Domowe sposoby na zgagę

0 5 098
Domowe sposoby na zgagę
5 (100%) 9 votes

Zgaga jest czymś, czego większość dorosłych doświadcza w swoim życiu. Charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia tuż za mostkiem, które często umiejscawia się w gardle i jest bardziej objawem niż chorobą. Jest to spowodowane nadmierną kwasowością która występuje, gdy pierścień mięśnia, który pozwala na jedzenie w żołądku (dolny zwieracz przełyku) rozluźnia się. Rezultatem jest cofanie się kwasu z żołądka do przełyku, co powoduje uczucie zgagi.

Domowe sposoby na zgagę

Łyżka sody

Łyżeczka wodorowęglanu sodu może pomóc położyć kres zgadze i przykremu uczuciu pieczenia w przełyku. Soda oczyszczona, to znaczy kwaśny węglan sodu jest powszechnie znany, może pomóc w zgadze, a tym samym przyczynić się do jej ustąpienia, ponieważ jest to substancja bazowa. Ma pH wyższe niż 7,0, a zatem neutralizuje kwas żołądkowy.

Będzie potrzebne

 • 1/2 łyżeczkę lub 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.
 • Szklanka świeżej wody.

Wymieszać ½ łyżeczki lub 1 łyżeczkę sody w szklance wody, a potem wypić całą mieszaninę. Można powtórzyć to w razie potrzeby, ale nie powinno przekraczać się 7 ½ łyżeczki w ciągu 24 godzin. Należy unikać też stosowania sody, jako środka na zgagę ponad tydzień, ponieważ ma wysoką zawartość soli i może powodować działania niepożądane, takie jak obrzęk lub nudności.

Łagodzenie zgagi sokiem aloesu

Aloes jest rośliną stosowaną do łagodzenia oparzeń, a ludzie często myślą o użyciu go w celu pomocy przy oparzeniach słonecznych, ale aloes może zrobić więcej. A mianowicie jest w stanie pomóc w złagodzeniu zgagi, ponieważ zmniejsza stan zapalny. Oznacza to, że kiedy przełyk i żołądek zaczynają dawać uczucie pieczenia i osoby cierpiące odczuwają objawy zgagi, nawet jeden kieliszek soku z aloesu może usunąć te przykre dolegliwości.

Będzie potrzebne

 • 1/2 szklanki soku z aloesu.

Przygotowanie i przyjmowanie

Wypić ½ szklanki soku z aloesu, przed posiłkiem. Należy jednak pamiętać, że aloes może działać, jako środek przeczyszczający, więc nie należy go przyjmować w większej ilości.

Żucie gumy

Przeprowadzono badanie wykazujące, że osoby z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego lub z przewlekłą zgagą, doświadczają ulgi, gdy żują kawałek bezglutenowej gumy przez 30 minut po posiłku. Dzieje się tak, ponieważ guma do żucia pobudza gruczoły ślinowe i zwiększa przepływ śliny. Każdy kwas, który powstaje w jelitach, jest rozcieńczony i wypłukiwany lub wyczyszczony szybciej. Oczyszczenie kwasu następnie zmniejsza objawy zgagi. Jest możliwe, że ta sama szkoła myślenia może być stosowana do okazjonalnych problemów takich jak zgaga.

Będzie potrzebne

 • 1 kawałek bezglutenowej gumy.

Spożywanie

Po posiłku przeżuwać kawałek bezglutenowej gumy przez 30 minut, aby zapobiec zgadze.

Podniesienie głowy podczas snu

Zgaga jest zazwyczaj daje gorsze objawy w nocy, ponieważ jej symptomom sprzyja pozycja leżąca. Grawitacja działa przeciwko osobie cierpiącej i łatwiej trawiona zawartość żołądka wraca do przełyku wraz z kwasem. Dobrze jest podnieść głowę o 15 cm wyżej podczas snu, umieszczając cegły, książki lub klocki pod nogami u głowy łóżka. Można również spróbować podkładkę pod materac, ale nie wystarczy podkładanie dodatkowych poduszek, ponieważ łatwo mogą się wyślizgnąć w nocy. Nie kłaść się w ciągu 3-4 godzin po jedzeniu, ponieważ leżenie z pełnym żołądkiem powoduje, że zawartość żołądka wciska się mocniej w dolny zwieracz przełyku.

Jak, co i kiedy

Domowe sposoby na zgagę to przede wszystkim prawidłowe oddychanie podczas spożywania posiłków. Nie można jeść szybko i przy tym nie wdychać dużych ilości powietrza. Należy natomiast przyjmować mniejsze kęsy, co pozwoli na lepsze trawienie przez żołądek i nie spowoduje powstawania nadmiar kwasu.

Należy także zastanawiać się nad tym, co jest spożywane, ponieważ określone produkty spożywcze powodują zgagę, zwykle produkty o wysokiej zawartości kwasu (np. pomidory lub owoce cytrusowe) czy pikantne potrawy.

Trzeba również uważać, kiedy spożywa się pokarmy: należy unikać jedzenia na 3-4 godziny przed snem. Leżenie powoduje większy nacisk na żołądek i zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kwasu i odczuwania zgagi.

Uzyskać więcej kwasu

Kiedy odczuwana jest nadkwaśność, wydaje się dość kontrowersyjne, aby spożyć jeszcze więcej kwasu. W wielu przypadkach, chociaż zgaga jest spowodowana zbyt małą ilością kwasu w żołądku, a nie za dużą, można bez recepty zakupić „bloker kwasów”. Jest to kwas, który powoduje zamykanie dolnego zwieracza przełyku. Jeśli nie zostanie wyprodukowane wystarczająco dużo kwasu, żołądek będzie to odbierał, jako możliwość rozluźnienia. Wtedy właśnie dochodzi do cofania się kwasu do przełyku i powodowanie zgagi. Jeśli dana osoba uważa, że tak się w jej przypadku dzieje, może spróbować wypić trochę czystego, surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego, aby sprawdzić, czy zapobiega to zgadze, czy też nie.

Będzie potrzebne

 • 3 łyżeczki lub 1 łyżkę surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego
 • Około szklanki świeżej wody.

Przygotowanie

Wymieszać 3 łyżeczki, lub do 1 łyżki stołowej, octu jabłkowego w szklance wody i wypić. Można to zrobić przed każdym posiłkiem (prawdopodobnie najbardziej skuteczne) przed snem lub 2-3 razy w ciągu dnia. Jeśli nie będzie poprawy a objawy zgagi zaostrzą się nie należy nadal przyjmować takiej mieszaniny.

Jedzenie bananów lub jabłek

Banany zawierają naturalne środki zobojętniające kwas, które mogą działać, jako bufor przeciw nadkwaśności a spożywanie owoców to  domowe sposoby na zgagę. Jeśli chce się wypróbować najprostsze środki domowe w tym celu, warto spróbować jeść kilka dojrzałych bananów w ciągu tygodnia. Inną możliwością jest spożywanie jednego jabłka dziennie. Spożywać należy owoce na kilka godzin przed snem, aby złagodzić lub zapobiec dyskomfortowi jaki powoduje zgaga.

Herbata z imbirem

Imbir może pomóc złagodzić wiele problemów żołądkowych, od nudności do zgagi. Popijając filiżankę świeżej herbaty z imbirem na około 20 minut przed posiłkiem może ona pomóc Ci uspokoić żołądek i zadziałać, jako bufor na nadkwaśność.

Będzie potrzebne

 • 3 plastry imbiru,
 • 2 szklanki wody.

Imbir pokroić na małe kawałki i delikatnie wymieszać w 2 szklankach gorącej wody, przykryć, i zaparzać przez 30 minut. Usunąć kawałki imbiru lub można także je zostawić, wypić wszystko około 20 minut przed posiłkiem.

Samodzielne szukanie przyczyn zgagi

Potrzeba czasu, energii i poświęcenia, ale śledzenie, co wywołuje zgagę może być tym, co ostatecznie sprawi, że uda się jej pozbyć na zawsze. Obserwowanie swojego organizmu i jego reakcji na poszczególne produkty i potrawy pozwoli je zdiagnozować i zlokalizować problem. Dzięki takiemu działaniu można wykluczyć ze swojej diety wszystko to, co wywołuje zgagę, dzięki czemu nie trzeba będzie już cierpieć i przyjmować wielu leków.

Należy unikać mocno dopasowanych ubrań

Ubrania powodujące uciskanie wokół talii może pogarszać objawy zgagi. Jeśli nosi się mocno opięte dżinsy to w pozycji siedzącej dochodzi do znacznego ucisku na brzuch. Powoduje to dodatkowy nacisk na dolny zwieracz przełyku, co czyni bardziej prawdopodobnym cofanie się treści żołądka, i powodowanie odczuwania zgagi.

Palenie + alkohol = żołądek w ogniu

Palenie papierosów i picie alkoholu może doprowadzić do straszliwej zgagi. Nikotyna i alkohol osłabiają prawidłowe trawienie, co znacznie ułatwia powrotowi zawartości żołądka i kwasu oraz utrzymywaniu się ich w przełyku. Alkohol będzie również podrażniać żołądek.

Rozwiązanie?

Zakończyć lub znacznie ograniczyć palenie i picie alkoholu. Odstawienie obydwu używek poprawi ogólny stan zdrowia, oprócz tego złagodzi objawy zgagi.

Musztarda na zgagę.

Musztarda jest alkalizującą żywnością, która jest pełna minerałów i zawiera słaby kwas w postaci octu. Ze względu na jej właściwości alkaliczne pomoże ona zneutralizować kwas, który może podrażniać gardło, a tym samym może zneutralizować dolegliwości wywołane zgagą.

Przekąski z migdałami

Naturalne lekarstwa na zgagę to migdały, które można spożywać po każdym posiłku. Jeśli to możliwe, warto zakupić migdały organiczne. Te smaczne orzechy czynią coś, co pozornie neutralizuje soki w żołądku, łagodząc i zapobiegając niektórym przypadkom zgagi.

Wywar z rumianku

Wywar z rumianku wypity na około ½ – 1 godzinę przed snem może pomóc zmniejszyć stan zapalny w żołądku, a może także zrównoważyć poziom kwasowości. Działa również na złagodzenie stresu, który może wywoływać zgaga, dzięki czemu spokojnie przesypia się całą noc. Można użyć herbaty z rumianku instant lub z łatwością przygotować wywar z suszonych ziół.

Będzie potrzebne

 • 1 łyżeczka suszonych płatków kwiatów rumianku
 • 1 szklanka wrzącej wody
 • Cytryna lub miód (opcjonalnie).

Przygotowanie

Wlać do garnka wodę, zagotować, wsypać 1 łyżeczkę suszonych płatków rumianku i dalej na wolnym ogniu podgrzewać wywar przez 45 sekund. Zdjąć z ognia i pozwolić, aby płatki moczyły się przez minutę lub dwie przed ich usunięciem. Wlać wywar do kubka, dodać miód lub cytrynę i wypić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.