Dlaczego warto zdecydować się na terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach?

0 177
Dlaczego warto zdecydować się na terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach?
5 (100%) 6 votes

Trudne przeżycia z dzieciństwa pozostawiają ślady na całe późniejsze życie. Jeśli ktoś się dziwi, że na przestrzeni lat wiąże się wyłącznie z osobami mającymi problem z alkoholem lub emocjami, może być to pierwszy znak, by podjąć terapię. Nie przeprowadza się jej dla kogoś, by się komuś przypodobać. Terapie służą przede wszystkim dla ocalenia nas samych, abyśmy odkryli mechanizmy nami kierujące i potrafili w odpowiedni sposób się im przeciwstawić. Czy to jest trudne? Owszem, ale warto ponosić te trudy, bo wolność psychiczna, odzyskana nierzadko po wielu latach emocjonalnej udręki jest trudna do przecenienia. Terapie, na które udają się Polacy i ludzie na całym świecie, mogą mieć różne podłoża. Istnieją różne formy terapii, a każda skoncentrowana jest na określonych rozwiązaniach. Przykładowe terapie:

  • przeciw uzależnieniom i współuzależnieniom
  • dla Dorosłych Dzieci Alkoholików
  • dla Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych
  • dla ofiar prześladowań w miejscu pracy
  • dla zmagających się z różnymi zespołami wpływającymi na stan psychiczny i zachowania społeczne, np. dla osób z zespołem Aspergera

Terapia na polską hipokryzję

Oczywiście, powyższe przykłady nie stanowią całości rodzajów terapii, na jakie można się zdecydować. Problem ten jest o wiele szerszy, ponieważ każdy z nas jako jednostka jest inny i może na co dzień borykać się z odmiennymi przypadłościami. Polacy wciąż traktują zjawisko terapii jak coś wstydliwego, gorszego, a nawet uwłaczającego. Nie da się ukryć, że jesteśmy od wieków rozpitym narodem. Praktycznie w każdej polskiej rodzinie znajduje się ktoś, kto ma problem alkoholowy. W Polsce nie jest wstyd być alkoholikiem, wstyd zaczyna się dopiero wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do picia. Nowoczesna i poparta naukowymi materiałami terapia skoncentrowana na rozwiązaniach pomaga wyzbyć się typowo polskiej hipokryzji w temacie własnych słabości i zrobić pokaźny krok do przodu. Terapie najtrudniejszych i najbardziej rozbudowanych problemów trwają od kilku do kilkunastu lat. Osoby, które przejdą przez wszystkie etapy, czują się najczęściej tak, jakby odzyskały utracone dawno życie. Zrozumieć je może jednak tylko ten, kto dobrowolnie zdecyduje się do walki ze swoimi słabościami, a psychicznie wiele osób nie stać na taki krok.

Terapeuta terapeucie nierówny

Wybór sprawdzonego i fachowego terapeuty ma tu ogromne znaczenie. Jeśli już na pierwszych spotkaniach czujemy, że nie ma porozumienia i niezbędnej empatii ze strony terapeuty, lepiej będzie rozejrzeć się za innym fachowcem. Prywatna terapia skoncentrowana na rozwiązaniach z punktu widzenia komfortu zawsze będzie lepsza, niż terapia w ośrodku państwowym, gdzie poniekąd terapeuta nie jest przez nas wybierany dobrowolnie. Prywatne terapie także kosztują i to jest główny powód tego, że ludzie decydują się na uczęszczanie na spotkania w placówkach i gabinetach, gdzie za korzystanie z pomocy nie są pobierane żadne pieniądze. Terapie w placówkach państwowych są zazwyczaj grupowe, co też może nie odpowiadać każdemu. Na spotkaniach terapeutycznych nierzadko dzielimy się najbardziej intymnymi szczegółami ze swojego życia. Niby na samym początku osoby biorące udział w  grupowych spotkaniach obiecują, że wszystko, co dzieje się w gabinecie, nie przedostanie się poza jego ściany, ale przecież dobrze wiemy, że w praktyce jest zupełnie inaczej. Taka już jest natura ludzka, że język trudno utrzymać za zębami.

Alkoholizm, dysfunkcje i inne bajki

Na terapiach osoby uzależnione od alkoholu uczą się nazywać emocje od początku, bez asystentury butelki. Terapia alkoholika przyniesie powodzenie tylko wtedy, gdy będzie chciał on wyjść z nałogu przede wszystkim dla siebie samego, nie dla żony, dzieci czy przyjaciół. Fakt, wszystkie te osoby mogą wspierać w wychodzeniu z nałogu, ale alkoholik sam dla siebie wziąć musi odpowiedzialność za swoje zachowanie. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach praktycznych pomaga więc alkoholikowi przerwać ciągi picia, naprawić błędy, jakie zaszły w relacjach z najbliższymi, radzić sobie z głodem alkoholowym na co dzień.

Z kolei dysfunkcje przybierają postać różnych toksycznych zjawisk –

  • przemocy psychicznej i fizycznej
  • mobbingu w miejscu pracy
  • manipulacji
  • stalkingu

Ktoś, kto od dzieciństwa miał dysfunkcyjne relacje w domu rodzinnym, w dorosłym życiu ma problem z odnalezieniem sobie miejsca w świecie. Człowiekiem działają różne mechanizmy, ma problem z określeniem własnych emocji lub w drugą stronę – może czuć się za bardzo odpowiedzialny za innych, a najmniej za siebie. Terapia w takiej sytuacji oznacza powrót do równowagi oraz skoncentrowanie się na własnym rozwoju, mimo przykrych doświadczeń. Jest bardzo pomocna w sytuacjach, gdy dana osoba przez całe lata tkwiła w relacji z kimś cierpiącym na zaburzenia psychiczne, np. chorobę afektywną – dwubiegunową, popularnie zwaną cyklofrenią. Podporządkowanie się emocjom takiej osoby jest niezwykle wyniszczające dla całego organizmu. W skrajnych przypadkach terapia w powrocie do samego siebie trwać może nawet kilkanaście lat. I nie warto żałować tych lat w żaden sposób, bo odzyskana równowaga oraz zdrowie są najwyższą wartością.

Przykłady z góry są dla nas wskazówkami

Do wieloletnich terapii przyznaje się wiele osób z pierwszych stron gazet. Dzięki temu w masowej świadomości pójście na terapie przestaje być powoli czymś wstydliwym i postrzeganym jako słabość. To jest po prostu ludzkie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.