Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

0 3 182
4/5 - (12 votes)

Jęczmień jest jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących powieki. Spowodowany jest przez zakażenie bakteryjne, najczęściej gronkowcem (łac.Staphylococcus aureus). Jęczmień to tak naprawdę stan zapalny gruczołów powieki, który powstał na skutek niewłaściwego funkcjonowania tych gruczołów lub urazu. Jęczmień objawia się jako bolesny ropień i obrzęk powieki.

Jęczmień na oku – rodzaje

Jęczmień (łac. hordoleum) to ropień w obrębie gruczołów powieki, który spowodowany jest przez zakażenie bakteryjne. Zapalenie gruczołów powiekowych znajdujących się przy rzęsach jest przyczyną jęczmienia zewnętrznego, a zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma jest przyczyną powstawania jęczmienia wewnętrznego. Jęczmień zewnętrzny czasem wydziela ropę wzdłuż rzęs.

Jęczmień na oku – przyczyny

Jęczmienie oka częściej występują:

  • u dzieci, które dotykają oczu brudnymi rękoma,
  • u osób, które spędzają dużo czasu w zadymionych pomieszczeniach lub są narażone na działanie oparów substancji chemicznych,
  • u kobiet, które źle dobierają kosmetyki do oczu lub niestarannie je zmywają,
  • u starszych ludzi,
  • u osób z jaśniejszą karnacją,
  • u osób, które nie dbają o higienę i tych, które mają problemy skórne, na przykład trądzik różowaty i łojotokowe zapalenie skóry,
  • u osób, które cierpią na alergie oczne, noszą soczewki kontaktowe, mają niewyrównaną wadę wzroku

Trzeba uważać – nieleczony jęczmień może przekształcić się w gradówkę. Gradówka jest to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Z gradówką należy zwrócić się do lekarza (najlepiej zajmie się tym okulista), który podejmie decyzję co do dalszego leczenia. Czasami wystarczy leczenie farmakologiczne, czasem zaś konieczne jest wykonanie zabiegu usunięcia gradówki.

Jęczmień na oku – objawy

Do objawów jęczmienia na oku można zaliczyć:

  • początkowo obrzęk, zaczerwienienie powieki i spojówki z towarzyszącym silnym bólem,
  • łzawienie,
  • światłowstręt,
  • po rozwinięciu – charakterystyczny ropień

Jęczmieniowi często towarzyszy syndrom suchego oka. Problem suchego oka pojawia się, ponieważ łzy nie spełniają wtedy prawidłowo swoich funkcji. Doprowadza to do obfitego łzawienia, przy jednoczesnym wrażeniu suchego oka. W walce z tym problemem przynieść ulgę mogą krople nawilżające.

Jęczmień na oku – leczenie

Jęczmień zazwyczaj pęka sam i uwalnia ropę, lub zasycha w ciągu tygodnia. Z pewnością nie należy próbować go rozcinać samodzielnie. Zawsze można wypróbować domowe sposoby w walce z jęczmieniem, choć warto też odwiedzić okulistę. Lekarz zazwyczaj przepisuje w takim przypadku maści i krople z antybiotykami, które stosuje się miejscowo. Przy jęczmieniach mnogich może okazać się konieczne doustne podanie antybiotyków.

Jednym ze sposobów walki z jęczmieniem jest wykonywane przez okulistę nacięcie i drenaż ropnia, jednak jest to metoda zdecydowanie rzadko wykonywana. Oprócz leczenia farmakologicznego dobrze jest zadbać o higienę brzegów powiek. Przydadzą się do tego profesjonalne preparaty i rozgrzewające kompresy. Można również usuwać rzęsy związane z zakażonymi mieszkami włosowymi. Prawdopodobnie złagodzi to objawy i może przyczynić się do przyspieszenia leczenia jęczmienia.

Proces gojenia się jęczmienia w oku jest raczej indywidualnie uwarunkowany – u niektórych jest to kilka dni, u innych dochodzi aż do dwóch tygodni. Zdarza się, że mimo leczenia oka, jęczmień powraca – przyczyną prawdopodobnie jest zapalenie brzegów powiek.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

  • gdy masz wątpliwości, czy to jęczmień,
  • gdy stosowane do tej pory formy leczenia jęczmienia nie dają żadnych rezultatów,
  • gdy wystąpił jęczmień mnogi lub ropień/ropowica powieki,
  • gdy jęczmień oka pojawia się co jakiś czas (kilka razy w roku lub miesiącu)

Warto wiedzieć, że:

  • Nie można wyciskać jęczmienia w oku, ponieważ jedynie rozszerzy to infekcję. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż jęczmień na oku sam pęknie lub zniknie.
  • Kiedy masz jęczmień na oku, musisz szczególnie dbać o dokładną higienę brzegów powiek.
  • Rozgrzewające kompresy muszą mieć odpowiednią temperaturę.
  • Domowe sposoby na jęczmień być może pomogą na chwilę, jednak nie zastąpią wizyty u okulisty, który zastosuje profesjonalne leczenie.

Domowe sposoby na jęczmień

Choć budzą liczne kontrowersje, domowe sposoby na jęczmień zdaniem wielu osób są skuteczne. Nawet wielu lekarzy jest zdania, że jeśli nie okażą się skuteczne, to też nie mogą w żaden sposób zaszkodzić, więc może warto spróbować.

  • pocieranie jęczmienia złotą obrączką – nie tyle musi to być obrączka, co po prostu prawdziwe złoto. Obrączkę czy też inny element biżuterii, którego zamierzamy użyć, należy zdezynfekować, delikatnie rozgrzać przez pocieranie o szmatkę, a następnie przyłożyć do zamkniętej powieki i delikatnie masować jęczmień.
  • ciepły okład na jęczmień z jajka – trzeba ugotować jajko na twardo. Nie obieramy go ze skorupki. Gdy jest jeszcze ciepłe, należy zawinąć je w chusteczkę i przyłożyć do zamkniętej powieki.
  • okład na jęczmień z zielonej herbaty – należy zaparzyć herbatę w torebce, odsączyć dokładnie saszetkę i przyłożyć do jęczmienia.

Krem ze świetlikiem
Kliknij TUTAJ!

Zioła na jęczmieńniektórzy są zdania, że najlepiej z domowych sposobów działają kompresy stworzone z naparów ziołowych. Żeby je zrobić, można wykorzystać nać pietruszki, kwiaty nagietka czy rumianku, liście malin albo ziele świetlika. Taki napar przygotowuje się naprawdę szybko. Wystarczy dwie łyżeczki ziół zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem przez około 5-10 minut, następnie trzeba odcedzić napar, a następnie namoczyć wacik w ciepłym jeszcze naparze. Jak odciśniemy wacik, wystarczy przyłożyć do do zamkniętej powieki. Czynność tą trzeba powtarzać około 3-4 razy w ciągu całego dnia, a kurację naparem stosujemy przez kilka dni pod rząd. Wytrwałość jest bardzo wskazana, jeśli oczekujemy porządnego efektu.

Poleca się również picie dwa razy dziennie naparu sporządzonego z mniszka lekarskiego. Żeby go wykonać, należy wsypać do szklanki łyżeczkę ziół i parzyć przez około 5 minut pod przykryciem. Mniszek skutecznie pomaga usunąć z organizmu bakterie ropne, które wywołują jęczmień na oku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.