Jak leczyć anginę?

0 721
5/5 - (8 votes)

Angina jest ostrym zapaleniem gardła i migdałków, które jest najczęściej efektem zakażenia paciorkowcami – Streptococcus pyogenes. Zakażenie migdałków dotyka miliony osób rocznie.

Szybkie fakty dotyczące anginy

Oto kilka kluczowych kwestii dotyczących zapalenia migdałków, czyli anginy.

  • Ropne zapalenie migdałków może być spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym.
  • Zdecydowana większość przypadków zapalenia migdałków daje się wyleczyć w ciągu 10 dni.
  • Anginę można rozpoznać po przebadaniu gardła i dokonaniu wymazu bakteryjnego.
  • Istnieje wiele czynników zakaźnych, które mogą powodować anginę.
  • Migdałki są pierwszą linią obrony przed zewnętrznymi patogenami ciała.

Co to jest angina (zapalenie migdałka)?

Migdały to pierwsza linia obrony ludzkiego układu odpornościowego. Są one umieszczone z tyłu gardła, to zbiory tkanki limfatycznej, która stanowi część systemu immunologicznego.

Przyczyny anginy

Ponieważ migdały są pierwszą linią obrony przed najeźdźcami ze świata zewnętrznego, są podatne na infekcje. Zapalenie migdałków jest zwykle wirusowe, ale czasem może być bakteryjne. Jeśli jest to spowodowane bakterią należącą do Streptococcus grupy A, warunek ten określa się, jako paciorkowcowe zapalenie gardła. Bez względu na to, czy występuje wirusowe czy bakteryjne zapalenie migdałków, objawiające się chorobą taką jak angina może być zakaźne i rozprzestrzenić się od osoby na osobę. Jeśli jednak stan jest spowodowany chorobą wtórną, taką jak zapalenie zatok lub gorączka, najprawdopodobniej nie jest zakaźne. Aby wiedzieć jak leczyć anginę trzeba poznać symptomy jakie je zwiastują.

Objawy anginy

Do najczęstszych objawów anginy należą:

  • Ból gardła i ból podczas przełykania.
  • Czerwone i spuchnięte migdałki z białymi nalotami.
  • Wysoka temperatura.
  • Ból głowy.
  • Trudności z połykaniem.
  • Ból w uszach i / lub szyi.
  • Zmęczenie.
  • Trudności ze spaniem.
  • Dreszcze.
  • Powiększenie gruczołów chłonnych.

Kiedy pójść do lekarza

Chociaż rzadko, angina może czasami powodować rozszerzenie się migdałków do takiego stopnia, że oddychanie staje się trudne. W takim przypadku konieczna jest pilna interwencja lekarza. Ponadto, jeśli dana osoba doświadcza któregokolwiek z następujących objawów, powinna odwiedzić swojego lekarza:

  • Gorączka – powyżej38 stopni.
  • Sztywna szyja.
  • Osłabione mięśnie.
  • Ból gardła, który utrzymuje się dłużej niż 2 dni.

Jak leczyć anginę?

Pierwsza linia opieki nad anginą może być przeprowadzona w domu.

Są to najprostsze taktyki mające na celu zmniejszenie objawów anginy:

  • Odpoczynek umożliwia organizmowi skoncentrowanie energii na zwalczaniu infekcji, a nie na codziennych czynnościach.
  • Picie dużej ilości płynów zapobiega wysuszeniu gardła i dzięki czemu będzie ono mniej bolesne. Kiedy organizm walczy z infekcją, potrzebuje więcej nawodnienia niż zwykle. Ciepłe bezalkoholowe napoje mogą także uspakajać.
  • Płukanie gardła i całej jamy ustnej w słonej wodzie może pomóc w odczuwaniu dyskomfortu.
  • Ssanie pastylek przeznaczonych do niwelowania bólu gardła może pomóc i są one dostępne w każdej aptece.
  • Korzystanie z nawilżaczy powietrza lub siedzenie w łaźni parowej może złagodzić podrażnienie spowodowane suchym powietrzem.
  • Unikanie drażniących substancji, takich jak tytoń i zadymione miejsca.
  • Stosowanie leków, które, mogą pomóc w leczeniu bólu i gorączki.

Antybiotyki w w leczeniu anginy

Jeśli angina jest spowodowana infekcją bakteryjną, lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki. Antybiotyki nie będą przepisywane na wirusowy przypadek zapalenia migdałków. Penicylina jest najczęściej stosowanym antybiotykiem. Ludzie muszą wziąć pełną serię leków, niezależnie od tego, czy objawy ustąpiły, czy nie. Niezastosowanie się do tego może spowodować rozprzestrzenianie się infekcji i być przyczyną długotrwałej gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek.

Chirurgia

Chirurgia była stosunkowo popularnym podejściem do leczenia efektów często nawracającej anginy, która spowodowała duże rozpulchnienie migdałków. Na przykład, jeśli osoba doświadcza anginy siedem razy w ciągu jednego roku lub 3 epizodów rocznie przez trzy kolejne lata, lekarz prawdopodobnie rozważy operację.

Jak leczyć anginę, czyli naturalne środki zaradcze

1. Naturalnie niwelowanie symptomów anginy

Ponieważ prawdopodobnie występują problemy z połykaniem, można spróbować spożywać miękkie produkty spożywcze takie jak soki warzywne, koktajle owocowe, surowy domowy mus jabłkowy, puree ziemniaczane, zupę, jogurt. Koniecznie trzeba pić dużo płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu, ale należy uważać na cokolwiek drażniącego, jak bardzo gorące płyny, słodkie lub kwaśne napoje lub napoje gazowane.

Pomaga również wypłukanie ciepłą słoną wodą lub ssanie kojącej pastylki, która zawiera substancje powodujące znieczulenie bolesnych migdałków, może zawierać w swoim składzie koper włoski lub lukrecję. Korzeń lukrecji jest używany do leczenia zapalenia lub ból gardła od wieków, a badania wykazują, że jest skuteczny w zmniejszaniu bólu, gdy dodaje się go do roztworu z wodą.

Wreszcie, nie można zapominać, że miodzie, który jest starym skutecznym sposobem leczeniem bólów gardła. Miód można mieszać z cynamonem lub imbirem i wodą lub zmieszać z herbatą ziołową. Niektóre badania wykazały, że miód ma naturalne działanie hamujące na około 60 różnych gatunków bakterii, niektóre gatunki grzybów i wirusów też. Może pomóc w leczeniu bólu i innych objawów zakażenia w obrębie dróg oddechowych. Miód jest również doskonały na przyśpieszenie gojenia, ponieważ zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Jeśli nadal występuje duży ból gardła i migdałków, można zażywać leki przeciwbólowe bez recepty, które mogą pomóc w zasypianiu i kontrolować nadmierne obrzęki. Nie należy używaj antyseptycznych płynów do płukania jamy ustnej, środków zmniejszających przekrwienie i leków przeciwhistaminowych, które nie zwalczają przyczyn anginy, i mogą nawet doprowadzić do zwiększenia bólu.

2. Suplementy i zioła

Niektóre suplementy i olejki eteryczne mogą być również korzystne w celu zmniejszenia obrzęku węzłów chłonnych, w tym migdałków. Należą do nich olejki eteryczne z cytryny, mirry, oregano, cyprysów i kadzidła, które mogą być używane przy bólu gardła w połączeniu z olejem nośnikowym.

Wiąz, korzeń z lukrecji, prawoślaz, korzeń łopianu, szałwia i jeżówka są naturalnymi ziołami stosowanymi w celu zwiększenia gojenia się ran, obniżenia stanu zapalnego, łagodzenia kaszlu, bólów gardła. Te ziołowe środki zaradcze można znaleźć w herbatach, cieczach lub kapsułkach. Warto pić kilka filiżanek herbaty codziennie lub przygotować własną mieszankę zawierającą 30 do 40 kropli nalewki z tych ziół zmieszanej z wodą.

Szeroki wybór ziół
Kliknij TUTAJ!

3. Homeopatia

Hepar sulphuricum jest wskazany przy bólach gardła, który może rozciągać się w kierunku uszu. Środek ten jest zalecany, gdy występuje zapalenie migdałków ze skłonnością do ropienia.

Mercurius solubilis jest czasami używany w bólach migdałków i gardła towarzyszy gorączce typowej dla anginy. Pacjent może się pocić obficie i mieć nadmierne ślinienie. Mercurius jest również wskazany w przypadkach, gdy występuje stan ropny migdałków.

Zdaniem Międzynarodowej Akademii klasycznej homeopatii, Baryta carbonica jest kolejnym środkiem przeciw zapaleniu migdałków. Ten środek może być pomocny, gdy migdały są bardzo obrzęknięte i prawie się dotykają. Na migdałkach może występować ropa, a prawy migdałek może być bardziej bolesny niż lewy. Lek jest wskazany do ostrego i przewlekłego zapalenia migdałków występującego przy anginie.

Zawsze można rozważyć „alternatywne środki zaradcze”. Jednak konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem któregokolwiek z następujących alternatywnych środków zaradczych, jest ważna, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla danej osoby z uwzględnieniem innych stanów medycznych. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży. Opcje do rozważenia obejmują:

  • Papain. Jest to enzym przeciwzapalny, otrzymywany z mleczka zielonych owoców i liści melonowca właściwego, może pomóc podczas anginy w zmniejszeniu stanu zapalnego migdałków.
  • Serrapeptyda. Jest to kolejny przeciwzapalny enzym, który może pomóc w zapaleniu migdałków.
  • Wiąz czerwony w postaci pastylki. Wykazano, że pomaga w zmniejszaniu bólu gardła.
  • Andrografia ma to na celu leczenie objawów gorączki i bólu gardła. Posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, które jest tak potrzebne przy leczeniu anginy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.