Koktajl z jarmużu – odchudzanie, antyoksydanty, walka z rakiem, witaminy, minerały

0 316
Koktajl z jarmużu – odchudzanie, antyoksydanty, walka z rakiem, witaminy, minerały
5 (100%) 5 votes

Jarmuż to zdecydowanie jedna z najzdrowszych i najbardziej pożywnych roślin zielonych. Jest to roślina związana z rodziną kapust, podobnie jak kapusta, brokuły, kalafior i brukselka. Istnieje wiele różnych rodzajów jarmużu. Liście mogą mieć kolor zielony lub purpurowy a kształt gładki lub kędzierzawy. Najbardziej popularnym rodzajem jest jarmuż kędzierzawy. Koktajl z jarmużu jest pełen rozmaitych dobroczynnych związków, a niektóre z nich mają silne właściwości lecznicze.

Koktajl z jarmużu i właściwości odżywcze

Jedna szklanka koktajlu z jarmużu zawiera:

  • Witamina A: 200 procent dziennego zapotrzebowania
  • Witamina K: 680 %
  • Witamina C: 120 %
  • Witamina B6: 10 %
  • Mangan: 25%
  • Wapń: 10 %
  • Miedź: 10%
  • Potas: 10%
  • Magnez: 6%
  • Koktajl z jarmużu zawiera także witaminę B1 (tiamina), witaminę B2 (ryboflawina), witaminę B3 (niacyna), żelazo i fosfor, łatwo przyswajalne białko roślinne, błonnik, a także kwas tłuszczowy omega-3 zwany kwasem alfa-linolenowym.

Biorąc pod uwagę niezwykle niską zawartość kalorii i wysoką zawartość składników odżywczych, koktajl z jarmużu jest jednym z najbardziej pożywnych i dietetycznych posiłków. Spożywanie jarmużu to świetny sposób, aby radykalnie zwiększyć całkowitą zawartość składników odżywczych diecie.

Koktajl z jarmużu bogatym źródłem antyoksydantów

Jarmuż, podobnie jak inne zielone liściaste warzywa, ma bardzo dużo przeciwutleniaczy, które obejmują beta-karoten, witaminę C, a także różne flawonoidy i polifenole. Przeciwutleniacze to substancje, które pomagają przeciwdziałać uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki w organizmie. Uważa się, że uszkodzenia oksydacyjne należą do wiodących czynników starzenia i wielu chorób, w tym raka.
Jednak flawonoidy takie jak kwercetyna i kemferol które występują w stosunkowo dużych ilościach w jarmużu pomagają wychwytywać i usuwać wolne rodniki. Substancje te mają również silne działanie obniżające ciśnienie krwi, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwdepresyjne.

Koktajl z jarmużu doskonałym źródłem witaminy C

Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym. Jest przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w wodzie, który spełnia wiele ważnych funkcji w komórkach organizmu. Na przykład wspomaga syntezę kolagenu, najbardziej obfitego białka strukturalnego w organizmie. Koktajl z jarmużu jest znacznie jest znacznie bogatszy w witaminę C niż większość innych warzyw, zawiera jej około 4,5 razy więcej niż szpinak.

Koktajl z jarmużu pomaga obniżyć poziom cholesterolu

Cholesterol pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. jest używany do wytwarzania kwasów żółciowych, które są substancjami, pomagającymi trawić tłuszcze. Wątroba zamienia cholesterol w kwasy żółciowe, które są następnie uwalniane do układu pokarmowego za każdym razem, gdy spożywamy tłusty posiłek. Kiedy cały tłuszcz zostanie wchłonięty, a kwasy żółciowe spełnią swój cel, zostają ponownie wchłonięte do krwioobiegu i ponownie użyte. Jednak jego podwyższony poziom może prowadzić do wielu dolegliwości i chorób. Substancje zwane sekwestrantami kwasu żółciowego, jakie zawiera koktajl z jarmużu mogą wiązać kwasy żółciowe w układzie trawiennym i zapobiegać ich ponownemu wchłanianiu. Zmniejsza to całkowitą ilość cholesterolu w organizmie.

Koktajl z jarmużu bogaty witaminę K

Koktajl z jarmużu jest jednym z najlepszych źródeł witaminy, która jest ważnym składnikiem odżywczym. Jest absolutnie niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi, poprzez aktywację białek i nadanie im zdolności wiązania wapnia. Koktajl z jarmużu w ilości jednej szklanki dziennie zawiera 7-krotność zalecanej dziennej dawki. Formą witaminy K w jarmużu jest K1, który różni się od witaminy K2. K2 znajduje się w fermentowanych produktach sojowych i niektórych produktach zwierzęcych. Pomaga zapobiegać chorobom serca i osteoporozie.

Koktajl z jarmużu magazynem wielu minerałów

Koktajl z jarmużu jest dobrym źródłem minerałów. Zawiera dużą ilość wapnia, substancji odżywczej, która jest bardzo ważna dla zdrowia kości i odgrywa ważną rolę we wszystkich rodzajach funkcji komórkowych. Jest także przyzwoitym źródłem magnezu, niezwykle ważnego minerału. Spożywanie dużej ilości magnezu może chronić przed cukrzycą typu 2 i chorobami serca. koktajl z jarmużu zawiera także sporo potasu, minerału, który pomaga utrzymać elektryczne gradienty w komórkach organizmu. Spożywanie odpowiedniej ilości potasu wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia i chorób serca. Jedną z zalet jarmużu jest jego niska zawartość zawartość szczawianu, substancji znajdującej się w niektórych roślinach, które mogą zmniejszać wchłanianie minerałów.

Koktajl z jarmużu zawiera luteinę i zeaksantynę – substancje, które chronią oczy

Jedną z najczęstszych konsekwencji starzenia się jest pogorszenie wzroku. Na szczęście istnieje kilka składników odżywczych w diecie, które mogą temu zapobiec. Dwa główne nich to luteina i zeaksantyna, antyutleniacze karotenoidowe, które występują w dużych ilościach w jarmużu.
Wiele badań wykazało, że osoby, które spożywają wystarczającą ilość luteiny i zeaksantyny, zapobiegają tym występowaniu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy, dwóch bardzo częstych zaburzeń wzroku

Koktajl z pomaga w odchudzaniu

Koktajl z jarmużu zawiera bardzo mało kalorii, ale z powodu dużej zawartości błonnika i białka powoduje, że czujemy się syci. Możemy go spożywać w postaci koktajlu lub prostu dodawać go do sałatek. Jedna filiżanka koktajlu jarmużu zawiera tylko około 40 kalorii, 5 gramów błonnika i 0 gramów tłuszczu. Wspaniale pomaga w trawieniu dzięki doskonałej zawartości błonnika. Jest również wypełniony tak wieloma substancjami odżywczymi. Jeżeli nie chcemy się odchudzać, a jedynie znacznie zwiększyć ilość przyjmowanych składników odżywczych, powinniśmy rozważyć spożywanie koktajlu z jarmużu.

Koktajl z jarmużu pomaga w walce z rakiem

Chociaż trudno jest uniknąć wszystkiego, co sprzyja nowotworom, jedzenie zdrowej żywności, takiej jak jarmuż lub koktajl z jarmużu może być sposobem na zapobieganie i rozwoju niektórych nowotworów. Składniki odżywcze w jarmużu wzmacniają układ odpornościowy, umożliwiając mu skuteczniejszą walkę z komórkami mutującymi. Ponadto jarmuż jest bogatym źródłem związków siarki organicznej, które są rozkładane przez organizm na izotiocyjaniany. Związki te zwiększają aktywność enzymów przeciwnowotworowych i czynniki rakotwórcze takie jak np. toksyny.
Kiedy jarmuż jest posiekany lub rozdrobniony w blenderze koktajl zaczynają się uaktywniać glukozynolany które działają, zmieniając ekspresję genów i indukując śmierć komórek rakowych.

Jarmuż
Kliknij i sprawdź ceny!

Koktajl z jarmużu chroni przed wolnymi rodnikami

Dużym powodem popularności zielonych warzyw, takich jak jarmuż w środowisku zdrowia, jest to, że są one pełne przeciwutleniaczy. Antyoksydanty są korzystne są dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wolne rodniki mogą prowadzić do takich chorób jak miażdżyca, spadek zdolności poznawczych, stany zapalne i wiele innych. Koktajl z jarmużu bogaty w przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki i zapobiegają stresowi oksydacyjnemu. Niektóre najważniejsze przeciwutleniacze obecne w jarmużu to witamina C, beta karoten i inne flawonoidy i polifenole, takie jak kwercetyna i kemferol. Koktajl z jarmużu zawiera także mangan, który zwiększa poziom dysmutazy ponad tlenkowej, dzięki czemu pomaga w opóźnianiu oznak starzenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.