Dieta dr Dąbrowskiej – efekty oraz opinie

0 1 227
Dieta dr Dąbrowskiej – efekty oraz opinie
5 (100%) 5 votes

Wiele osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami w wyniku złych nawyków żywieniowych, genetycznej tendencji do tycia, czy jako skutek uboczny przyjmowanych lekarstw np. na choroby tarczycy. Zrzucenie kilku kilogramów nie jest trudne, ale wymaga podjęcia działania, zmiany diety i wprowadzenia większej ilości ruchu.

Niestety sporo ludzi zmaga się z nadwagą, a nawet otyłością, które nie są łatwe do opanowania, a ponadto takie osoby nie mogą korzystać z wielu popularnych obecnie programów treningowych, ponieważ proponowane tam ćwiczenia wyrządziły by ich stawom szkodę. Oprócz tego sporo osób źle bilansuje dietę co powoduje zatruciem organizmu i utrzymywaniem się złogów, czy też rozrastającą się tkanką tłuszczową. Jaka więc dieta była by skuteczna? Oczyszczająco – odchudzająca, czyli dieta dr Dąbrowskiej.

 Dieta dr Dąbrowskiej - efekty

Czym jest dieta dr Dąbrowskiej?

O diecie doktor Dąbrowskiej słyszała pewnie każda osoba, która kiedykolwiek przeglądała diety odchudzające lub książki o zdrowym odżywianiu. Nie jest to typowa dieta, która ma pomóc tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale program odchudzania składający się z dwóch etapów. Przede wszystkim dzięki tej diecie organizm ma zostać odtruty i przywrócony do stanu równowagi, a to z kolei będzie skutkować utratą kilogramów.

Jak to możliwe? Otóż dieta ta opiera się na składnikach naturalnych: owocach i warzywach, które nie są przetworzone, a więc nie zawierają konserwantów, przypraw czy barwników, które mogły by obciążać organizm. Jednak pierwszy etapem jest lecznicza głodówka.

Kim jest doktor Ewa Dąbrowska?

Każda dieta powinna być ułożona przez profesjonalnego dietetyka, aby była skuteczna. Jednakże doktor Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych, a przez lata pracowała jako adiunkt na Uniwersytecie Medycznym (Akademii Medycznej) w Gdańsku. Jej praca doktorska obejmuje temat znaczenia zaburzeń immunologicznych w porfirii później skórnej.

Jednak w trakcie zbierania materiałów nawiązujących do roli żywienia w leczeniu tzw. chorób cywilizacyjnych rozpoczęła badania i na tym polu, czego efektem jest opracowanie diety warzywno-owocowej, która nazywana jest właśnie dietą dr. Dąbrowskiej. Przez lata doktor Dąbrowska opublikowała wiele prac naukowych i książek o zdrowym odżywianiu i wpływie żywności na zdrowie. Dlatego też bazując na jej doświadczeniu medycznym i studiach można powiedzieć, że dieta ta jest ułożona przez profesjonalistę.

Na czym polega dieta warzywno-owocowa?

Pierwszy etap diety może być nieprzyjemny, ale widząc efekty uzyskane przez inne osoby warto się przełamać i zacząć tak zwaną głodówkę leczniczą. Jednakże okres głodówki jest zależny od samego ciała. U jednej osoby wystarczy 1 dzień, a u innej trzeba głodówkę stosować nawet do 6 tygodni. Chodzi tutaj o pozbycie się z organizmu toksyn, złogów, a nawet nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przez oczyszczanie organizmu i nie dodawaniu mu kolejnych porcji niezbyt zdrowej żywności można nie tylko pozbyć się tkanki tłuszczowej, ale też uruchomić trawienie wewnętrzne. Co prawda w tym zakresie trawione są też białka i węglowodany, ale tylko tak organizm pozbędzie się wszystkich bezwartościowych złogów. Jednakże nie jest to głodówka w ściśle tego słowie znaczenia.

Dieta dr Dąbrowskiej
Kliknij i sprawdź ceny!

Podczas etapu głodówki można spożywać 800 kcal dziennie w postaci warzyw niskoskrobiowych np. korzeniowe, kapustne, cebulowe, liściaste, dyniowate. Czy też niskocukrowych owoców jak jabłka, grejpfruty, jagody czy cytryny. Najlepiej aby były to surówki i sałatki, jednak można sporządzić z nich lekką zupę czy leczo. Konieczne jest też wypijanie dużej ilości wody: 2-3 litry oraz herbatek ziołowych, owocowych czy soków świeżo wyciskanych.

Drugim etapem diety jest  wychodzenie z głodówki i zmiana nawyków żywieniowych na lepsze, a także wprowadzenie zbilansowanej diety. Dozwolone są warzywa i owoce, ale też kasze, ziarna, orzechy, produkty mleczne czy chleb razowy. Absolutnie zabronione są produkty wysoko przetworzone, produkty z białej mąki, kawy, herbaty, mięsa czy napoje gazowane, aby nie podtruć znowu organizmu.

opinie o diecie dr Dąbrowskiej

Efekty i opinie o diecie dr Dąbrowskiej

Efekty diety mogą być u każdej osoby różne, a do tego ważny jest czas stosowanej głodówki leczniczej, ponieważ im dłużej będziemy ją stosować, tym więcej schudniemy, choć tutaj nie można traktować jej jako diety długotrwałej. Potem kolejnym etapem jest przestawianie się na zdrowe odżywianie, więc jeśli chcemy uniknąć efektu jo-jo należy ściśle przestrzegać jadłospisu, a po całkowitym zakończeniu diety dalej stosować się do wskazówek jak jeść zdrowo.

Natomiast można spotkać wiele opinii, że dieta ta pomogła nie tylko schudnąć, ale też naprawić wrodzoną odporność organizmu, która była obniżona z powody stosowania częstych antybiotykoterapii czy też w leczeniu trądziku, ponieważ po zakończeniu diety cera wyglądała lepiej. Także osoby z nietolerancjami pokarmowymi chwalą sobie, że ta dieta jest bezpieczna i nie sprawia nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Schudnąć natomiast może każdy. Stosując się do zasad głodówki, czyli jedząc 800 kcal dziennie każda osoba będzie na „redukcji”, czyli będzie jeść mniej niż powinna według tabel kalorycznych. Dlatego też nawet po tygodniu można zauważyć efekty. Ciekawostką jest jednak, że nawet osoby na lekach hormonalnych, które do tej pory nie mogły schudnąć tutaj przy tej diecie nie rzadko zrzucają nawet 10 kg w miesiąc. Są też osoby, które w ciągu 40 dni diety zrzuciły 8 kg. Jednak wszyscy korzystający z tej diety zauważają, że największy spadek wagi notowany jest w pierwszym tygodniu, ponieważ wtedy organizm intensywnie pozbywa się złogów czy nawet nagromadzonej wody w nadmiarze.

Niestety niedogodnością dla wielu osób jest stosowanie głodówki o wartości 800 kcal dziennie co może powodować uczucie głodu czy rozdrażnienie. Nie trzeba jednak trzymać się sztywno zasady głodówki przez minimum 10 dni, można ten okres dopasować do potrzeb ciała i już po kilku dniach przejść do drugiego etapu. W tej diecie ważne jest wyrobienie sobie zdrowych nawyków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.