Botoks – cena, skutki, korzyści, wady, przeciwwskazania

0 391
Botoks – cena, skutki, korzyści, wady, przeciwwskazania
5 (100%) 5 votes

Historia botoksu jest bardzo barwna i nie wszystkim znana. Warto wspomnieć choćby o tym, że środek tej jest stosowany już od lat 80-tych. Jednakże jego pierwotne zastosowanie było ograniczone do okulistyki i leczenia zaburzeń skurczy mięśni. Dopiero od 2002 roku botoks używany jest w kosmetyce. I w tym wykorzystaniu odniósł ogromny sukces. Nie ma osoby, która nie wiedziałaby, że botoksem można poprawić wygląd swojej twarzy. Sprawić, że rysy będą łagodniejsze, a zmarszczki mimiczne wyprasowane. Wiele gwiazd świata rozrywki publicznie przyznaje się do stosowania botoksu, ale ten zabieg może zrobić każdy o ile nie ma do tego przeciwwskazań medycznych.

Czym jest botoks?

Botoks lub pisany z angielska botox to nazwa handlowa substancji nazwanej toksyną botulinową. Jest ona wytwarzana przez bakterie beztlenowe o nazwie Bacillus botulinus. W Polsce powszechna nazwa to też jad kiełbasiany, ponieważ ta bakteria powstaje w naturalny sposób w psujących się wędlinach. Dlatego też botoks uważany jest za kontrowersyjną substancję. Z jednej strony jest bardzo silnie trujący, jeśli się go spożyje, a z drugiej używany w kosmetyce czy okulistyce domięśniowo nie wykazuje szkodliwego działania.

Pod koniec lat 80. botoks stosowano na przykład w neurologii do usuwania nadmiernego napięcia mięśniowego u dzieci chorych na porażenie mózgowe czy u dorosłych pod udarach mózgu. Jednak dopiero kiedy botoks zaczął być używany w okulistyce do leczenia zeza odnotowano również jego kosmetyczne zalety, ponieważ wygładzał zmarszczki.

Niestety nie wszystkich zmarszczek można pozbyć się botoksem. Odnotowano skuteczność tylko na :

  • zmarszczki lwie (pionowe umiejscowione pomiędzy brwiami),
  • kurze łapki,
  • zmarszczki palacza (nad górną wargą),
  • zmarszczki na szyi,
  • zmarszczki dolnej powieki oka,
  • zmarszczki w kącikach ust.

Jak działa botoks?

Botoksu w kosmetyce estetycznej używa się do niwelowania zmarszczek mimicznych, które powstają po prostu przez aktywne używanie mięśni mimicznych. Im więcej się uśmiechamy czy marszczymy czoło wyrażając emocje tym bardziej mięśnie pracują np. kurczą się. Po wielu latach wyrażania emocji zmarszczki zaczynają być widoczne i niestety z dnia na dzień utrwalają się w danym miejscu. Jest to też między innymi powiązane z produkcją kolagenu w organizmie, który jest budulcem skóry i odpowiada m.in. za jej elastyczność, czyli powrót do wyjściowej formy przed skurczeniem się mięśnia. Ale z wiekiem kolagen zaczyna być produkowany w ciele w coraz mniejszych ilościach. Stopniowo zaczyna być go mniej już po 25. roku życia. A co za tym idzie skóra nie jest tak elastyczna i sprężysta i po wykonaniu gestu mimicznego nie wraca do wyjściowej formy.

Botoks więc wstrzykuje się w miejsce włókien nerwowych, które odpowiadają za wydawanie impulsów do kurczenia się odpowiednim mięśniom. W ten sposób nerw przestanie wysyłać impulsy, a mięsień nie zareaguje i będzie idealnie wyprostowany, więc nie będzie się kurczył i prostował a co za tym idzie poruszał skóry i pogłębiał zmarszczek. Efekt działania toksyny botulinowej może utrzymywać się od 6 do 10 miesięcy, w zależności od przypadku.

Jaki wiek jest odpowiedni na botoks?

W wypadku zabiegów kosmetycznych oraz stosowanych kosmetyków kryterium wiekowe jest błędne. Są osoby, które pierwsze zmarszczki mimiczne obserwują u siebie już w wieku 19 lat, a są też osoby, które nawet w wieku lat 40 nie mają bardzo widocznych linii. Botoksu można używać nie tylko wtedy, gdy ma się już głębokie zmarszczki i chce sprawić, aby nie pogłębiały się one a twarz wyglądała łagodniej. Bardzo często jest on też używany profilaktycznie u młodych osób, które mają tendencję do tworzenia się zmarszczek mimicznych, ponieważ zabieg spowoduje, że nie będą one już „marszczyć” twarzy, a więc zmarszczki się nie utrwalą. Warto jednak zaznaczyć, że na botoks rzadko decydują się osoby poniżej 25 roku życia, ponieważ w młodszym wieku cera może borykać się z problemami takimi jak trądzik co jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Trzeba też wiedzieć, że botoks na jakiś czas tylko zapobiega kurczeniu się mięśni, a co za tym idzie powstawaniu lub utrwalaniu zmarszczek. Żeby utrzymać efekt gładkiej twarzy lub na dobre zapobiegać pogłębianiu się zmarszczek trzeba zabieg powtarzać. W wypadku głębokich zmarszczek szacuje się, że będą one zniwelowane o około 75-85%, czyli nie jest to zabieg idealny.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej nie trzeba robić specjalnych badań, ale warto wiedzieć czy jest się na tę substancję uczulonym. Lekarz medycyny estetycznej musi przeprowadzić wywiad, aby przewidzieć możliwe reakcje pacjenta na botoks. Jest też wiele przeciwwskazań do tego zabiegu m.in. choroby neurologiczne osłabiające siłę mięśniową, ciąża, karmienie piersią czy trądzik albo inne intensywne stany zapalne. Zabieg trzeba też przełożyć, jeśli akurat leczy się środkami z kwasem acetylosalicylowym albo po prostu jest się w trakcie miesiączki, ponieważ wtedy organizm kobiety jest nadwrażliwy.

Koniecznie przeczytaj!

Botoks i co dalej?

Zabieg wstrzykiwania botoksu może być wykonany tylko w jednym miejscu np. lwia zmarszczka. Podawany jest on miejscowo, ale nie więcej niż pięć razy w jeden mięsień. Nie stosuje się znieczulenia, jedynie miejscowe schłodzenie lodem, jeśli pacjent ma bardzo niski próg bólu. Po zabiegu skóra smarowana jest środkiem z witaminą K, która zapobiega powstawaniu siniaków, które niestety robią się dość często. Ogólnie zabieg z botoksem trwa kilkanaście minut, ale na efekty trzeba poczekać do dwóch tygodni. Wtedy też planowana jest pierwsza wizyta kontrolna.

Zazwyczaj botoks działa dobrze do pół roku, a potem stopniowo widać powrót ruchomości mięśni. Ale może się zdarzyć, że efekt utrzyma się i 10 miesięcy. Po tym czasie powtarza się zabieg ponownie, ponieważ niestety nie ma żadnych kosmetyków, które działały by jak toksyna botulinowa. Oczywiście można znaleźć kremy działające powierzchniowo i np. wypełniające czy napinające skórę, ale tylko botoks działa domięśniowo, więc można liczyć na długotrwały i co ważniejsze bardzo dobry efekt wygładzenia zmarszczek i zapobiegania przez czas jego działania utrwalaniu się już istniejących.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.