Kaszmir – pochodzenie, ceny, cechy i produkcja

0 435
Kaszmir – pochodzenie, ceny, cechy i produkcja
5 (100%) 13 votes

Kaszmir – region

Kotlina kaszmirska liczy sobie ok. 7200 km.kw. a leży na pograniczu dzisiejszych Indii i Pakistanu. Kaszmir to jedna z najstarszych, ciągle istniejących kultur, centrum kultury sanskrytu, ważny ośrodek hinduizmu i buddyzmu. Jego najstarsze zabytki datuje się na 3000 r.p.n.e. Od XIII wieku następowała powolna islamizacja tego obszaru. W XIX wieku Kaszmir podbili Sikhowie i Brytyjczycy, ci ostatni włączyli go do Indii Brytyjskich.

Do uzyskania niepodległości przez Indie, państwo składało się z luźno powiązanych, odrębnych kulturowo państewek. Uzyskanie niepodległości z kolei doprowadziło do szeregu sporów dot. podziałów terytorium. Najpoważniejszym z nich był spór pomiędzy Indiami a Pakistanem o obszar Kotliny Kaszmirskiej. W wyniku tego sporu doszło do wybuchu trzech wojen pomiędzy tymi państwami w: 1947, 1965 i 1971 roku. Ostatecznie wojna zakończyła się wygraną Indii a Pakistan został zmuszony do podpisania traktatu pokojowego. Kaszmir pozostał na terytorium Indii, jednak Pakistan nigdy nie pogodził się z jego utratą. Cały czas dochodzi tam do aktów terrorystycznych i otwartej nienawiści. Po obu stronach giną żołnierze.

Najcenniejsze w Kaszmirze…

Kaszmir to region o wyjątkowej mieszance etniczno-kulturowej. Żyją tam wyznawcy różnych religii i przedstawiciele wielu narodów i nie jest to pokojowe współegzystowanie. Dla podróżnika stanowi ciekawy i niezwykły obszar do zwiedzania. Bogactwo języków, strojów, poglądów, pokarmów przyciąga  jak magnez. Dogłębne poznanie tego obszaru to przywilej, którego doświadczyło niewiele osób.

Kaszmir znany jest  z kilku swoich produktów, m.in. z herbaty noon chai , lekko słonej, którą pije się z mlekiem, pistacjami, migdałami, cynamonem i kardamonem. Herbata jest koloru różowego, a pije się ją zwyczajowo rano lub wieczorem.

Najsłynniejszym produktem Kaszmiru jest produkowana tam wełna, o nazwie pochodzącej od nazwy całego regionu, czyli kaszmir.

Szeroki wybór tekstyliów z kaszmiru do Twojego domu
Kliknij TUTAJ!

Kaszmir – wełna

Kaszmir to miękka tkanina pochodząca od wełny kóz kaszmirskich. Charakteryzuje się naprawdę cienkimi włóknami. Ich grubość nie przekracza 16-18 mikrometrów. Dzięki temu, w większej ilości osiąga nieprawdopodobną puszystość. Jej pozyskiwanie to trudny i czasochłonny proces, polegający na ręcznym wyczesywaniu kóz kaszmirskich. Wyczesana wełna, ręcznie musi zostać podzielona na dwie grupy, włos zewnętrzny oddziela się od włosia puchowego. Naturalnym kolorem kaszmiru jest kolor szary, brązowy i biały.

Wełna kaszmirowa jest wytwarzana w Kaszmirze oraz Nepalu od tysiąclecia. U europejczyków największą popularność i uznanie zdobyły kaszmirowe szale, które miękko się układając otulają szyję, a ich delikatność i ciepło przewyższa wszystkie inne gatunki wełny. Do Europy zawędrowały w ślad za ekspansją Brytyjczyków i opanowaniem Indii Zachodnich, to oni po podboju ziem spopularyzowali kaszmir na starym kontynencie.

Po przeniesieniu produkcji do Europy, kaszmir powstawał pierwotnie we Francji, a na początku XIX wieku w Szkocji. Gdy opracowano na skalę przemysłową proces oddzielania czystego kaszmiru od pozostałych włosów, Szkoci otworzyli kanał zakupu nieoczyszczonego surowca w Chinach i po sprowadzeniu go do Szkocji rozpoczęli tam produkcję najwyższej jakości tkaniny kaszmirowej.

Cechy kaszmiru

Kaszmir, czyli włósie kóz kaszmirskich jest lekki, delikatny, wytrzymały i naturalnie ciepły. Jest też tkaniną wełnianą dużo droższą niż wełna choćby owiec. Na cenę ma wpływ sposób pozyskiwania wełny. Zdjęte z kóz runo poddane zostaje rozdziałowi włosów miękkich i twardych. Z części włosia twardego wykonuje się pędzle czy flizelinę, z miękkiego kaszmirową tkaninę. Na cenę tego produktU wpływa również czas, jaki należy poświęcić na proces rozdzielania i oczyszczania włosia. Może on potrwać nawet kilka tygodni.

Jedna koza produkuje przez okres jednego roku ok. 150 gramów czystego kaszmiru (pure cashemere). Aby wykonać jeden, przeciętnej wielkości sweter, należy pozyskać wełnę o wadze ok. 400 g. Musi to być w takim razie wełna pochodząca z kilku kóz. Roczne zapotrzebowanie na wełnę kaszmirową, czyli roczna światowa jej produkcja to ok. 6, 5 tony oczyszczonej, rozdzielonej już od włosów twardych, nienadających się do wyrobów, czystej wełny, czyli podstawowego surowca. Wszystkie te okoliczności mają wpływ i kształtują wysoką cenę wyprodukowanych już i przetworzonych produktów.

Kaszmir – produkcja

Ponad połowa światowej produkcji wełny kaszmirowej jako surowca pochodzi z Chin. To jeden z produktów, który Chiny wzięły sobie na cel do ekspansji na rynki światowe. Drugie miejsce, za Chinami w produkcji włókna kaszmirowego zajmuje Mongolia. Najwyżej ceniona jest pod kątem jakości produkcji tkanina kaszmirowa wytwarzana tradycyjnie w Szkocji oraz Włoszech i Japonii.

Rynki światowe dostrzegły w ostatnim czasie poprawę jakości chińskiego surowca, co odbija się również na jej cenie. Światowe marki modowe, przenosząc produkcję do Chin podniosły jakość dla całości tego produktu wytwarzanego i przygotowywanego w Państwie Środka. Surowa kontrola jakości i obowiązek utrzymania wszystkich obowiązujących cech spowodowała, że również chińskie produkty wytwarzane z kaszmiru dotrzymują kroku najlepszym.

Kaszmir w Polsce

Na polskim rynku kaszmir funkcjonuje od bardzo dawna. Jednak zaporowa cena i zdecydowanie preferencja do tańszych produktów powoduje, że funkcjonujące w ofercie wielu sklepów, nawet sieciowych, wyroby z kaszmiru traktowane są jako dobra luksusowe, bez których można się obejść, chociaż cały czas są przedmiotem pożądania.

Jednak wysokie walory kaszmiru, delikatność tkaniny i ciepło jakim emanuje powoli stają się doceniane przez naszych rodaków. Większość sieciowych marek w swojej ofercie posiada przynajmniej szaliki wykonane z kaszmiru lub męskie i damskie swetry. Jednak kaszmir, jako tkanina, używana jest w o wiele szerszym zakresie. Szyje się z niego, albo używa jako tylko części składowej tkaniny do produkcji męskich garniturów, damskich płaszczy, sukienek czy swetrów. Chociaż najwyżej cenione są produkty wykonane w całości z czystego kaszmiru.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.