Koszyczek rumianku – zioło zbawienne dla jamy ustnej i dziąseł

0 381
Oceń artykuł

Rumianek należy do grupy najbardziej znanych roślin o właściwościach leczniczych. Początkowo występował jedynie we wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego, a obecnie można go spotkać niemal w każdym zakątku świata. Jakie działanie wykazuje koszyczek rumianku? Co powoduje, że warto go stosować przy problemach jamy ustnej i dziąseł?

Rumianek – roślina o wszechstronnym działaniu

Rumianek posiada w składzie szereg związków, które wykazują właściwości przydatne w medycynie i kosmetyce. Na co działają poszczególne składniki tej rośliny?

  • Chamazulen – ma właściwości przeciwalergiczne
  • Cholina – jest niezbędna do procesu budowy komórek
  • Alfa-bisabolol – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyalergiczne
  • Fitosterole – obniżają poziom cholesterolu
  • Poliacetyleny – działają przeciwbólowo i antybakteryjnie, pobudzają również ośrodkowy układ nerwowy
  • Związki kumarynowe i śluzowe – wykazują działanie rozkurczowe i przeciwzakrzepowe
  • Witamina C – wzmacnia układ krążenia

Rumianek to roślina jednoroczna, dlatego w medycynie i kosmetyce jest wykorzystywana w postaci wysuszonych koszyczków. Zbiorów najlepiej dokonywać na początku kwietnia. Właśnie wtedy, roślina ma w sobie najwięcej cennych substancji.

Koszyczek rumianku – zbawienny dla jamy ustnej

Preparaty na bazie rumianku, takie jak ten: http://efektdentoseptu.pl, to najlepszy sposób na szybkie poradzenie sobie z infekcjami gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej oraz stanami zapalnymi dziąseł. Wszystko dzięki zawartemu w koszyczkach rumianku olejkowi eterycznemu, który na jamę ustną działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Koszyczek rumianku sprawdza się również w higienie jamy ustnej niemowląt. Dzieciom, które nie mają jeszcze zębów, po każdym posiłku można przetrzeć dziąsła gazikiem, nasączonym wcześniej w naparze z rumianku.  Ta procedura pomoże zminimalizować rozwój drobnoustrojów, które wywołują próchnicę.

Rumianek to nieocenione źródło korzystnych dla zdrowia substancji. Obecne w tej roślinie związki eteryczne działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Skutecznie hamują działanie wytwarzanych przez bakterie toksyn, a także łagodzą ból, pieczenie i swędzenie. Opisywane właściwości powodują, że koszyczki rumianku są powszechnie stosowane w schorzeniach i dolegliwościach jamy ustnej i dziąseł.

Artykuł sponsorowany

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.