Dieta oxy – etapy, przeciwwskazania, przykładowy jadłospis

0 8 210
Dieta oxy – etapy, przeciwwskazania, przykładowy jadłospis
4.3 (86%) 10 votes

Dieta OXY to trójfazowy system odchudzania, którego zasady są bardzo zbliżone do zasad diety Dukana. Dzięki tej diecie można w bardzo skuteczny sposób zrzucić nawet kilkanaście zbędnych kilogramów i to w zaledwie trzy tygodnie. Pomimo tego, iż dieta oxy bazuje na klasycznej diecie białkowej, to została jednak przez autorów nieco ulepszona, dzięki czemu nie wpływa tak niekorzystnie na zdrowie, jak dieta Dukana. Na czym jednak polega dieta oxy i co należy o niej wiedzieć?

Na czym polega dieta oxy?

Dieta oxy składa się z trzech różnych faz, przy czym każda z nich trwa przez siedem dni, co w sumie daje trzy tygodnie. Podstawą tej diety jest bogaty w cenne dla zdrowia antyoksydanty specjalnie przygotowany shake, który powstaje poprzez zmieszanie ze sobą żurawiny, otrąb pszennych oraz kefiru. Dlaczego ten shake jest tak ważny? Głównie z tego względu, gdyż jego głównym celem jest usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie skutków ubocznych diety proteinowej, a mianowicie uczucia ciężkości oraz zmęczenia. Zarówno otręby pszenne, jak i żurawina wspomagają przemianę materii, dzięki czemu wspomagają również proces odchudzania. W trakcie diety najlepiej sięgnąć po surowe owoce żurawiny, ponieważ nie zawierają one zbyt wielu kalorii.

Pierwszy etap diety: fat burning

Pierwszy etap diety oxy polega na bardzo szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej, dlatego też w menu dominuje wyłącznie białko zwierzęce, które powinno być jednak podane w odpowiedniej ilości. Dzięki temu możliwe jest bardzo intensywne spalenie tkanki tłuszczowej, jednak bez efektów ubocznych, które charakterystyczne są w przypadku przedawkowania białka. Taka dieta nie wywołuje żadnych zmian miażdżycowych, a także nie obciąża pracy nerek oraz wątroby.

Drugi etap diety: step

Kolejny etap diety oxy rozpoczynający się w drugim tygodniu skupia się przede wszystkim na utrwaleniu wcześniejszych efektów, dlatego też konieczne jest wprowadzenie do diety białka roślinnego. Warto jednak w tym momencie podkreślić fakt, iż stosunek białka zwierzęcego do tego roślinnego powinien wynosić pół na pół.

Trzeci etap diety: balance

Ostatni etap, który rozpoczyna się w trzecim tygodniu diety ma na celu ochronienie osoby przebywającej na tej diecie przed tzw. efektem jo-jo. Na tym etapie kuracji odchudzającej zawartość w diecie wszystkich składników odżywczych jest całkowicie zgodna z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, ponieważ ilość białka na tym etapie mieści się w granicach około 70 g, czyli organizm otrzymuje tyle, ile powinna wynosić dzienna norma tego składnika.

Czy dieta oxy jest bezpieczna dla organizmu i zdrowa?

Pierwszy etap diety oxy bardzo przypomina dietę Dukana, która niestety nie cieszy się dobrą opinią wśród lekarzy i dietetyków, jednak niezwykle ważne jest to, iż trwa on zaledwie tydzień. Autorzy diety oxy zmodyfikowali ją w taki sposób, iż w drugim jej etapie bardzo ważnym elementem stało się białko roślinne, dzięki czemu efekty uboczne towarzyszące diecie Dukana w tym przypadku się nie pojawiają. Niezwykle ważne jest również to, iż w ostatnim etapie diety organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu może w prawidłowy sposób funkcjonować. Z tego też względu dieta nie wpływa negatywnie na stan zdrowia a stosowanie się do jej reguł, pomaga zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Niestety największym ryzykiem tej diety jest możliwość pojawienia się efektu jo-jo, ponieważ szybka utrata kilogramów na początku trwania diety nie jest wynikiem spalania tkanki tłuszczowej, a raczej cukru, który zmagazynowany jest w narządach wewnętrznych. Lekarze i dietetycy zgodnie przyznają, iż tłuszcz zaczyna się spalać dopiero po około dwóch tygodniach trwania diety, przez co ryzyko powstania wspomnianego efektu jo-jo jest bardzo duże.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania diety oxy?

Pomimo tego, iż dzięki diecie oxy można pozbyć się nadmiaru kilogramów bez efektów ubocznych towarzyszących diecie Dukana, to jednak warto wiedzieć o tym, iż nie każda osoba może z niej skorzystać. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim:

  • alergię pokarmową na białko oraz nietolerancję tego składnika
  • obecność kamieni nerkowych
  • okres ciąży i karmienia piersią
  • podwyższony poziom kreatyniny
  • cukrzyca
  • choroby nerek i wątroby
  • wrzody żołądka
  • niedobór w organizmie składników odżywczych
  • okres dojrzewania

Dieta oxy jadłospis

Dieta oxy jadłospis opiera się na wielu produktach, dzięki czemu nie jest ona monotonna. Podstawę stanowi oczywiście wspomniany wcześniej shake, jednak w diecie oxy znajdują się również takie produkty żywnościowe jak warzywa strączkowe, zielenina, pomidory, kapusta, papryka, marchew oraz brokuły, które stanowią prawdziwe bogactwo cennych dla zdrowia witamin i minerałów. W diecie oxy obecne są również takie owoce jak kiwi, awokado, maliny, gruszki oraz jabłka. Z kolei, jeśli chodzi o produkty zwierzęce, to oczywiście można po nie sięgać, jednak warto wiedzieć o tym, iż nie po wszystkie. Wskazane do spożycia są jedynie bardzo chude gatunki mięs, takie jak indyk lub kurczak oraz ser feta, mozzarella oraz chude mleko. Warto również wprowadzić ryby a najlepiej łososia pacyficznego oraz dorsza. W przypadku produktów zbożowych zalecane są przede wszystkim otręby pszenne, brązowy ryż oraz grube kasze.

Przykładowy jadłospis

Pierwszy etap

Śniadanie: jajecznica ze szczypiorkiem i bezkofeinowa kawa
Drugie śniadanie: łosoś wędzony i szklanka niegazowanej wody
Obiad: Udko z kurczaka z warzywami gotowanymi na parze
Deser: shake z żurawiny, otrębów pszennych i kefiru
Kolacja: krewetki w sosie jogurtowo-czosnkowym i ziołowa herbatka

Drugi etap

Śniadanie: kromka chleba z chudym twarogiem i ziołowa herbatka
Drugie śniadanie: koktajl z żurawiny, otrąb pszennych i kefiru
Obiad: pierś z indyka z warzywami i brązowym ryżem
Deser: sałatka owocowa
Kolacja: kotleciki sojowe z kaszą

Trzeci etap

Śniadanie: dwie kromki chleba z jajkiem i szczypiorkiem, herbatka ziołowa
Drugie śniadanie: koktajl owocowy
Obiad: dorsz gotowany na parze ze szpinakiem i ziemniakami
Deser: babeczki z owocami
Kolacja: zupa-krem ze szparagów z grzankami czosnkowymi

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.