Brodawczak: czym jest, przyczyny, objawy oraz leczenie

0 735

Brodawczak jest łagodnym, rosnącym na zewnątrz guzkiem, który może powodować problemy w niektórych lokalizacjach. Brodawczak nie rozprzestrzenia się i nie jest zakaźny. Ponadto, nie jest agresywny oraz nie ma podłoża nowotworowego. Ważne jest jednak, aby lekarz zdiagnozował i skontrolował jakiekolwiek uszkodzenie skóry lub zmiany skórne. Jedno jest pewne, że brodawczak jest łagodny i nie ma się czym martwić. Jeśli guz staje się bardziej niepokojącym problemem, ważne jest, aby go zdiagnozować i leczyć. Kolejnym powodem uzyskania pomocy medycznej jest to, że brodawczak może powodować problemy i może wymagać leczenia, nawet jeśli nie jest postacią nowotworu. Podczas gdy brodawczaki nie są nowotworowe, niektóre wiążą się z większym ryzykiem zachorowania na raka. Kobiety, które zostały poddane leczeniu np. Brodawczaka mnogiego, mogą być monitorowane na wypadek raka.

Czym jest brodawczak?

Brodawczak jest łagodnym wzrostem. Oznacza to, że nie rośnie on agresywnie i nie rozprzestrzenia się po całym ciele człowieka.

Wzrosty tworzą się tylko w pewnych typach tkanek, chociaż występują one w całym ciele. Brodawczaki mogą tworzyć się na powierzchni skóry, gdzie często są nazywane klasycznymi brodawkami. Mogą również tworzyć się na powierzchni wilgotnych tkanek, które wyścielają wnętrze ciała, na przykład w jelitach lub drogach oddechowych. Powierzchnie, w których występują brodawczaki, nazywane są nabłonkiem. Nabłonek skóry, na przykład, jest górną warstwą złożoną z płaskich komórek.

Wzrost brodawczaka w nabłonku tworzy wyrostek w kształcie brodawki. Brodawki i brodawczaki w skórze mają bardzo podobny wygląd, chociaż występują w różnych kształtach i rozmiarach.

Czy powinienem się martwić o brodawczaka?

Naturalne jest, że pacjenci martwią się o rosnący guz lub zmianę skórną, zwłaszcza, gdy pojawia się ona nagle i niespodziewanie. Jeśli dana zmiana skórna jest brodawczakiem, to można uznać ją za łagodny wzrost, ale może nadal powodować pewne obawy.

Brodawczak może potrzebować konsultacji lekarza, aby potwierdzić, że jest łagodny. Martwienie się, że może to być poważniejszy problem, jest naturalne i niczym dziwnym, czy anormalnym.

Natomiast im szybciej pojawi się problem, tym wcześniej można się z tym rozprawić i skonsultować pod kątem medycznym.

Jeśli diagnoza stwierdza, że dana zmiana skórna jest łagodnym brodawczakiem, może to uspokajać i usuwać wszelkie zmartwienia. Jeśli diagnozą jest brodawczak, ale wzrost powoduje problemy, obawy o te mogą być złagodzone dzięki opiece medycznej.

Wzrosty, które okażą się poważniejsze, mogą powodować zmartwienie na wielu etapach, od czekania na wyniki po doświadczenie choroby i jej leczenie.

Zasadniczo prawdą jest, że natychmiastowe poszukiwanie pomocy medycznej będzie lepsze niż pogorszenie się obaw, jeśli problem zostanie rozwiązany na późniejszym etapie. Wszelkie problemy, które okażą się łagodne, można wcześniej potwierdzić, nie dając tym samym powodów do zmartwień.

Przyczyny brodawczaka

Wirus powoduje pojawianie się  brodawczaka na skórze, w tym brodawki narządów płciowych. Wiadomo, że większość brodawczaków jest spowodowana HPV , co jest skrótem od wirusa brodawczaka ludzkiego.

Uważa się również, że HPV jest przyczyną większości brodawczaków w tkankach poza skórą, w tym także w wyściółce dróg oddechowych.

Wirus jest silnie związany z brodawczakami nawet w przypadku tych grudek, których naukowcy nie rozumieją całkowicie, takich jak brodawczaki sinonasowe.

Jednak w przypadku niektórych brodawczaków HPV nie jest główną przyczyną. Jednym z przykładów jest odwrócony brodawczak dróg moczowych, związany z paleniem tytoniu i innymi potencjalnymi przyczynami.

W przypadku brodawczaków w skórze, w których wiadomo, że przyczyną jest HPV, uszkodzenie skóry może pomóc wirusowi wywołać brodawki. Brodawczak, który już istnieje, może również prowadzić do dalszej infekcji, jeśli zostanie uszkodzony lub usunięty. Sam wzrost nie może jednak rozprzestrzenić się w inne miejsce.

Istnieje ponad 100 rodzajów HPV. Różne HPV powodują różne brodawki. Dwa podtypy wirusa HPV mogą powodować inny rodzaj wzrostu. Typy HPV 16 i 18 w szczególności mogą być przenoszone drogą płciową i są powiązane z podwyższonym ryzykiem raka szyjki macicy u kobiet.

Objawy brodawczaka

Wiele brodawczaków nie wywołuje żadnych symptomów, a jedynie irytuje i wywołuje dyskomfort psychiczny. Niektóre mają wpływ na poczucie własnej wartości z powodu ich wyglądu. Tylko kilka brodawczaków wytwarza objawy, które można uznać za objawy medyczne.

Brodawczak brodawki u kobiet może powodować wodnisty lub krwawy wyciek. Pojedynczy brodawczak w piersiach, który powoduje ten rodzaj objawów, pozostaje łagodnym problemem, który można leczyć.

Brodawczak, który tworzy się w nosie lub zatokach, może powodować większe problemy z powodu swojej lokalizacji. Guz nie jest złośliwy, ale jego wzrost może popychać do pobliskich struktur, w tym do oka. Ponownie, leczenie jest możliwe przez usunięcie problemu.

Leczenie brodawczaka

To, czy guz lub zmiana brodawczaka wymaga leczenia zależy od jego lokalizacji i czy powoduje tam pewne problemy, które z medycznego punktu widzenia są podejrzane.

Często brodawczak lub brodawka jest nieszkodliwa. Te grudki można pozostawić w spokoju, jeśli nie przeszkadzają one osobie w wyglądzie lub w noszeniu odzieży. Wiele wewnętrznych brodawczaków nie zostaje nawet odkrytych, dopóki nie zostaną zauważone przez lekarzy szukających czegoś innego.  Kiedy brodawczak wymaga leczenia, to decyduje się o jego usunięciu lub zniszczeniu.

Leczenie brodawczaka skóry

Lekarze mogą leczyć brodawczaka na skórze za pomocą niszczących metod:

  • Wycięcie – usunięcie chirurgiczne,
  • Kautery – spalenie tkanki, tkanka jest następnie zdrapywana przez to, co lekarze nazywają łyżeczkowaniem,
  • Laserowa chirurgia – niszczenie brodawczaka za pomocą wysokoenergetycznego światła lasera,
  • Krioterapia – zamrożenie tkanki,
  • Stosowanie ciekłego azotu lub innych substancji poprzez nakładanie ich na brodawki lub wstrzykiwanie do nich.

Leki stosowane na tkankę brodawczaka na skórze są również wykorzystywane do niszczenia brodawek. Przykłady obejmują 5-fluorouracyl, kantharidynę, imikwimod i inne, w zależności od rodzaju brodawki.

Leczenie brodawczaka piersi

Brodawczaka przewodowego piersi można łatwo usunąć. Tak usunięty z pewnością zostanie wysłany do analiz laboratoryjnych, aby sprawdzić, czy jest to łagodny wzrost.

Brodawczaki piersi niekoniecznie muszą być całkowicie usunięte. Zamiast tego można pobrać próbkę wzrostu do testowania. Odbywa się to poprzez biopsję, odbierając część tkanki po tym, jak obszar został znieczulony specjalną substancją.

Leczenie brodawek narządów płciowych

Możliwości leczenia brodawki narządów płciowych są podobne jak w przypadku brodawek skórnych. Nie jest konieczne usuwanie brodawek narządów płciowych, ponieważ  mogą one zniknąć bez leczenia. Dermatolodzy zalecają jednak ich usunięcie. Lekarze zajmujący się skórą również doradzają podobne zachowanie. Warto podkreślić, że bez porady lekarskiej nie należy podejmować prób usunięcia brodawczaka w domu. Możliwości leczenia brodawki narządów płciowych są podobne do innych rodzajów brodawek skórnych. To, czy terapia jest potrzebna i jakiego rodzaju, zależy od konkretnego brodawczaka, o którym mowa.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.