 • Oczyszczanie jelit – Kwaśny smak tych owoców zwiększa perystaltykę jelit, co przyczynia się do wydajniejszego usuwania z organizmu produktów przemiany materii, a także sprzyja regularności tego procesu.
 • Leczenie wątroby – Świeży sok z cytryny, dodany do dużej szklanki wody, wypijanej o poranku, jest znakomitym sposobem na detoksykację wątroby.
 • Choroby neurologiczne – Cytryny zawierają również tangeretynę, która występuje w ich skórkach. Dzięki temu są efektywne w łagodzeniu zaburzeń mózgowych, takich jak choroba Parkinsona, ponieważ buforują kwasowe toksyny niszczące komórki mózgowe.
 • Alergie – Cytryny zawierają dobroczynny, organiczny związek chemiczny – hesperydynę. Badania wykazały, że hesperydyna łagodzi objawy alergiczne.
 • Cukrzyca – Cytryny, poza korzystnym wpływem na wzrok i zmniejszaniem chorób, które są związane z cukrzycą, wykazują również działanie polegające na obniżaniu poziomu zakwaszenia krwi i redukowaniu poziomu kwasowej glukozy.
 • Choroby oczu, osłabienie naczyń – Rutyna, która również występuje w cytrynach, łagodzi objawy dolegliwości, związanych ze wzrokiem. Rutyna uszczelnia również naczynia krwionośne, wzmacnia je i wspomaga regenerację uszkodzeń wywołanych kwaśnymi metabolitami.
 • Działania przeciw kwasowe – Oprócz efektywnego działania, polegającego na redukcji kwasów, które wnikają do organizmu ze środowiska, poprzez układ oddechowy, albo powstają w wyniku złej diety i zaburzeń metabolizmu, powodując objawy grypy i przeziębienia, terpeny z owoców cytrusowych wykazują przeciw kwasowe działanie również w przypadku takich dolegliwości, jak, niestrawność, zgaga czy owrzodzenia.
 • Kamienie nerkowe, w woreczku żółciowym – Witamina C, w którą bogaty jest sok z cytryny, pomaga rozpuszczać kamienie w woreczku żółciowym i w nerkach, a także złogi wapnia, które następnie usuwane są z moczem.
 • Występujący w cytrynach dwuwęglan potasu pomaga neutralizować środowiskowe, pokarmowe i metaboliczne kwasy, których działanie wiąże się z procesami starzenia się organizmu, a także z wieloma chorobami.

Kuracja cytrynowa – oczyszczenie organizmu

Występują dwa rodzaje: kuracja cytrynowa profilaktyczna oraz kuracja cytrynowa lecznicza. Profilaktyczna jest szczególnie zalecana w okresach wzmożonej zachorowalności na katar czy grypę. Z kolei lecznicza jest zalecana z powodu chorób chronicznych i w celu usunięcia toksyn z organizmu.

Kuracja profilaktyczna z 30 cytryn:

 • Dzień 1 i 10 – 1 cytryna
 • Dzień 2 i 9 – 2 cytryny
 • Dzień 3 i 8 – 3 cytryny
 • Dzień 4 i 7 – 4 cytryny
 • Dzień 5 i 6 – 5 cytryny

Łączna liczba wypitych cytryn wynosi 30.

Cytryny należy kroić wszerz na dwie połówki, każdą należy wycisnąć i pić sok najlepiej bez żadnych dodatków. Jeśli nie jest się w stanie wypić samego soku z cytryny można go rozcieńczyć z wodą i dodać jedną łyżeczkę miodu.

Kuracja lecznicza z 200 cytryn:

 • Dzień 1 i 12 – 5 cytryn
 • Dzień 2 i 11 – 10 cytryn
 • Dzień 3 i 10 – 15 cytryn
 • Dzień 4 i 9 – 20 cytryn
 • Dzień 5, 6, 7 i 8 – 25 cytryn

W czasie kuracji cytrynowej leczniczej należy wypić w sumie sok z 200 cytryn.

Sok należy przygotowywać tak samo jak w przypadku kuracji cytrynowej profilaktycznej, jednakże nie należy go niczym rozcieńczać ani nic do niego dodawać. Bardzo rzadko mogą się przytrafić problemy w jelitach. Jeśli jednak taki problem będzie miał miejsce, należy niezwłocznie zaprzestać kuracji leczniczej i przejść na kurację cytrynową profilaktyczną. Pozwoli to żołądku przywyknąć do soku z cytryny. Sok cytrynowy należy pić trzy do pięciu razy dziennie pamiętając o tym, że można go pić minimum 30 minut przed posiłkiem i 60 minut po posiłku.

Cytryna mimo wszystko to Samo zdrowie

Nawet, jeśli nie stosuje się kuracji cytrynowej lub została już ona zakończona, należy pić sok z cytryny. Można go stosować, wtedy, gdy zaczyna boleć gardło lub po pojawieniu się pierwszych sygnałów o anginie. Dobry wpływ na organizm ma również ssanie po plasterku cytryny, co piętnaście minut. Cytryna sama w sobie jest doskonałym środkiem do walki z wypadaniem włosów lub łupieżem, a dzięki niej nasze włosy powinny się wzmocnić. Kuracja cytrynowa jest świetnym uzupełnieniem codziennej diety w coraz częściej brakujące witaminy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.